Sonda alamayan engelliler enfeksiyondan ölüyor

Dolar kurundaki artışla engellilerin sırtına birde sonda fark ücreti yüklendi. Farkı ödeyemeyenlerin az sonda kullandığını ve düzenli olarak mesanelerini boşaltamadıklarını kaydeden Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, enfeksiyon sonucu ölümlerin arttığına dikkat çekti

Sonda alamayan engelliler enfeksiyondan ölüyor
ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Dolar kurundaki artış medikal sektörünü de vurdu, sonda fiyatlarına zam geldi. Devlet, Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapmadığı için fiyatlardaki artışın bedeli engellilerin üzerine kaldı. Devlet, bir sonda için 1,35 TL ödeme yapıyor, piyasadaki en ucuz sonda ise 2 TL. Günde 6 tane sonda kullanan engelliye sonda markasına göre iki ayda bir 250-300 TL gibi bir fark ücreti çıkıyor. Sağlık sorunları nedeniyle ithal sonda kullanmak zorunda kalan veya çalıştığı için torbalı sonda alan engelliler için ise bu fark daha da artıyor. Dolayısıyla birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalan engellilerin sırtına birde sonda fark ücreti yüklendi. Farkı ödeyemeyen engellilerin, az sonda aldığını ve düzenli olarak mesanesini boşaltamadığını belirten Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, oluşan enfeksiyon sonucu ölümlerin arttığına dikkat çekti. Kuyumcu, sonda enfeksiyonuna bağlı ölümlerin önüne geçmek için devletin sonda ihtiyacının tamamını karşılaması gerektiğini kaydetti.
HAYATLARINI KAYBEDİYORLAR
Hayati önem taşıyan ilaç ve malzemeler devlet tarafından tamamen karşılanmadığı için engellilerin ağrılı süreçler geçirdiğini hatta ölümle sonuçlanan vakaların da yaşandığını belirten Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu,  “Engelliler, yaşlılar ve yatan hastalarda sık görülen bası yarası erken müdahale ile tedavi edilebilir, edilmezse çok ağrılı bir süreç sonucu ölümler gerçekleşir. Sonda ihtiyacı yeterince karşılanmayan, devlet tarafından sonda farkı ücreti istenen engelli bireyler, maddi imkansızlık nedeniyle alamadıkları sondaları kullanamıyor olmaları nedeniyle oluşan enfeksiyon sonucu hayatlarını kaybediyorlar. Engellilerin kullanması gereken hayati önem taşıyan ilaç ve malzemeler devlet tarafından yeterince karşılanmadığı için engelliler çok ağrılı süreçler yaşıyor ve hayatlarını kaybediyorlar. Bası yaraları önlenebilir, yüksek oranda tedavi edilebilir, ölümler önlenebilir. Bunun için hem devletin ilgili bakanlıklarının hem de belediyelerin görevlerini doğru yapması gerekir” dedi.
TAMAMI KARŞILANMALI
Sonda enfeksiyonunu önlemek ve buna bağlı ölümleri azaltmak için devletin sonda ihtiyacının tamamını karşılaması gerektiğini kaydeden Kuyumcu, “Ayrıca belediyelerin de bu konuda yapabilecekleri hizmetler vardır.  Devletin bireye uygun tekerlekli sandalye, protez, işitme cihazı gibi ihtiyaçları bireye özel, bireye uygun ölçülerde karşılaması gerekiyor. Ucuz maliyetli olsun diye verilen tekerlekli ve akülü sandalyeler ve diğer ihtiyaçlar engelli bireye uygun olmayınca bireyin ölümcül sağlık sorunları yaşamasına sebep oluyor. Ayrıca yardımlarla ve kampanyalarla verilen tekerlekli ve akülü sandalyeler özel ölçüde olmadığı için ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme sebep olmaktadır. Artık bu ölümlere dur diyelim. Ölümleri durdurmak için engelli bireyleri ve bakım yapan kişileri doğru şekilde eğitelim. Bası yarası oluşumunu engellemek için önleyici tedavi yöntemlerini ve ilaçları karşılayalım. Sonda ihtiyaçlarının tamamı devlet tarafından karşılansın” ifadelerini kullandı.
BU ZİHNİYETE SON VERELİM
Engelli bireye uygun olmayan araç-gereçler ve eksik verilen tıbbı desteklerin daha büyük sorunlara sebep olduğunun altını çizen Kuyumcu, “Tekerlekli sandalye başta olmak üzere bireye uygun özel ölçüde sandalyeler verelim. Yardım kampanyalarında dağıtılan uygun olmayan tekerlekli sandalye dağıtımlarına son verelim. Yardım yapılacaksa ucuz hasta taşıma sandalyesi değil bireye uygun aktif sandalyeler verilmesini sağlayalım. Tüm bunlar için tüm toplumu bilinçlendirelim. Engelli bireye uygun olmayan araç gereçler, eksik verilen tıbbı destekler daha büyük sorunlara sebep olmakla birlikte, devletin, belediyelerin ve yardım edenlerin, ‘Benim istediğim şekilde ve benim istediğim kadar yaşarsın’ zihniyetinin sonucudur. Eşit ve adil yaşam hakkına herkesin kavuşabilmesi için bu zihniyeti değiştirmek şarttır. Hep birlikte bu zihniyeti değiştirelim, ölümleri durduralım. Konuyla ilgili çözümlerimizi, bilgi ve deneyimlerinizi isteyen kurumlarla paylaşabiliriz” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Gediz Tarhana  Festivali başladı

Gediz Tarhana Festivali başladı

Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde 17. kez düzenlenen “Tarhana Festivali” başladı

Doğru tercihin  yolu Konak’ta

Doğru tercihin yolu Konak’ta

Konak Belediyesi, gençlere üniversite tercihlerine yönelik yol göstermek amacıyl...

Yaza keyif katan  indirimler Tekzen’de

Yaza keyif katan indirimler Tekzen’de

Tekzen, yaz keyfini ikiye katlayacak fırsatlarla dolu birçok ürünü müşterileriyl...

Engellilere yunus  terapisi yapıldı

Engellilere yunus terapisi yapıldı

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde zihinsel ve bedensel engelli çocuklara yunuslarla...

Egeliler Özdere’de yorgunluk attı

Egeliler Özdere’de yorgunluk attı

Ege Üniversitesinin başarılarında önemli payı olan idari çalışanlar, hafta sonu...

STAR Rafineri’den  hastaneye destek

STAR Rafineri’den hastaneye destek

STAR Rafineri, Aliağa Devlet Hastanesi’nin acil servisine tıbbi ve elektronik ci...