Türkiye’de en büyük sorun İngilizce

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nce düzenlenen konferansta, akademik hayatın sürekliliği ve bilimsel çalışmaların olmazsa olmazı makale yazımı ve Dergi Editörlüğü konuları masaya yatırıldı.

Türkiye’de en büyük  sorun İngilizce
Bilim dünyasında prestijiyle bilinen Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy (JOSPT) dergisinde uzun yıllar editörlük yapan ve Dünya Fizyoterapi Konfederasyonunca, “Fizyoterapide En iyi Eğitimci” ödülü verilen Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Guy Simoneau tarafından verilen konferansı 200’e yakın katılımcı takip etti.
“ULUSLARARASI ENDEKSLERE GİRME HEDEFİNDEYİZ”
Genç araştırmacıların ilgiyle takip ettiği konferansta konuşan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof.Dr. Derya Özer Kaya, İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak hedeflerinin, bilimsel araştırmaları desteklemek, yayına dönüştürmek, akademik süreçlere ve klinik uygulamalara katkı sağlamak olduğunu kaydetti. Dekan Prof.Dr. Bumin Nuri Dündar önderliğinde, 2016 yılından beri İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi dergisini çıkardıklarını aktaran Kaya, dergilerinin yayın kalitesini arttırmak ve ulusal ve uluslararası endekslere girmesi için özveriyle çalıştıklarını söyledi.  Kaya, “Prof.Dr. Guy Simoneau'yu ağırlamanın, deneyiminden faydalanmanın hem geleceğin araştırmalarının planlanması hem de dergimizin gelişim süreci açısından yol gösterici olabileceğini düşünüyoruz” dedi.
“Türkiye’deki pek çok araştırmacının en büyük sorunlarından biri İngilizce bilgisi”
Bir araştırmanın planlaması ve sonuçlarının makale olarak yazılması konusunda, var olan tüm kılavuzların en ince ayrıntısına kadar uygulanması gerektiğine vurgu yapan Prof.Dr. Simoneau, Türkiye’deki pek çok araştırmacının en büyük sorunlarından birinin İngilizce bilgisi olduğunu söyledi. Kaliteli tasarıma sahip makalelerin, İngilizce yazımları çok iyi olmasa da yayınlanma olasılığının çok yüksek olduğunu belirten Prof.Dr. Guy Simoneau, “Çalışma kaliteli olduktan sonra da İngilizce yazımı profesyonelce ele alınması gereken bir editörlük işidir.  Çalışma tasarımı kalitesiz ise yayınlanmaz ve çalışma sırasında sarf edilen onca emek, zaman ve para boşa harcanmış olur” diye konuştu.
TÜRKİYE’DEN YAYINLARA KARŞI ÖN YARGI VAR MI?
Türkiye kökenli yayınlara karşı ön yargı olup olmadığı konusu ile ilgili de konuşan Prof.Dr. Simoneau, aslında böyle bir ön yargının olmadığını, kaliteli tasarıma sahip çalışmaların ülke gözetilmeksizin kabul edildiğini bildirdi.
TÜRK ARAŞTIRMACILAR ÖZEL EĞİTİM
“Kanıta Dayalı Uygulamalar; Araştırmaları Klinik Uygulama Alanlarına Aktarmak” başlığında genç araştırmacılara bir de eğitim veren JOSPT Editörü ve Marquette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sımoneau, klinisyenlere ortopedi/spor/manuel fizyoterapi klinik uygulama alanlarında üretilen araştırmaları yorumlama ve klinik uygulamada nasıl kullanacaklarını aktardı.
Kursta, makalelerin nasıl takip edileceği, makale sonuçlarının nasıl yorumlanacağı ve klinik uygulamalara nasıl en iyi şekilde aktarılabileceği iki gün boyunca ayrıntılarıyla ele alındı. HABER MERKEZİ


 

Diğer Haberler

Hobi olarak başladı, seri üretime geçti

Hobi olarak başladı, seri üretime geçti

Manisa’nın Kula ilçesinde bir benzin istasyonunda çalışan Emrah Avlağı, internet...

Savaşan İHA ‘Cevheri’ göreve hazır

Savaşan İHA ‘Cevheri’ göreve hazır

TUSAŞ-Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezi’nde çalışan stajyer mühendisler, TEKNOFE...

Mesleki yeterlilik  belgesi ‘çift dil’li olacak

Mesleki yeterlilik  belgesi ‘çift dil’li olacak

Uluslararası akreditasyona sahip Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), mesleki yeterl...

Özgürce sokakta dolaşmak bu kadar zor olmamalı!

Özgürce sokakta dolaşmak bu kadar zor olmamalı!

Türkiye’nin görme engelli ilk DJ’yi, aynı zamanda Genç Oluşum Bedensel Engellile...

Köylüleri şoke eden düdenlere dev proje

Köylüleri şoke eden düdenlere dev proje

Geçtiğimiz kış yaşanan yoğun yağışlar sonucu, İzmir’in Menderes ilçesindeki tarı...

Bayraklı'da metruk binaya geçit yok

Bayraklı'da metruk binaya geçit yok

Bayraklı Gümüşpala’da apartmanların arasında terk edilmiş metruk bina Bayraklı B...