Rafineride gıda zehirlenmesi! 600 civarında işçi hastaneye kaldırıldı

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Star Rafinerisinde görev yapan 600'e yakın işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvurdu

Rafineride gıda zehirlenmesi! 600 civarında işçi hastaneye kaldırıldı
Star Rafineri, İzmir'in Aliağa ilçesinde 600 işçinin etkilendiği gıda zehirlenmeleriyle ilgili, "Gıda numunelerinden gerekli tahliller alınmış olup, konuyla ilgili olarak resmi makamlarla koordineli bir şekilde ve hassasiyetle araştırmalarımızı sürdürüyoruz" diye aktardı. 
Aliağa ilçesinde, yedikleri akşam yemeklerinden zehirlenen 600 işçi hastanelere kaldırılmıştı. İşçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, Star Rafineri konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
"Aliağa’daki tesisimizde inşaat faaliyetlerini sürdüren müteahhit firmanın bazı çalışanları bu sabah hastaneye başvurmuş ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle bir kısmının ayaktan tedavileri yapılmış; bir kısmı ise yatarak müşahede altına alınmıştır. 
Gıda numunelerinden gerekli tahliller alınmış olup, konuyla ilgili olarak resmi makamlarla koordineli bir şekilde ve hassasiyetle araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Gelen sonuçlarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi bildirir, rahatsızlanan çalışanlara acil şifalar dileriz." 

İzmir İl Sağlık Müdürü Salnur: "600 kişi etkilendi"
İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Salnur, İzmir'in Aliağa ilçesindeki işçilerin zehirlenmelerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "600 kişi etkilendi; ama sayı anlık olarak değişiyor. Durumu çok ciddi olan hastamız yok. Takip altında olan hasta sayımız ise 250 civarında" dedi. 
İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Bediha Salnur, Aliağa ilçesindeki Star Rafinerisinde gıda zehirlenmesi yaşanan işçilerin durumuyla ilgili açıklama yaptı. Uzman Dr. Salnur, zehirlenmeden 600 kişinin etkinlendiğini söyledi. Anlık olarak sayıların değiştiğini belirten Uzman Dr. Salnur, sağlık durumunda ciddi olan hastanın bulunmadığını kaydetti. Uzman Dr. Salnur, "Yemeklerden ve sulardan numuneler alındı. Bütün ayrıntıları inceliyoruz. Hastalar, bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastanelerimize başvurdu ve sayı değişebiliyor. Tansiyon düşüklüğü olan 4-5 hasta var. 200 kadar hastaya serum takıldı. Takip altında olan kişi sayımızda 250 ama dediğim gibi sayılar değişebiliyor. Durum yakından takip ediliyor. Çok şükür, durumunda ciddi olan hastamız yok; ama konuyu yakından takip ediyoruz" şeklinde konuştu. 
Olayın geçmişi 
Star Rafinerisinde çalışan işçiler, akşam yemeğinde yedikleri köfte, çorba ve diğer yiyeceklerden sonra rahatsızlanmıştı. İşçiler, bir müddet sonrada karın ağrısı, bulantı, kusma şikayetiyle önce rafinerinin revirine, ardından da Aliağa Devlet Hastanesi ve Menemen Devlet Hastanesine başvurmuştu. Konu hakkında soruşturma başlatılırken, hastanelerde işçilerin akınına uğramıştı. İHA

 

Diğer Haberler

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

"Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan hapis cezası alan oyuncular Çağatay Ulusoy...

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girerek karne alan çocuklara i...

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta zaman, insan kaynağı ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlayan ve menşe v...

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

TBMM Başkanı Yıldırım, "Dünyaya, dosta düşmana mesaj veriyoruz. 'Öldük bittik',...

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

Ege Bölgesi'nin deri konfeksiyon, deri aksesuar ve tabak deri ihracatını arttırm...

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin gündemine ald...