Su kabağının New York yolculuğu

Yıllardır hobi amaçlı su kabağından yaptığı lambaları satarak kendisine ek gelir sağlayan emekli öğretmen Hüsnü Şimşekyılmaz büyük bir başarıya imza atarak eserlerini yurtdışına satmaya başladı

Su kabağının New York yolculuğu
ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER
Yaz aylarını Çandarlı’da ailesiyle birlikte geçiren emekli öğretmen Hüsnü Şimşekyılmaz, edindiği hobiyle kendisine ek kazanç sağlıyor. Yıllardır hobi amaçlı yaptığı su kabaklarına Çandarlı’nın küçük bir pazarında satarak ek gelir elde eden Şimşekyılmaz, şimdilerde gelen talep doğrultusunda eserlerini Avrupa’dan Amerika’ya birçok ülkeye satıyor.

EVİNDE ÜRETİYOR
Eserlerini evinin bahçesinde birkaç alet edavat sayesinde üreten Hüsnü Şimşekyılmaz, yaptığı işlere talebin yoğun olduğunu söyledi. Şimşekyılmaz, “Kabak sanatına yönelmem; İstanbul’dan baldızımın süslenmiş bir kabak yollaması ile gerçekleşti. Kabağın cazibesiyle kendimi onlara adanmış olarak gördüm. Kendimi geliştirerek acemilik, kalfalık, ustalık aşamalarına geldim. Tabii bu olay 4 yıl sürdü. Bugüne kadar yaptığım kabak sayısı 3 bini buldu. Bu kabakların birçoğu Menemen, İzmir, Almanya, Amerika, İngiltere’ye gitti. Amerika’ya ilk gönderdiğim kabak üzerinde Amerikan bayrağı motifi vardı. Bu motifi görenler benden birtakım isteklerde bulundular” dedi.

PROFESYONEL OLDU
Amatör olarak bu işe başladığını kaydeden Şimşekyılmaz, “Yaptığım işte artık profesyonel oldum. Ürettiğim kabaktan lamba sayısı 3000’leri buldu. Yaptığım işten haz alıyorum. Amatör olarak başladığım işte ürettiklerimin parasının çıkması için satmaya başladım. Yoğun ilgi gördü. Biz de üretmeye devam ettik. Satıyoruz. Fiyatları işçiliğine göre değişiyor” diye konuştu.

Diğer Haberler

Bergama akropol bölgesinde yangın

Bergama akropol bölgesinde yangın

İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki akropol bölgesinde çıkan yangında, 5 iş yeri kulla...

Jandarma araçta kalaşnikof buldu

Jandarma araçta kalaşnikof buldu

İzmir’in Torbalı İlçesi’nde yol kontrolü yapan jandarma ekiplerinin durdurduğu b...

Tıbbı Patoloji akredite oldu

Tıbbı Patoloji akredite oldu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı, Türkiye’de Tıbbi P...

Firari, aracın  altında yakalandı

Firari, aracın altında yakalandı

İzmir’in Konak İlçesi’nde, ihbar üzerine bir cezaevi firarisinin evine giden ve...

30 yıl sonra aracısız hayat

30 yıl sonra aracısız hayat

Yaklaşık 30 yıldır gözlük kullanan Yasemin Güldaş, bu durumdan sıkıldığı zaman A...

“Birisi mi ölmeli?”

“Birisi mi ölmeli?”

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde, kentin en işlek caddelerinden biri olan Hükümet Cadd...