Sağlıkçılar tükenmişlik sendromunda!

Bir hemşirenin ayda 90 ila 110 saat arasında yani yaklaşık 13 gün boyunca nöbet tuttuğunu ifade eden Türk Sağlık Sen 1 Nolu İzmir Şube Başkanı Barış Koçak, uzun çalışma saatlerinin çalışanları tükenmişlik sendromuna ittiğini belirtti

Sağlıkçılar tükenmişlik sendromunda!
BURCU YANAR/ÖZEL HABER
İzmir’in sağlık alanındaki fazla mesai oranında Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu öne süren Türk Sağlık Sen 1 Nolu İzmir Şube Başkanı Barış Koçak, bir hemşirenin ayda 90 ila 110, yirmi dört saat esasına göre de ayda yaklaşık 13 kez nöbet tuttuğunu açıkladı. Uzun ve zorlu çalışma saatlerinin sağlık personellerini tükenmişlik sendromuna ittiğini de söyleyen Başkan Koçak, çarpıcı açıklamalara yer verdi.
PERSONELE İHTİYAÇ VAR
İzmir’de sağlık alanında çok fazla personel açığı bulunduğuna değinen Türk Sağlık Sen 1 Nolu İzmir Şube Başkanı Barış Koçak, “Bu personel açığı ile şu an acil servislerin ve normal servislerin düzgün işleyebilmesi için yaklaşık 550-600 tane hemşirenin acil bir şekilde İzmir’de göreve başlaması gerekiyor. İzmir’de yeni açılacak olan en büyük hastane ise Bayraklı Şehir Hastanesidir. Şehir hastanesi 2 bin 80 yatak kapasiteli olarak görünüyor. 2 bin 80 yatak kapasiteli bir hastanenin açılabilmesi için en az 4 bin ila 4 bin 500 arası personele ihtiyaç duyulmakta. Tam kapasite ile çalışabilmesi için ise 7 bin 800 civarı bir personele ihtiyacı var. Bu personel eksikliğindeki temel sebep bakanlığın açıktan atamaları yapmamasıdır. Son dönemlerde yapılan atamalardaki rakamlar çok cüzi miktarlarda kalıyor. Tüm Türkiye’yi düşündüğünüzde İzmir’e 300 adet gibi bir pay düşüyor. Bunun bir an önce aşılabilmesi için çeşitli politikalar üretilmeli. İstihdam sağlanmalı. Şu an için İzmir’in pek de bir cazibesi bulunmuyor. Dönem içi tayinlerle İzmir’e gelmek isteyenlerin sayısı da oldukça azaldı. Bazı hastanelerde boş ve açıkta kadrolar bulunmakta” diye konuştu.
Başkan Barış Koçak, personel yetersizliğinden dolayı sağlık çalışanlarının yoğun bir iş temposunda çalıştıklarını da ifade ederek, “Ortalama bir sağlık çalışanı ayda 90 ila 110 saat arasında çalışıyor. İzmir fazla mesai konusunda Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde yer alıyor. Bunu ufak bir matematik ile anlatacak olursak yaklaşık 90 ve 110 saat demek, bir kişinin ayda 24 saat esasına göre yaklaşık 13 gün nöbet tutmasına denk geliyor. Bu da şu demek oluyor; bu kadar yoğun çalışan arkadaşlarımız genel olarak sadece dinlenmeye zaman ayırabiliyorlar. Sürekli iş ve ev arasında gidip gelen çalışanlar kendilerini rahatlatacak bir ortam bulamadıkları için bir süre sonra sosyal tükenmişlik sendromuna giriyorlar. Bazı ailelerde parçalanmalar olabiliyor. Bunun da sebebi yoğun bir şekilde çalışılması. Şu an için İzmir’de yeterli personel yok. Müdürlük sadece kendi imkanları ile bunu sağlayamaz. Bunun için bakanlığın direkt olarak açıktan atama yapması lazım” dedi.
NÖBET SAYILARI AZALTILMALI
“Sosyal tükenmişlik sendromuna gelecek olursak insanlar vakit bulamadığından ya da ailelerine vakit ayıramadığından dolayı çeşitli sıkıntılar yaşamakta” diyen Barış Koçak, yaşanan olaylardan yola çıkarak şu açıklamalara yer verdi: “Şöyle bir örnek verecek olursak bir hemşire arkadaşımız nöbetinden dolayı kendi çocuğunu evde hasta bırakıp işe gelmek zorunda kalıyor. İş yerinde nöbetini devredebileceği bir personel bulunmadığından dolayı çalışmak zorunda kalıyor. Tüm bunlar bir süre sonra insanlarda psikolojik problemlere yol açıyor. Kendi çocuğuna dahi faydalı olamazken burada başkalarının hayatı ile ilgileniyor. Tabi ki insan hayatından daha önemli bir şey yok. Ancak bu iş yoğunluğu dediğimiz gibi ailevi sorunlara neden olmakta. Ve bu iş yükünün maddi anlamda tatmin edici bir karşılığı da yok. Sağlık Bakanlığı döner sermaye performans sistemi yüzünden arkadaşlarımız işin karşılığını alamıyor. Çalışanların daha iyi hizmet verebilmesi için nöbet sistemi değişikliğinden daha çok nöbet sayılarının azaltılması ve personel istihdamının arttırılması daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Çünkü sağlık sektörünün alışılagelmiş bir düzeni vardır. Bu düzeni bozduğunuz zaman bazı yerlerde hizmet vermekte ya da çok sık nöbet değiştirmekte çeşitli problemler olabilir.”
“İŞ BARIŞI BOZULUYOR”
 Son olarak şehir hastanelerinde farklı bir sistem olduğunu ve bu yüzden de devletin taşeron işçi çalıştırmak zorunda kaldığını kaydeden Başkan Koçak, “Şehir hastanelerinde sistem biraz daha farklı olarak yap-işlet-devret modeliyle işliyor. Bunda da genelde laboratuar ve görüntüleme hizmetleri dışarıdan taşeron işçi çalıştırmak suretiyle yapılacak. Devlet burada biraz istihdamı özel sektörün üzerine atıyor ama burada şöyle bir problem çıkıyor; devlet kendi eliyle farklı istihdam tiplerini tekrardan yaratmaya başlıyor. Bizim Türk Sağlık Sendikası olarak savunduğumuz bir değer var. Bu da tüm sağlık personellerinin 657 4A devlet memuru statüsünde olması. İş barışı ve iş adaletinin sağlanabilmesi için çalışanların kadrolu olması gerekmektedir. Çünkü farklı kadro tiplerinde aynı işi yapan kişiler farklı ücretler alıyor ve bu da iş barışını bozuyor. Şehir hastanelerinin maliyetleri evet yüksek bu paraya 2-3 adet devlet hastanesi yapabilirsiniz. Fakat olayı sadece maddi boyutta görmemek lazım. 400 ila 800 yatağın üzerindeki hastaneler çok da yönetilebilir hastaneler değildir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Yücel’den 33 Şehit İçin Başsağlığı Mesajı

Yücel’den 33 Şehit İçin Başsağlığı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,  Suriye’de ordumuza yöneli...

Mülteciler dükkanları kapattı

Mülteciler dükkanları kapattı

Sınır kapılarının mültecilere açılması haberlerinin ardından, mülteci akını başl...

İzmir Otogarında göçmen hareketliliği

İzmir Otogarında göçmen hareketliliği

Göçmenlere Avrupa kapılarının açılmasının ardından İzmir’in Dikili ilçesinde baş...

BM: Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye verilen destek artırılmalı

BM: Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye verilen destek artırılmalı

Birleşmiş Milletler, uluslararası topluma Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'...

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oluyor

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oluyor

Son dakika haberleri... Suriye'nin İdlib kentindeki Türk askerlerine düzenlenen...

İGC'den sağduyu, birlik ve dayanışma çağrısı

İGC'den sağduyu, birlik ve dayanışma çağrısı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, "Yaşadığımız bu zor günde sa...