Su ürünlerinde GİRİT DÖNEMİ

Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2018-2022 dönemi yönetim kurulu seçimleri sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Bedri Girit seçildi

Su ürünlerinde

GİRİT DÖNEMİ

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Egeli ihracatçılarda 4 yıl aranın ardından seçim heyecanı tekrar yaşanmaya başladı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurul maratonu, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ile start aldı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda tek liste ile gidilen seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 39 oyla Ekiz Tavukçuluk A.Ş. firması temsilcisi Bedri Girit seçildi.

EİB’DE İLK KADIN BAŞKAN YARDIMCISI

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, yeni yönetim kurulunun yapacağı ilk toplantı sonrasında Sinan Kızıltan ve Derya Pala’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine getirileceği bilgisini paylaştı. Derya Pala bu göreve seçildiği takdirde birliğin ilk kadın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olacak.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Bedri Girit’e devreden Sinan Kızıltan genel kurul konuşmasında başkanlığı döneminde gerçekleştirilen faaliyetler ve birliğin ihracat seyri ile ilgili bilgi verdi.

 

İHRACATTA 1 MİLYAR DOLARI BU YIL AŞACAĞIZ

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2010 yılında 370 milyon dolar olan ihracat rakamının 2017 yılı sonunda yüzde 150’lik artışla 935 milyon dolara yükseldiği bilgisini veren Kızıltan, “2018 yılı içerisinde 1 milyar doları aşacağız. Bu artışta; Hong Kong, Çin, Amerika, Belçika, Meksika, İspanya, Dubai, Rusya, Almanya, Irak, İsrail başta olmak üzere dünyanın önemli pazarlarındaki fuarlara katılarak Türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin tanıtımını yapmamız önemli etken oldu” diye konuştu.

100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Fas’ta yapılan ICCAT toplantısında Türk balıkçılarının 2018 yılı için Akdeniz’de Orkinos avlanma kotasının yüzde 40 artırılarak 1010 tondan, 1. 414 tona çıkarılmasını sağladıklarını dile getiren Kızıltan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Katma değerli ürün ihracatı için hava kargoyu tercih eden Türk su ürünleri sektörü için, Turkish Cargo ile ulaştıkları destinasyon sayısının artması için bir çok görüşme yaptık ve mutlu sona ulaşmak üzereyiz. Turkish Cargo, haftalık 60 tonluk yükleme garantisi istedi. Sektör olarak bu garantiyi verdik. İzmir-New York arası direkt kargo uçağı seferleri başladığı takdirde ABD’ye su ürünleri ihracatımız kısa vadede yıllık 100 milyon dolara ulaşacağına inanıyoruz.”

PROJELER DEVAM EDECEK

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Bedri Girit ise, sektörün 2023 hedeflerine ulaşması için bir önceki yönetim kurulunun başlattığı projeleri devam ettireceklerini, kurumsal hafızaya önem verdiğini kaydetti. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanlığı'na seçilen Bedri Girit yaptığı konuşmada, “İhracatçı birliklerinin mutfağında uzun yıllardır yer aldım. Öncelikle 2023 yılı hedeflerine Yönetim Kurulu ve ekibinin kaldığı yerden devam edeceğini söyleyebilirim. Yönetim ve Denetim Kurulundaki arkadaşları işlerini yapmaya hazırlar. Sinan Kızıltan'dan görevi aldığım gibi ileriye doğru götürmeye devam edeceğiz. Yönetim ve denetim kurulundaki her bir arkadaştan buraya zaman ayırmaları konusunda söz aldım. Öncelikle başkanlar döneminde tüm görev yapmış arkadaşlara başarılar diliyorum. İhracatçı birliğinden doğan iki tanıtım grubumuz var, kanatlı tanıtım grubu ve su ürünleri tanıtım grubumuz var. Gece gündüz demeden çalışan herkese teşekkür ediyorum. Tüm sekretarya ve birlik çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ödül alan ilk 10 firma;

1. KLC GIDA ÜRÜNLERİ İTH.İHR.VE TİC.A.Ş.

2. GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜN.ÜRETİM İHR VE İTH.AŞ

3. YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş

4. AGROMEY DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

5. SÜRSAN SU ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. A.Ş.

6. ABALIOĞLU YEM SOYA VE TEKS.SAN .A.Ş.

7. KESKİNOĞLU İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

8. NOORDZEE SU ÜRÜN.İHR.SAN.VE TİC.A.Ş.

9. KOPUZMAR SU ÜRÜNLERİ SAN.VE DIŞ TİC.A.Ş.

10. AFYON YUMURTA İTH.İHR.VE TİC. A.Ş.

 

 

Diğer Haberler

Kozmik Oda davasında mütalaa açıklandı

Kozmik Oda davasında mütalaa açıklandı

Kozmik Odada Kumpas davasında mütalaa açıklandı. Davada eski hakimler Nihal Uslu...

Bedelli askerlik müjdesi otomobil sattırıyor

Bedelli askerlik müjdesi otomobil sattırıyor

Bedelli askerlik düzenlemesinin TBMM'ye sunulmasının ardından para arayışına gir...

7 destek müjdesi!

7 destek müjdesi!

Devlet, yaşlılara birçok destek sağlıyor. Yaşlılar; evde sağlık hizmeti ve maaş,...

KKTC'de mülteci gemisi battı: 19 ölü

KKTC'de mülteci gemisi battı: 19 ölü

KTC Karpaz açıklarında en az 150 mülteciyi taşıyan gemi battı. Hayatını kaybeden...

Avrupa Birliği`nden Google`a rekor ceza!

Avrupa Birliği`nden Google`a rekor ceza!

Mobil cihaz stratejisiyle firmanın arama üstünlüğünü adaletsizce güçlendirdiği i...

Binlerce lirası kül oldu!

Binlerce lirası kül oldu!

Muş`un Akpınar köyünde çıkan yangında, ev içerisinde muhafaza edildiği iddia edi...