Türkiye’deki kızlara ilham olacaklar

Uluslararası yarışmalarda derecesi bulunan YÜSEM Piyano Bölümü öğrencisi Nehir Özzengin, Türkiye’deki kız çocuklarına başarısı ile ilham vermesi için çekilen kamu spotunda yer aldı

Türkiye’deki kızlara ilham olacaklar

Türkiye’deki kız çocuklarına başarıları ile ilham vermeleri için seçilen 6 kızdan biri de Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Piyano Bölümü öğrencisi Nehir Özzengin oldu. Nehir’in, aralarında Belçika ve İtalya’da düzenlenenler dahil 4 uluslararası piyano yarışmasında derecesi bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmeyip eğitimlerine devam edebilmeleri ve destek olunduğu takdirde her şeyi başarabileceklerine olan inançlarını artırmak amacıyla sosyal sorumluluk projesi kapsamında kamu spotu hazırlandı. Kamu spotunda spor, bilim, fizik, matematik, güzel sanatlar gibi farklı alanlarda uluslararası başarılar kazanmış 6 kız çocuğuna yer verildi. Film tüm yayın organlarında 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nden itibaren süresiz olarak yayınlanmaya başlandı. Bakanlık tarafından bu anlamlı projede yer alması için seçilen TAKEV İlköğretim Okulları 7’nci sınıf öğrencisi Nehir Özzengin, anne ve babasının büyük desteği ile 4,5 yaşında piyano eğitimi almak için ilk adımı attığını söyledi. 5 yıl önce burslu olarak kazandığı Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nde klasik piyano eğitimi almaya başlayan Nehir, Uluslararası Mozart Academy Piyano Yarışması’nda 2’ncilik ve 3’üncülük; Belçika’da düzenlenen Uluslararası Cesar Frank Piyano Yarışması’nda 2’ncilik ve son olarak 26 ülkeden 80 yarışmacının katıldığı Uluslararası Ischia Piyano Yarışması’nda 2’ncilik ödüllerinin sahibi oldu.

“ANNE VE BABALARIN DESTEĞİ ŞART”

Türkiye’deki tüm kız çocuklarının okuyabilmelerini canı yürekten istediğini dile getiren başarılı piyanist Özzengin, “Ülkemi çok seviyorum. Uzun yıllardır müzik alanında ilerlemek, başarılı olmak ve ülkemin göğsünü kabartan uluslararası başarılar elde edebilmek için büyük bir gayret sarf ediyorum. Kız çocukları için böyle güzel bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak beni hem çok mutlu etti hem de çok fazla gururlandırdı. Umarım bu proje ile birlikte kız çocuklarına umut olup eğitimlerine devam etmeleri için gereken cesareti verebiliriz. Ben anne ve babası tarafından desteklenen her çocuğun mutlaka her alanda çok başarılı olacağına sonsuz inanıyorum.

Umarım ülkemdeki tüm çocuklar okuyabilir ve eğitim hayatlarını tamamlayabilirler. Bundan sonra da ülkemdeki kız çocuklarına örnek olabilmek için var gücümle çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Kamu spotunda yer alan başarılı diğer kızlar ise şu isimlerden oluştu: Ayşe Begüm Onbaşı: Avrupa ve Dünya Şampiyonu jimnastikçi, Açelya Özçelik: Dünya Aritmetik Olimpiyatları Zihinsel Karekök kategorisi birincisi, Elif Keskin: Dünya Okullar Arası Satranç Şampiyonası 3.’sü, Deniz Gülbaharlı: Genius Olimpiyatları Fizik Kategorisi Dünya 2.’si ve Zeynep Ahsen Kaya: 2017 YGS’de 4 puan türünde Türkiye birincisi. (İHA/İZMİR)

Diğer Haberler

Kayıp Evrim dedesinin mezarında arandı

Kayıp Evrim dedesinin mezarında arandı

Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Yenisu köyü yaylasında 10 gündür kayıp olan 3,5 y...

Bakan Soylu müjdeyi verdi! 25 bin 500 kişi alınacak...

Bakan Soylu müjdeyi verdi! 25 bin 500 kişi alınacak...

Bakan Soylu 25 bin 500 kişi alınacağını söyledi

Süpürgesine takıldı! İlk işi bakın ne oldu...

Süpürgesine takıldı! İlk işi bakın ne oldu...

Mersin Büyükşehir Belediyesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Yılmaz Altınso...

2 bin 600 işçinin zehirlenmesinin ardından flaş gelişme

2 bin 600 işçinin zehirlenmesinin ardından flaş gelişme

İzmir'in Aliağa ilçesindeki bir sanayi tesisinde, 2 bin 600 işçinin zehirlenmesi...

“Sessiz kalmayacağız”

“Sessiz kalmayacağız”

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, veteriner hekimliğin adı olmadığını belirterek...

Özdemir: Yıpranma payı hayata geçiyor

Özdemir: Yıpranma payı hayata geçiyor

Sağlık Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, on binlerce sağlık personel...