Suriyeli Ali, savaşın enkazından kurtulacak!

Sesini duyurduğumuz 15 yaşındaki Suriyeli Ali El Muse için umut kapısı açıldı. Suriye’de bir bomba ile gözlerini kaybeden Ali, yurtdışında tedavi görebilmek için Ankara’da mülakata alındı

Suriyeli Ali, savaşın enkazından kurtulacak!
SULTAN GÜMÜŞ - ÖZEL HABER
Suriye’de yaşadıkları sırada arkadaşlarıyla top oynamak için sokağa çıkan Ali El Muse, uçaktan atılan bir bomba sonucu gözlerini kaybetmişti. Ali’nin tek kaybı gözleri değildi elbet. Atılan bomba ile hem 12 oyun arkadaşını sonsuzluğa uğurlamıştı, hem de babası işgalciler tarafından öldürülmüştü. 4 sene önce ailesiyle beraber İzmir’e gelerek Konak’ın Agora Mahallesi’nde bulunan derme çatma bir evde kiracı olarak yaşayan Ali, küçük kardeşi Taha’nın desteğiyle Karşıyaka Çarşı’da gitar çalıp, şarkı söyleyerek evin geçimini sağlıyordu. 31.10.2019 tarihinde yayınlanan ‘Ailesinin yüzüne hasret: Umudu Kanada’da’ başlıklı haberimiz aracılığıyla yoksullukla mücadele eden ailenin yıllardır taşıdığı umudu dile getirmiştik. Ali’nin bir gözünün oyuk olduğunu ancak diğer gözünün eskisi gibi görebileceğini belirten anne Fatma, Kanada veya Rusya’ya tedavi amacıyla gidebilmek için sıraya girdiklerini kaydetmişti. Fakat uzun bir zaman sonra sıranın kendilerine gelebileceğini söyleyen Fatma, sürecin hızlandırılması için destek bekliyordu. Ve aylar sonra beklenen destek geldi; Ali ile kardeşleri Muhammed, Memduh, Taha, Ferah, Merah ve anneleri Fatma El Muse mülakat için Ankara Göç İdaresi’ne çağrıldı. Mülakat olumlu geçerse Birleşmiş Milletler Uluslararası Tedavi Birimi aracılığıyla Rusya ya da Kanada’da Ali’nin tedavisi sağlanacak.“SİZ DE BİR FENER OLDUNUZ”
Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu’nun gece otogara götürüp uğurladığı Muse ailesi, çıktıkları bu umut yolculuğu ile savaşın enkazından kurtulabilecek. Mülakat için Ankara’ya gitmeden önce Karşıyaka Çarşı’da kendisini ziyaret ettiğimiz Ali, kardeşleri ile annesinin yüzünü özlediğini ve bunun artık kendisine acı vermeye başladığını söyledi. Gözleri tedavi edilir edilmez yarım bıraktığı eğitimine de devam edeceğini aktaran Ali, “Hayalim iyi bir müzik sanatçısı olmak. 9 yaşına kadar okudum. Gözlerim olmadan okula devam etmek istemiyorum. Görmeye başladığım zaman eğitimime de devam edeceğim. Gözlerimin artık görmesini istiyorum. Çünkü çok yoruldum. Kardeşlerimi görmek istiyorum, annemi görmek istiyorum. Onların yüzünü o kadar özledim ki” dedi. Gazetemize de teşekkür eden Ali, “Ankara’dan arayanlar, haberi okuduktan sonra bize ulaştıklarını söylediler. Aydınlığa giden yolumda siz de bir fener oldunuz” cümlelerine yer verdi.“RABBİMDEN TEK BİR ŞEY İSTİYORUM”
30 yaşındaki anne Fatma El Muse, bir önceki haberimizde şunlara yer vermişti: “Suriye’de yaşıyorduk. Savaştan dolayı 4 sene önce İzmir’e gelmek zorunda kaldık. 2 kızım, 4 oğlum var. Çocuklarım Suriye’deyken okula gidiyordu ancak iki kızım Ferah ve Merah dışında erkek çocuklarım burada okula gidemiyorlar. Çünkü geçimimizi sağlayabilmemiz için çalışmaları lazım. Eşim savaşta öldürüldü. 15 yaşındaki oğlum Ali ise Suriye’de arkadaşlarıyla top oynarken bir uçaktan atılan bomba ile gözlerini kaybetti. Kimi insanlar misket bombası olduğunu söylüyor. Tam bilmiyorum. Bir gözü tamamen oyuk halde. Diğeri ise Türkiye’ye geldiğimiz zaman az çok görüyordu ancak tedavi göremediği için onu da kaybettik. 6 yaşındaki kardeşi Taha olmadan hiçbir yere gidemiyor. Ali’nin bir gözü oyuk olduğu için çocuklar ilk zamanlar çok korkuyordu. Yapay yani cam bir göz yapılmasını istedik. Fakat ‘gözleri artık görmüyorsa ona ne ihtiyacı olabilir ki?’ deyip yardımcı olmadılar. Maddi durumumuz olmadığı için başkada bir yere götüremedik. Ali her gün Karşıyaka Çarşı’da gitar çalarak, şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışıyor. Devlet tarafından iki defa yardım aldık, sonra devamı gelmedi maalesef. Derneklerden de bir kez tek yardım geldi. Evimiz kira. Ama her şeye rağmen çok şükür, Allah var… Yardım, şu, bu değil. Ben Rabbimden tek bir şey istiyorum, başka da bir şey istemiyorum. O da oğlumun gözleri açılsın, görsün, kimseye muhtaç olmasın. Oğlum benim, kardeşlerinin yüzünü çok özledi. Çocuğum sadece bizleri görsün, gözleri görsün başka hiçbir şey istemiyorum.”

Diğer Haberler

Çakıroğlu mezarı başında anıldı

Çakıroğlu mezarı başında anıldı

Ege Üniversitesinde 5 yıl önce öğrenciler arasında çıkan kavgada öldürülen Fırat...

Çocuklar yerli tohumla tanışıyor

Çocuklar yerli tohumla tanışıyor

Efes Selçuk’ta tarım adına yeni bir dönem başlıyor. Efes Selçuk Belediye Başkanı...

Erdoğan’dan eski ilçe  başkanlarına mektup!

Erdoğan’dan eski ilçe başkanlarına mektup!

Kongre süreci için düğmeye basılan AK Parti İzmir Teşkilatlarında Cumhurbaşkanı...

Maaş yatmadı iddiasına Koçak’tan açıklama

Maaş yatmadı iddiasına Koçak’tan açıklama

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak Çeşme Alper Çizgekanat Dev...

Akdeniz Meyve Sineği  ile topyekun mücadele

Akdeniz Meyve Sineği ile topyekun mücadele

Özellikle son yıllarda hızlanan küresel ısınma ile birlikte 200’den fazla meyvey...

Kaya’dan çöp tesisi çıkışı

Kaya’dan çöp tesisi çıkışı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Menderes’te yapmayı planladığı katı atık bertaraf...