Şampiyonlara ödül

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2018 yılında Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artış hızı yakalayarak ihracatını yüzde 11 oranında arttırdı. İhracatın artmasına en çok katkı sağlayan 30 firmaya ödül verildi

Şampiyonlara ödül
BURCU YANAR
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılı olağan mali genel kurulu toplantısı Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, 2018 yılında ihracat hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin 2018 yılında yüzde 7’lik ihracat artış hızıyla ihracatını 157 milyar dolardan 168 milyar dolara çıkardığını ifade eden Girit, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artış hızı yakalayarak, ihracatını yüzde 11 oranında geliştirip 2 milyar 514 milyon dolar ihracata imza attığını açıkladı.
Girit, önümüzdeki yıl 3.5 milyar dolar ihracata ulaşmayı istediklerini belirtti. Girit, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kanatlı sektörümüz 1 milyar 28 milyon dolar, su ürünleri sektörümüz ise 958 milyon dolarlık ihracatla 2.5 milyar doları aşan ihracatımıza en büyük katkı sağlayan lokomotif sektörlerimiz oldu. Sektörümüzün 2018 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 514 milyon dolarlık ihracatın yüzde 40’ını Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyelerimiz gerçekleştirdi. Bu başarıda emeği olan 234 üyemizi de tebrik ediyorum. Bu akşam toplam ihracatımızın yüzde 80’den fazlasını gerçekleştiren 30 üyemizi ‘İhracatın Yıldızları’ olarak ödüllendireceğiz. Ödül alacak üyelerimizi başarılarından dolayı bir kez daha kutluyor, daha fazla ihracat yapmalarını diliyorum.”
109 ÜLKEYE İHRACAT
Sektörlerinin katma değeri yüksek, ithal girdisi az ve ihracatının büyük bölümünün ülkede kalan bir sektör olduğunun altını çizen Girit, “2.5 milyar dolar ihracatımızdan ülkemize bıraktığımız katma değerin, sanayi sektörlerimizin 2-3 katımız yaptığı ihracat rakamı ile ülkemize bıraktığı katma değere eş olduğunu söyleyebiliriz. Sektörümüzün ortalama ihraç fiyatına baktığımızda ise; Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatı 1.5 dolar seviyesinde iken, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörümüzün ortalama ihraç fiyatı 2.6 dolara ulaştı. Birliğimiz 2017 yılında 102 ülkeye ihracat yapma başarısı göstermişken, 2018 yılında bu sayı 109’a yükseldi. 2019 yılında da bu sayının artacağından hiç kuşkum yok” diye konuştu.
YUNANİSTAN’A YÜZDE 90’LIK ARTIŞ
Girit, Ege Bölgesi’nden yapılan su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatında en büyük artışların ise şu şekilde olduğunu vurguladı: “Yunanistan, Japonya ve Güney Kore en büyük artışların yaşandığı ülkeler oldu. Yunanistan’a yapılan ihracat yüzde 90’lık artışla 30 milyon dolardan 57 milyon dolara çıkarken, Japonya’ya ihracat yüzde 65’lik artışla 22 milyon dolardan 37 milyon dolara yükseldi. Güney Kore’ye yapılan su ürünleri ve hayvansal mamüller ihracatı ise; yüzde 521’lik rekor artışla 1,2 milyon dolardan 7 milyon dolara çıktı.”
Gerçekleştirilen genel kurul toplantısı sonrasında 2018 yılında Türkiye’ye 800 milyon dolar döviz kazandıran su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründen 30 firmaya ödülleri verildi.

Diğer Haberler

Güzelbahçe meclisi  Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe meclisi Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe Belediyesi meclis toplantısının 2.’sini Güzelbahçe Çamlı (Köyü) Mahal...

Başkan Sengel ilk  nikahını kıydı

Başkan Sengel ilk nikahını kıydı

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in avukatlık cübbesinden sonra gi...

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kendisini kutlamak amacıyla gönderilen ç...

Dünyaya Türk ayakkabısı giyecek

Dünyaya Türk ayakkabısı giyecek

Ayakkabı sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşmalarından biri olan Shoexpo – İz...

Tarih yosun tuttu

Tarih yosun tuttu

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi’ne alınması için başvuru yapılan Kem...

TGB’den İzmir, İlk  Adım Buluşması

TGB’den İzmir, İlk Adım Buluşması

Türkiye Gençlik Birliği İzmir, ‘’19 Mayıs’ın Yüzüncü Yılına Girerken İlk Adım Bu...