Tarihi fabrikanın geleceği konuşuldu

İzmir Tarihi Elektrik Fabrikası’nın kamu mülkiyetinde ve kullanımında kalması için oluşturulan ‘Asfalyalar Atmasın’ platformu İzmir Mimarlık Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi

Tarihi fabrikanın geleceği konuşuldu
E. ÇAĞLA GENİŞ
İzmir’in sanayi mirası açısından büyük önem taşıyan Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın arazisiyle birlikte Özelleştirme İdaresi tarafından satış için yeniden ihaleye çıkartılmasına tepkiler sürüyor. İzmirliler, 14 Nisan’da yapılacak ihale öncesinde farkındalık oluşturmak ve değerli yapının yok olup gitmesini engellemek için harekete geçti. Öncelikle hukuki yolla özelleştirmenin durdurulması ve sonrasında yapının gerekirse halk tarafından satın alınması gündemi ile sosyal medya üzerinden bir araya gelen “Asfalyalar Atmasın” platformu, İzmir Mimarlık Merkezi’nde konuya ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. Avukat Senih Özay, İzmir Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Alparslan ve Reşat Kutucular yapının tarihi, önemi, güncel statüsü, kamunun elinde, kullanımında kalması için oluşturulan yol haritası hakkında konuşma yaptı.
MÜCADELEMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ
Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Alparslan, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın tarihinden bahsederek, “1989’dan günümüze kadar 30 yıllık süreçte çürümeye terk edilmiş durumdadır. 3 Mayıs 2018 yılında satışa çıkarıldı. Geçenki ihaleden iyi sonuç aldıktan sonra Mimarlar Odası olarak basın açıklaması yapmıştık. Bu yapı adına ilerisi için şunları düşündük. Yapının yıkılmadan kent yaşamının içinde özgünlüğünü yitirmeden dönüştürülebilir. Mimarlar odası olarak da ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması düzenledik. Bu yapının kamu mülkiyetine çıkmaması gerekiyor. Bu yapının tescilden düşürülmesi gibi bir endişemiz var. Dolayısıyla bu iki kolda mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. Avukat Senih Özay ise, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın özelleştirme süreci ve satışındaki hukuki süreçlerden bahsetti. Panele katılım gösterenler arasında sürecin nasıl ilerlemesi ve çözüme ulaşılması için neler yapılması gerektiği ile ilgili karşılıklı fikirler sunuldu.

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...