Tarihi fabrikanın geleceği konuşuldu

İzmir Tarihi Elektrik Fabrikası’nın kamu mülkiyetinde ve kullanımında kalması için oluşturulan ‘Asfalyalar Atmasın’ platformu İzmir Mimarlık Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi

Tarihi fabrikanın geleceği konuşuldu
E. ÇAĞLA GENİŞ
İzmir’in sanayi mirası açısından büyük önem taşıyan Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın arazisiyle birlikte Özelleştirme İdaresi tarafından satış için yeniden ihaleye çıkartılmasına tepkiler sürüyor. İzmirliler, 14 Nisan’da yapılacak ihale öncesinde farkındalık oluşturmak ve değerli yapının yok olup gitmesini engellemek için harekete geçti. Öncelikle hukuki yolla özelleştirmenin durdurulması ve sonrasında yapının gerekirse halk tarafından satın alınması gündemi ile sosyal medya üzerinden bir araya gelen “Asfalyalar Atmasın” platformu, İzmir Mimarlık Merkezi’nde konuya ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. Avukat Senih Özay, İzmir Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Alparslan ve Reşat Kutucular yapının tarihi, önemi, güncel statüsü, kamunun elinde, kullanımında kalması için oluşturulan yol haritası hakkında konuşma yaptı.
MÜCADELEMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ
Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Alparslan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın tarihinden bahsederek, “1989’dan günümüze kadar 30 yıllık süreçte çürümeye terk edilmiş durumdadır. 3 Mayıs 2018 yılında satışa çıkarıldı. Geçenki ihaleden iyi sonuç aldıktan sonra Mimarlar Odası olarak basın açıklaması yapmıştık. Bu yapı adına ilerisi için şunları düşündük. Yapının yıkılmadan kent yaşamının içinde özgünlüğünü yitirmeden dönüştürülebilir. Mimarlar odası olarak da ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması düzenledik. Bu yapının kamu mülkiyetine çıkmaması gerekiyor. Bu yapının tescilden düşürülmesi gibi bir endişemiz var. Dolayısıyla bu iki kolda mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. Avukat Senih Özay ise, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın özelleştirme süreci ve satışındaki hukuki süreçlerden bahsetti. Panele katılım gösterenler arasında sürecin nasıl ilerlemesi ve çözüme ulaşılması için neler yapılması gerektiği ile ilgili karşılıklı fikirler sunuldu.

Diğer Haberler

“Seçmen artık  kutuplaşma istemiyor”

“Seçmen artık kutuplaşma istemiyor”

Çeşme’de, Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ziyaret ederek, tebrik eden CHP İzmir Mi...

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

Hilton İzmir’de düzenlenen “FnB Masters” (yiyecek-içecek) yarışması renkli görün...

Deneyimlerden  yararlanacak

Deneyimlerden yararlanacak

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleri, Bornova Be...

AK Parti Karabağlar’dan  Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar’dan Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar meclis üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvito...

MHP’li Şahin: Hasan  Tahsin ismi verilsin

MHP’li Şahin: Hasan Tahsin ismi verilsin

İzmirli Tarih Araştırmacısı Yazar Yaşar Aksoy’un tarihi belgelerle Şehit Hasan T...

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Menemen Belediye Başkanı Aksoy, Menemen Belediyespor bünyesinde 176 adet gayrime...