Tarım sohbetleri devam ediyor ‘Yabani Otlar’ zararlı değil

‘Tarla-Sofra-Sohbet’ etkinlikleri serisinin 2’nci haftaki konusu İzmir’in yükselen değeri ‘Yabani Otlar’ oldu. Sohbet konuklarına yabani otlarla ilgili bilgi veren Araştırmacı Yentürk, yabani otların bilindiği gibi zararlı olmadığını söyledi

Tarım sohbetleri devam ediyor ‘Yabani Otlar’ zararlı değil
NURETTİN BAKİ
‘Tarla-Sofra-Sohbet’ etkinlikleri üreticiyi, tüketiciyi ve tarımla ilgilenen insanları; Sırma Güven ev sahipliğinde Alsancak’taki The Kitchen Project’te 2’nci kez bir araya getirdi. Kurumsal bir etkinliğin ötesinde, herkesin fikrini rahatlıkla paylaştığı tarım sohbetlerinde bu hafta yabani otlarla ilgili birbirinden ilginç bilgilerle katılımcılar bilgilendirildi. The Kitchen Project ve Apelasyon E-Dergi iş birliğinde gerçekleşen buluşmada ‘Bir masa etrafında iyi tarım, iyi ürün, iyi marka, iyi insanlar, iyi yemek ve iyi sohbet bir araya geliyor’ sloganıyla yola çıkan etkinlikler serisinin bu haftaki konuğu ise; Koleksiyoncu/Araştırmacı Aybala Yentürk, konusu ise İzmir mutfağının yükselen değerlerinden yabani otlar oldu. Genel olarak dünyada kullanılan ülkemizde de bir tabir olan ‘Yabani otların zararlı olduğu’ yönündeki söylemlerin yanlış olduğunu söyleyen Yentürk ve Keykubat, otların binlerce yıllık geçmişinin gün gün kayıt altına alındığını ifade ettiler.
 GİRİTLİLERİN OT KÜLTÜRÜ FARKLIDIR
Bütün ömrü İzmir’de geçen ve Gıda Mühendisi olan Aybala Yentürk, kıtlıklar ve yokluklar devreye girdiğinde otların devreye girip insanları doyurduğunu söyledi. Giritlilerin ot tüketim ve ot kültürüyle ilgili bilgiler veren Aybala Yentürk, “Anne tarafınız Giritli ise mutfağınızda mutlaka otlar olacak, bu kaçınılmaz bir şey. Ben böyle bir kültürün içinde yetiştim.  Keşke o zamanlar çiftliklerimiz olsaydı da ben bunu alanda da uygulayabilseydim. Öte yandan beni bu ot konusunda araştırmaya iten bazı sebeplerim oldu. Bu sebeplerden bir tanesi mutfak işiyle uğraşanlar, mutfakta pişirdikleri otları beğendirmeye çalışırlar. Çünkü biz Giritliler beğenmeyiz, net. Benden bir dergide yazı yazmam istendi. Bu dergide yazdığım ilk makale ise ‘Girit Toprağını Hatırlatan Otlar’ oldu ve ilk sayılarında yayınlandı. Giritliler üzerinde yabani ot tüketimiyle ilgili bir ezberler silsilesi var. Bunların hiçbirisi doğru değil. Ben bunları kaleme almak ve işin teorisini yapmak istedim. Giritliler yabani ot kültürüyle, tüketimiyle ne yaptı? Sanki Giritliler bu topraklara giresiye kadar ot tüketilmiyordu. Anadolu toprakları sanki ot tüketimini Giritlilerden gördü, böyle bir şey yok.  Anadolu coğrafyasının binlerce yıllık bir ot kültürü var. Bunlar kayıt altına alınmış ve bu kültür binlerce yıl önce aktarıla aktarıla günümüze kadar gelmiş. Dediğim gibi Anadolu’nun her yöresinde kendine özgü otları var ve yine kendilerine özgü şekilde pişiriyorlar. Peki, burada Girit farkı nedir? Giritliler farklı pişirme teknikleri uyguluyorlar. Haşlama ve et-ot birlikteliği gibi. Bunları da yaparken Anadolu’da rastlamadığımız ve dikkat ettikleri bir takım kuralları var. Giritlileri farklı kılan özellik budur” değerlendirmesinde bulundu.
ANADOLU’DA 10 BİN ÇEŞİT BİTKİ MEVCUT
Dünyanın en eski ot yetiştirme kayıtlarının Sümerler’de olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Bilge Keykubat ise, “Hem çiftçilik anlamında hem de ot yetiştirme anlamında dünyanın en eski kayıtları Sümerler’de. Sümerler’de bir çiftçi (özellikle ot yetiştiren ama otların ne olduğu belli değil) gün gün topladıkları otları kayıt altına almış.  Sümerler’den beri insanların otlarla ilgili farklı çalışmaları var. Tıpta da otların farklı pişirilme tekniklerinden dolayı zehirlenmeler olduğu bilinmekte. Anadolu coğrafyası; Asya, Avrupa ve Afrika’nı tam ortasında yer aldığı için bütün ticari yolar Anadolu topraklarından geçer. Anadolu, çok uzun yıllara yayılan bu geçişler sırasında çok fazla farklılığa maruz kalmış. Anadolu’nun bir başka özelliğinin ise Türkiye Florasının yaklaşık 10 bin üzerinde bitki türü ile dünyadaki önemli ülkelerden biri konumunda olması” diye konuştu.

Diğer Haberler

Ormanlarımız için  seferber olmalıyız

Ormanlarımız için seferber olmalıyız

Ege Girişimci Sanayici ve Yatırımcı İş İnsanları Derneği (EGSİYAD) İzmir ve çevr...

CHP Gaziemir’den fidan kampanyası

CHP Gaziemir’den fidan kampanyası

CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı yaklaşık 3 gün boyunca yanan ve binlerce ağacın yok...

“Yeşil seferberlik” için ilk hamle pastacılardan

“Yeşil seferberlik” için ilk hamle pastacılardan

İzmir ve çevresinde 500 hektardan fazla ormanın yok olduğu yangın felaketinin ya...

Antik kentte Zeus Tapınağı izleri

Antik kentte Zeus Tapınağı izleri

“Anadolu’nun Pompeisi” olarak bilinen Priene Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına...

8. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nda gazetemize ödül

8. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nda gazetemize ödül

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nda gazetemiz muhab...

Bayraklı’da yangın  korkutan anlar yaşattı

Bayraklı’da yangın korkutan anlar yaşattı

İzmir’in Bayraklı İlçesi’nde otluk bölgede çıkan ve ormanlık alana sıçrayan yang...