Sebze ve meyveler tehlike saçmasın!

Uzmanlar, son dönemde sıkça görülen zehirlenme vakalarının, ıspanağın arasına karışmış zehirli bir otun neden olduğunu belirtmiş, alınan besinlere karşı tüketicileri uyarmıştı. Peki, sebze-meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz

Sebze ve meyveler tehlike saçmasın!
SULTAN GÜMÜŞ
“Yıkanmış ve doğranmış sebze paketlerini alırken bile içindekilere dikkat edin ve karışmış otlar varsa ayıklayın, bol suda yıkadıktan sonra, bir çay bardağı sirkeli suda bekletip daha sonra durulamayı unutmayın” ifadelerine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Zülal Yalçın, sebze ve meyve alanları uyardı.
Yalçın, sebze ve meyveler yetiştirilirken kullanılan kimyasal ilaçların pazar ve marketlerden evlerimize giren sebze ve meyvelerde ve hatta paketlenmiş yiyeceklerde olabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Pazardan ve marketten alınan açık ya da paketlenmiş ürünleri tercih ederken paketin temiz olmasına, son tüketim tarihinin bulunup bulunmamasına, ambalajlanma tarihine ve tazeliğine dikkat edilmelidir. Sebzede yumuşama, çürüme, sararma, sebzenin çeşidine bağlı olarak dokunduğunuzda suyunu kaybetmiş, kurumuş bir yapı olmamasına bakılmalıdır. Sağlıklı ve doğal olan sebzelerin renkleri de doğal olmalıdır.”
HORMONLU OLABİLİRLER
Aşırı parlak, aşırı renkli, canlı olan, formu tek bir fabrikadan çıkmış gibi muntazam görünen sebzelerin hormonlu olabileceğini aktaran Yalçın, “Bu nedenle tercih edilmemelidir. Gerçek tarlada yetiştirilmiş ürünlerin kendine has görünümü ve doğal bir kokusu vardır. Marketlerden alınan bu ürünlerin tazeliği ve temizliği bir başka önemli konudur. Marketten alınan bu sebzelerde koruyucu ilaçlar daha fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu ürünleri eve geldiğinizde bol suda yıkadıktan sonra bir çay bardağı sirkeli suda bekletip, daha sonra durulamak gerekir” dedi.
MEVSİMİNDE VE DOĞAL ORTAMINDA
Sebze tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, mevsiminde ve doğal ortamında üretilen taze sebzelerin seçilip soframıza gelmesi olduğunu söyleyen Diyetisyen Yalçın, bu şekilde tüketilen sebzelerin vitamin ve minerallerinden maksimum seviyede yararlanıldığını belirtti. Yalçın, Ayrıca mevsiminde tüketildiğinde, hormonlu ve ilaçlı ürünlerin mutfağımıza girip sağlığımızı tehdit etmeyeceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Bornova Belediyesi, İzmir’in sosyal ve eğlence yaşamının en yoğun olduğu Küçükpa...

11 Amerika ülkesi  İzmir’de buluştu

11 Amerika ülkesi İzmir’de buluştu

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘İzmir’e Yeni Hedefler- Yeni Pazarlar’ toplan...

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Menemen Belediyesi, şehitler Murat Şengün ve Fikri Şengül anısına yapımını tamam...

Yeni iş birliklerinin temeli  HORECA’da atıldı

Yeni iş birliklerinin temeli HORECA’da atıldı

İzmir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel...

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Ege Üniversitesinde (EÜ) 2015 yılında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybede...

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Aliağa’ya inşa edilecek olan 75...