Soyer’den fuarda bir müjde iki talep

EurasiaRail Fuarı’nın açılışında konuşan Başkan Soyer, fuarizmir’e tramvay projesi için çalışma başlattığını, Buca-Üçyol Metrosu ve Çiğli Tramvayının projelerinin de hazır olduğunu belirtti

Soyer’den fuarda bir müjde iki talep
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
Türkiye’nin tek, dünyanın en büyük 3. demiryolu ve hafif raylı sistemler fuarı EurasiaRail bu yıl 8. kez İzmir’de fuarizmir Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. İlk olarak Ankara’da daha sonraki yıllarda ise İstanbul’da düzenlenen fuar bu yıl İzmir’de katılımcılarıyla buluştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, TCDD, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), ticaret odaları ve dernekleri ile işbirliği çerçevesinde gerçekleşen fuarda; bu sene Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Katar, Almanya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Hollanda, İspanya ve İtalya’dan yerli ve yabancı profesyonel alıcılar EurasiaRail 2019 fuarında bir araya geldi.YÜZDE 40’A ULAŞTI
Fuarın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, modern yaşamın olmazsa olması olan demiryollarının dünyada baş döndürücü bir hızla ilerlediğine değinerek, “Avrupa ve doğu ülkelerinde demiryollarına büyük yatırımlar yapılıyor. Ülkemizde de son 16 yıl içinde yapılan yatırımlar ile demiryollarında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. 2003 yılından itibaren demiryollarına 126 milyar TL yatırım yapıldı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) yatırımı ise bu yatırımların amiral gemisini oluşturuyor. YHT ile Türkiye nüfusunun yüzde 40’ına ulaştık. Doğu-batı koridorunda YHT inşaları devam ediyor” dedi.
İZBAN BERGAMA’YA UZAYACAK
Uygun, “İlk kez Ankara’da daha sonra İstanbul’da yapılan fuarın bu yıl da İzmir’de yapıldığına dikkat çekerek, “160 yıllık tarihinde ilk demiryolu hattının İzmir’de yapıldığı yerde fuar yapmak bizim için daha da anlamlı oldu. Aliağa-Selçuk arasında faaliyet gösteren İZBAN hattını önümüzdeki süreçte Bergama’ya kadar uzatacağız. YHThattında Ankara-İzmir arası çalışmalar devam ediyor. Selçuk-Ortaklar-Aydın hattı yapım çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor” diye konuştu.
BUCA-ÜÇYOL VE ÇİĞLİ TRAMVAYI PROJELERİ BAKANLIKTA
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de 162 yıllık demiryolları hikayesinde çok önemli kilometre taşlarından birinin de Mustafa Kemal Atatürk’ün marşlara yansıyan ‘Demir ağlarla ördük, ana yurdu dört baştan’ cümleleriyle ifade edilen girişimci vizyoner tutumuna atıfta bulunarak, “Türkiye demir yolculukta bu kadar yol aldıysa Mustafa Kemal Atatürk’ü burada saygıyla bir kere daha anmak isterim. İzmir 179 km hafif raylı sistemiyle orta vadeli 340 km biraz daha uzun vadeli 480 km’ye çıkarmayı hedeflenen hafif raylı sistem ağıyla çok daha yoğun bir şekilde hafif raylı sistemi kent ulaşımında kullanmayı hedefliyoruz.  Bu nokrada bir küçük temenniyi de ifade etmek iterim. Buca-Üçyol Metrosu ve Çiğli tramvayı da planı, projesi, bütçesi hepsi tarafımızdan hazırlanmış, bakanlığımızın onayına arz edilmiştir. O konuda himmetinizi talep ediyoruz. En büyük arzumuz giderek bir yandan küreselleşen bir yanda küçülen dünyada çok daha yoğun ulaşım ağını mümkün kılabilmektir” dedi.FUARİZMİR’E TRAMVAY TALİMATI
Fuarizmir’inçok daha fazla fuara ev sahipliği yapabilecek olanaklara sahip olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Fuarizmir’deçok daha fazlasını başarma arzusunu taşıyoruz. O nedenle muhtemelen ESBAŞ’tan fuar alanına uzanan bir tramvay hattının çalışma talimatını arkadaşlara verdim. Bunu en kısa sürede tamamlamak arzusundayız çünkü bu fuarın çok daha dinamik çok daha canlı ve kolay erişebilir olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
ASLAN PAYI 126 MİLYAR TL İLE DEMİRYOLLARINDA
Son olarak kürsüye çıkan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Selim Dursun da EurasiaRail Fuarı’na 2011’de yüzde 40’ı yerli firma olmak üzere toplamda 117 firmanın katıldığını, bu yıl ise fuara katılan yerli firma oranının yüzde 60’ı geçtiğini ve 200’den fazla firmanın bu fuara katıldığını belirtti.
Dursun, “16 yıl önce aynı cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi ülkeyi demir ağlarla örmek için yola çıktık. Bu ülkenin kalkınması ve halkın refahının artması için dertleniyoruz. 16 yılda 126 milyar TL ile aslan payını demiryollarına verdik.İzmir’de İZBAN’la bir örneği hayata geçirdik. 150 yıldır yenilenmeyen yolları yeniledik. Elektrikli hatları artırdık. Demiryollarını hükümet politikası haline getirdik. Kardemir artık hızlı tren üretiyor. Geometrik büyüme ile inşallah hasadımız güzel olacak” şeklinde konuştu.
KÜRESEL DEMİRYOLU ENDÜSTRİSİNE MASAYA YATIRILACAK
EurasiaRail’de bu yıl ALSTOM, METRO iSTANBUL, CAF, DURMAZLAR, CRRC, TÜDEMSAŞ, ASELSAN, SIEMENS, TCDD, TUVASAŞ, HYUNDAl EUROTEM, KARDEMİR, TÜLOMSAŞ, TALGO, KNORR-BREMSE, ANSALDO STS ve BOZANKAYA gibi sektörün önde gelen firmaları katılımcı olarak yer alacak. Ayrıca fuarda yer alacak katılımcılar hem alım heyeti programı ile yeni iş birliklerine imza atma şansını elde ederken hem de fuar boyunca işlenecek konferans konuları ile sektör hakkında bilgi sahibi olacaklar.
Üç gün boyunca fuarla eş zamanlı olarak sürecek etkinlik programında; konferanslar, yuvarlak masa buluşmaları ve atölyeler raylı sistemlerdeki teknolojik gelişmeler, tedarik ve operasyonel konulara odaklı bir içerik planıyla ele alınacak. Üç gün boyunca uzman görüşleri, örnek vaka çalışmaları ve sektördeki son gelişmeleri içeren etkinlikler, raylı sistemler sektörünün üst düzey karar vericilerini, departman direktörlerini ve teknoloji uzmanlarını bir araya getirecek.

Diğer Haberler

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

Kısa zaman önce yenilenerek hasta kapasitesini iki katına çıkaran Dokuz Eylül Ün...

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Sinem Oğiş, denizcilik sektöründe çalı...

İzmir’in trafiği  havadan denetlendi

İzmir’in trafiği havadan denetlendi

İzmir trafiği, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan eyle...

Güzelbahçe meclisi  Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe meclisi Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe Belediyesi meclis toplantısının 2.’sini Güzelbahçe Çamlı (Köyü) Mahal...

Başkan Sengel ilk  nikahını kıydı

Başkan Sengel ilk nikahını kıydı

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in avukatlık cübbesinden sonra gi...

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kendisini kutlamak amacıyla gönderilen ç...