“Tüm dünya nasibini alıyor”

Kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektör temsilcileri kağıt fiyatlarındaki aşırı artış üzerine sorunların çözümü için görüş alışverişinde bulundu. Sektör temsilcileri, yerli üretimin artması için teşviklerin çoğaltılması gerektiğini söyledi

“Tüm dünya nasibini alıyor”
SULTAN GÜMÜŞ
İzmir Ticaret Odası (İTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) işbirliği ile kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektör temsilcileri ‘Son Ekonomik Gelişmeler Işığında Kağıt, Etiket, Ambalaj ve Matbaacılık Sektörünün Geleceği Paneli’nde bir araya geldi. İTO’da düzenlenen toplantıya İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İESOB Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yanı sıra odaların meslek komiteleri ve meclis üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Mahmut Özgener, “Ekonominin makro alandaki ana hatlarına kısaca baktığımızda; küresel ekonomide esen sert rüzgarlardan tüm dünya nasibini alıyor” ifadelerine dikkati çekti.
Panelin açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, kendileri için çok özel bir organizasyonda buluşmanın gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörünün sac ayaklarını oluşturan Odamız, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, bir araya gelerek sektör adına umuyorum ki verimli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Son ekonomik gelişmelerin ışığında konunun tüm taraflarının görüşlerini dile getireceği bu ortak platformu çok kıymetli buluyoruz. Ayrıca bu organizasyonun fikir babası Meclis Başkan Yardımcımız Yavuz Ateşalp başta olmak üzere organizasyon için yoğun mesai harcayan 36. Matbaacılık Grubu ile 37. Kağıt Grubu Meslek Komitesi Üyelerimiz, Ege Bölgesi Sanayi Odası 22. Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayi ve 23. Basım Yayım Sanayi Meslek Komitesi Üyeleri, İzmir Matbaacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Efe Nejat Gençoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
“SERT RÜZGARLAR”
Küresel ekonomide esen sert rüzgarlardan tüm dünyanın nasibini aldığını ve döviz kurlarında yaşanan hızlı yükselişin, Türkiye’nin ithal kalemlerinin başında yer alan enerji, petrol ürünleri, ithal hammadde ve ara malı fiyatlarında artışlara yol açtığını dile getiren Özgener, bu durumdan en fazla etkilenen sektörlerden birinin kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörü olduğunu aktardı. Özgener, bu sektörlerin üretim sürecinde diğer sektörlere nazaran daha çok ithal ürün kullanıldığını söyleyerek, “Son 1 yılda sektörün en önemli hammaddesi selüloz fiyatlarında yüzde 80’in, kağıt fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış meydana geldi. Hükümetimiz reel sektörün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için gerekli tedbirleri en hızlı şekilde aldı. Türk lirasının değer kazanması ve yerli para ile ticaret konusunda önemli çalışmalar sürdürülüyor” dedi. Kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörünün bir arada olacağı bir organize sanayi bölgesi kurulması gerektiğini belirten Mahmut Özgener, nitelikli eleman ihtiyacı, en önemlisi de piyasada maliyet hesabının doğru şekilde yapılamaması gibi yapısal eksikliklerin bir an önce giderilmesini talep etti.
“AYNI GEMİNİN YOLCULARI…”
Sektördeki sorunlarla ilgili görüş ve önerileri not alarak takipçisi olacaklarını da vurgulayan Özgener, “Elbette tüm sektörlerin bu dalgalanmalara karşı önlem alması gerekli. Şikayet etmek ve piyasayı olumsuz etkilemek yerine ‘neleri yapmalıyızı’ konuşmalıyız. İş dünyası olarak zorlukları aşarak geleceğe umutla bakabilmek için her zamankinden daha fazla işbirliğine ve çalışmaya ihtiyacımız var. Bu nedenle ortak sorunlara ortak çözüm önerileri geliştirmeye ve bizi geleceğe güçlü bir şekilde taşıyacak gerçekçi hedeflere dayalı bir yol haritasına ihtiyacımız var. Şu an odaklanmamız gereken konu, aynı geminin yolcuları olarak ortak akılla gemimizi en güvenli limana çıkarabilmek için neler yapmalıyız olmalı. Aramızda sektörümüzün duayenleri de var, henüz yolun başında olanlar da var. Duayenlerin tecrübesine, genç arkadaşlarımızın dinamizmine ihtiyacımız var. Bu nedenle görüş ve önerilerinizi dile getirmenizi istiyoruz. Bu taleplerinizi not alacağız ve takipçisi olacağız. Başarılı bir toplantı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
“İSTİHDAMIN EN GÜÇLÜ SİLAHI”
İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da ticaretin paydaşları olarak her zaman belirli konular üzerine istişarelerde bulunduklarını ifade etti. Türkiye’de ağustos ayının ilk yarısından itibaren alışılmışın dışında bir kur hareketliliği yaşandığını söyleyen Mutlu, şunları anlattı: “Bu seferki dalgalanmaların hızı ve boyutu yüksekti. Kağıt, etiket ve ambalaj sektörlerinde maliyetler ciddi yükseldi. Artan maliyetleri birebir piyasa fiyatlarına yansıtmak mümkün değildi. Ancak kar marjları nedeniyle işletmeler kepenk kapatma noktasına geldi. İzmir’de kağıt sektöründe Kemalpaşa’da 3 fabrika var. Kağıt fabrikalarının üretimine bakıldığında tüm kapasitelerini A4 kağıdına yönlendirdikleri dikkat çekiyor. Gazete hamuru üreten fabrika kalmadı. Gazeteler ithal kağıt kullanmak zorunda kaldı. Bir süre önce 1 ton kağıt 450 dolara ithal edilirken bu rakam 800 dolara ulaştı. Ulusal gazetelerdeki ekler kaldırılarak sayfa sayıları azaltıldı. Yerel gazeteler pazar günleri çıkmama kararı aldı. Bazı gazeteler internette yayınladıkları haberlere abonelik uygulaması getirdi. Sektör çıkış yolu ararken ayakta kalamayanlar çekilmek zorunda kaldı. 11 yayınevi faaliyetine son verdi. Oysa yerli üretim büyümenin, istihdamın en güçlü silahıdır.”
“EN BÜYÜK HURDA İTHALATÇISIYIZ”
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise daha önce kağıt sektörüyle ilgili çok sayıda toplantı yaptıklarını ve ortak sorunların yasa değişiklikleri yapılarak çözülmesini sağladıklarını anlattı. En büyük giderlerin enerji ve doğalgaz olduğunu kaydeden Yorgancılar, bu giderlerden birine yüzde 66.5 diğerine de yüzde 92’ye yakın zam geldiğini söyledi. Yılsonuna kadar enerjiye zam yapılmayacağı açıklamasını hatırlatan Yorgancılar, “Yenilenebilir enerjideki çarpan dövize bağlı olduğu için yılbaşından sonra enerji fiyatlarında dolar artışı kadar zam görülecek. Hükümetin açıkladığı enflasyonla mücadele kapsamında yapılan indirim çağrısı bizim için son derece önemli. Kağıtta ithalata bağımlıyız. İleride kağıt bulamaz hale gelmemek adında devletin yatırım için teşvik kararı alması gerekir. Biz dünyanın en önemli demir çelik ihracatçısı bir ülke iken aynı zamanda dünyanın en büyük hurda ithalatçısı ülke konumundayız. Girdi tedarik zinciri diye Türkiye’nin en çok ihraç ettiği ürünler için desteklerin çoğalması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
“YÜZÜMÜZÜN AKI İLE ÇIKACAĞIZ”
Ağustos ayından itibaren bir döviz türbülansı nedeniyle maliyet artışları ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Yorgancılar, “Girdi maliyetlerimizin yukarıya arttığı kaçınılmaz. Konuşmanın başlangıcında da belirttiğim gibi en büyük giderlerimizden biri de enerji ve doğalgaz. Sayın Bakan Berat Albayrak, yılsonuna kadar enerjiye zam yapılmayacağını açıkladı ama unutmayalım ki yılbaşından sonra bizi dolar artışı kadar yine bir zam bekliyor. Kurtuluş savaşında verilen o başarı hikayesi, o fedakarlığın karşısında bizler de bu ülkede onların karşılığında ne yapsak azdır. Enflasyonun neden çıktığı ile ilgili çalışma yapılmalı ki bir daha yaşanmasın. Yerli üretim son derece önemli. Kağıt üretimi maalesef sıkıntılı. Böyle giderse ileride kağıt bulamaz hale mi geleceğiz? Bu şekilde olmaması için devletimizin karar alması son derece önemli” diye konuştu. Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünlerin ülkemizde üretilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Yorgancılar, “Zorlukları kol kola girerek aşacağız krizden de yüzümüzün akı ile çıkacağız” ifadelerinde bulunarak sözlerini tamamladı.
Panelde daha sonra dünden bugüne kağıt sektöründe üretim ve ticaret, matbaa sektörünün mevcut durumu ve fiyatlandırma politikaları, ambalaj sektörünün mevcut durumu ve finansman sorunları ile ilgili olarak meclis üyeleri söz alarak taleplerini dile getirdi.

Diğer Haberler

Çiğli Belediyesinde 13 yeni birim kuruluyor

Çiğli Belediyesinde 13 yeni birim kuruluyor

Çiğli Belediyesinde kentin ihtiyaçlarına göre üretilecek hizmetlerin çok daha kı...

İzmir merkezli 4 ilde operasyon

İzmir merkezli 4 ilde operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İzmir,...

Tire’de hırsızlık operasyonu yapıldı

Tire’de hırsızlık operasyonu yapıldı

İzmir’in Tire İlçesi’nde yakalanan hırsızlık zanlısı tutuklandı. Alınan bilgiye...

Eski eşini ve baldızını öldürdü

Eski eşini ve baldızını öldürdü

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde, açık cezaevinden izinli olarak çıkan bir adam, boşand...

Ege Üniversitesi ilk 10 içine girdi

Ege Üniversitesi ilk 10 içine girdi

Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanl...

İzmir bitkileri Çin Yolcusu

İzmir bitkileri Çin Yolcusu

Çin’den 39 firmadan 50 kişiye yakın bir heyet Tıbbi ve aromatik bitkiler alımı y...