Sağlıkta tasarruf olmaz

Kanser tedavisindeki her türlü ilave ücret ve fark ödemelerinin kaldırılmasını doğru ama geç kalınmış bir karar olarak değerlendiren İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Sağlıkta tasarruf olmaz” diye konuştu

Sağlıkta tasarruf olmaz
KENAN YEŞİL - ÖZEL HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde yeni düzenlemeler yaptı. Yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı. Düzenlemeden önce özellikle katkı payları yüksek olan ilaçlar için çok yüksek miktarda fark ödenirken, yapılan yeni düzenleme hasta ve yakınlarının yüzünü güldürdü. Yeni düzenleme ile ilişkin açıklamalarda bulunan İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, yapılan yeni düzenlemeyi doğru ancak geç kalınmış bir karar olarak yorumladı. Kanser gibi önemli hastalıklarda bu ve benzeri kararların daha önceden alınması gerektiğini vurgulayan Sayılkan, “Kanser hastalarında alınana bu karar diğer tüm hastalıklarda da uygulansın. Böyle bir karar almak için illa bir insanın kanser olması beklenilmesin” dedi.
KANSER HASTALARINA MORAL OLDU
Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve farkların kaldırılmasını doğru karar olarak değerlendiren Sayılkan, bu kararın kanser hastalarına moral kaynağı olacağını belirterek, “Vatandaşa kanser teşhisi kondu, heyet raporu çıktı, yatarak tedavisi başladı. Cerrahi müdahale olacak veya uzun süreli kemoterapi ve radyoterapi alacak olan vatandaşlar belli aralıklarda farklar ödüyordu. İlave katkı payları, yatak ücretleri çıkıyordu. Cerrahi müdahaleler, yatarak tedaviler, hastanedeyken tedavi görürken kullanılan ilaç ve tıbbi malzemelerin tamamına dair ödenen farklar kaldırıldı. Devlet bunların hepsini kaldırdı ve artık bu ücretleri devlet finanse ediyor. Bu kanser teşhisi konmuş hastalarımız için güzel bir haber. Eskiden devlet bunun için 240 milyon lira ayırmıştı. Şimdi bu miktarı 750 milyon liraya çıkardı. Bu uygulamanın yapılması için uzun yıllardır söylüyorduk ve büyük tepki de vardı. Kanser teşhisi konmuş insanlar can derdi ile uğraşırken bunların üzerine bir de farklarla ve ilave ücretlerle insanların yorulmaması gerektiğini daha önce dile getirmiştik. Bu karar geç oldu ama doğru bir karar oldu. Zaten kanser hastası hastalığını duyduğu andan itibaren ailesi ile birlikte ciddi bir sıkıntıya giriyor. Hasta ile ailesi uzun ve zorlu bir yola çıkıyor. Bir de sosyal güvenliği olan insanlara parasal engeller, ilave katkı ücretleri çıkarıldığında hoş bir durum olmuyor. Bu sorun büyük ölçüde geç olmasına rağmen temiz bir şekilde halledildi” diye konuştu.
BEKLENİLMESİN
Sağlık hizmetlerinde vatandaşın cebinden çok para çıktığını dile getiren Tuncay Sayılkan, “Kanser hastalarında bir düzenleme yapıldı. Ancak vatandaşın kanser olmasına beklenilmemeli. Daha önceden bazı önemli kararlar alınmalı ki bir takım hastalıklarda böyle sıkıntılar yaşanmadan tedaviler tamamlansın. Kanser hastalarında alınana bu karar diğer tüm hastalıklarda da uygulansın. Böyle bir karar almak için illa bir insanın kanser olması beklenilmesin” dedi. Türkiye’de bazı ilaçların bulunulmaması konusuna da değinen Sayılkan, ilaçlarda Euro kurunun baz alındığını belirterek, “Şu an Euro 5,60 seviyelerinde ama ilaç fiyatını hesaplarken 2,69’dan hesaplıyorlar. Bunun dışında birçok ilaç Türkiye’ye gelmiyor. Yine birçok sıkıntı var. Hem birçok ilaç ortalıkta yok, hem de bazı ilaçlar Türkiye’ye hiç gelmiyor. Yeni bulunan ilaçlar Türkiye’de yok. Öte yandan bir grup ilaç daha ödemeden çıkarılacak. Avrupa ülkelerinde son yıllarda müthiş ilaçlar çıktı. Yan tesiri yok, hastanın yaşam kalitesini hiç bozmadan tedavi eden ilaçlar üretildi. Mesane kanserinde, prostatta, meme kanserinde bu ilaç üretildi. Ancak bu ilaçlar Türkiye’de yok. Nedeni ise 5,50 lira olan Euro kurunda 2,69 liradan ilaç alalım denildiğinde ilaç getirmiyorlar. O ilaçlara ihtiyacı olan birçok vatandaşımız yeni ilaçları göremeden hayatını kaybediyor. Çok güzel ilaçlar var. Sağlıktan çok daha önemli bir iş olabilir mi? Geçtiğimiz günlerde bir bürokratımız sağlıkta artırılan bütçe ile yol yapıyoruz, baraj yapıyoruz. Ancak sağlıktan tasarruf olmaz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Muhalefet halkın avukatıdır

Muhalefet halkın avukatıdır

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin programı kapsamında Erdemli İlçesi...

İzmir’de denizde  ceset bulundu

İzmir’de denizde  ceset bulundu

İzmir’in Bayraklı İlçesi’nde, denizde erkek cesedi bulundu

Bağımlılıkla mücadele protokolü imzalandı

Bağımlılıkla mücadele protokolü imzalandı

İzmir Valiliği, İzmir İl Müftülüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (M...

CHP Güzelbahçe  seçim ofisi açılıyor

CHP Güzelbahçe  seçim ofisi açılıyor

CHP’nin Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı Mustafa İnce merkez seçim ofisinin açıl...

“Hizmet değil eziyet”

“Hizmet değil eziyet”

Cumhur İttifakı’nın Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, içme suyu boru...

İzmir Kadın Müzesi Aşka geldi

İzmir Kadın Müzesi Aşka geldi

Konak Belediyesi 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ‘Aşk ve Psikoloji Üzerine’ isimli...