Resepsiyonda işbirliği mesajları

Kanada ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 75’inci yıl dönümü dolayısıyla, İTO’da Kanada Milli Günü resepsiyonu düzenlendi. Büyükelçi Cooter ve İTO Başkanı Özgener, işbirliği mesajları verdi

Resepsiyonda  işbirliği mesajları
KENAN YEŞİL
Kanada ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 75’inci yıl dönümü onuruna, Kanada Ankara Büyükelçisi Christopher Cooter’ın katılımıyla İzmir Ticaret Odası (İTO)’nda Kanada Milli Günü resepsiyonu düzenlendi. Öte yandan İzmir’de kutlanan ilk Kanada Milli Günü resepsiyonu olması nedeniyle, resepsiyon öncesinde Kordonboyu’nda ülkenin simgesi olan Akçaağaç Dikim Töreni de yapıldı. Resepsiyonda konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Kanada’nın dünyanın en huzurlu ve yaşam standartları yüksek ülkelerinden birisi olduğunu dikkat çekerek, “İzmir de ülkemizin en huzurlu şehirlerinden birisi. Ortak yönümüz çok fazla” dedi.
İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ
Kanada Milli Günü dolayısıyla Kanada Ankara Büyükelçisi Christopher Cooter ve tüm Kanada’yı tebrik eden Mahmut Özgener, “Sayın Büyükelçi’ye bu özel günü, İzmir’de, Odamız ev sahipliğinde bizimle birlikte kutlama nezaketini göstermesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Bugün ayrıca ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yılının yıldönümünü de kutluyoruz. Türkiye-Kanada ilişkileri, esas olarak NATO çerçevesinde askeri ve güvenlik işbirliği konularında yoğunlaşmış. G-20 teşkilatının kurulmasıyla, uluslararası ekonomi ve finans konularında da aynı çatı altında işbirliği anlayışıyla hareket ediyoruz” diye konuştu.
ÖNCELİK TİCARİ ÇEŞİTLİLİK
Resepsiyonda konuşan Kanada'nın Ankara Büyükelçisi Christopher Cooter, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yıl dönümü için bir araya geldiklerini belirterek, bugünü kutlamanın en iyi yolunun, geçmişten çok geleceğe odaklanmak olduğunu söyledi. İzmir'in, Kanada ve Türkiye'nin geleceğini konuşmak için harika bir şehir olduğunu dile getiren Cooter, “Türk lirasının değerinde son zamanlarda yaşanan dalgalanmalara, terör sorununa ve 2016'da yaşanan darbe girişimine rağmen Türkiye ile aramızdaki ticaret ve yatırımlarda belirgin ölçüde artış olmuştur. Halihazırda İzmir'de aramızda var olan güçlü ticari ilişkilerin gün geçtikçe sağlamlaştığını görmeyi hedefliyoruz. Yeni bir önceliğimiz var; ticari çeşitlilik. Bunun bir parçası olarak Türkiye ile birlikte küreselleşmek istiyoruz. İşte bu yüzden önümüzdeki ay İstanbul'da Kanada ve Türk şirketleriyle bir araya geleceğiz” şeklinde konuştu.
İlk kez ortaklıkları teşvik edecek bir konferansın düzenleneceğini belirten Cooter, “Birlikte inşa edeceğimiz ticari ilişkiler ile güçlerimizi birleştirdiğimiz takdirde; fiyat, kalite ve marka alanlarında herkesle rekabet etmememiz için hiçbir sebep yok. Önde gelen araştırma ve eğitim merkezimiz Toronto Üniversitesi gelecek ay buraya yetkin bir heyet gönderecek” dedi.

Diğer Haberler

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi

Tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Tüp bebek...

Önemli bir dönüşüm

Önemli bir dönüşüm

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 BRICA İstanbul Zirvesi’nde yaptığı...

Akay: Ortak  akıl çalışması

Akay: Ortak akıl çalışması

İzmir Kemalpaşa’da yapılacak olan Spil İhtisas Lojistik Kümelenme Organize Sanay...

Adliyeye sevk edildiler

Adliyeye sevk edildiler

Menderes İlçesi’nde Değirmençay’a devrilen kamyonda 23 düzensiz göçmenin hayatın...

Balıkçılık fuarı  kapılarını açtı

Balıkçılık fuarı kapılarını açtı

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültü...

Çok iyi sporcular yetiştiriyoruz

Çok iyi sporcular yetiştiriyoruz

Bu yıl 5.’si düzenlenen Uluslararası Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Ritmik Cimnas...