TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan oldu

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İstanbul’da gerçekleştirilen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetimini belirledi.

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan oldu

Yapılan seçimde TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan oldu. Turan, yeni dönemde “5K” vizyonuyla ilerleyeceklerini belirterek, kurumsal, kapsayıcı, küresel, KOBİ ve kadına ağırlık veren bir TÜRKONFED için çalışacaklarını söyledi. TÜRKONFED’in yeni yönetiminde yeni kadın üye sayısı yüzde 100 arttı.

Orhan Turan, “Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin katılımı için mücadele eden bir STK olarak yönetim kurulumuzda kadın temsiliyetini yüzde 100 artırarak, küçük ama anlamlı bir ilk adım attığımızı ifade etmek isterim. Ancak bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Bu noktada atılan bu ilk adımı hızlandırıp, bir yandan temsiliyeti genişletirken diğer yandan ekonomiden siyasete hayatın her alanında kadınların etkin katılımını artıracağız” diye konuştu.

12 Mayıs 2018 / Üyesi olan 29 federasyon ve 235 dernek ile bölgesel ve sektörel iş dünyası örgütlerinin çatı kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun, (TÜRKONFED) İstanbul’da gerçekleştirilen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Orhan Turan seçildi. Genel Kurul’da yeni Yönetim Kurulu Üyeleri de belirlenirken, bir önceki döneme göre yönetimdeki kadın üye sayısı yüzde 100 artarak, ağırlığını yüzde 23’e yükseltti.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Ünlütürk’ün ev sahipliği yaptığı 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in yanı sıra Konfederasyon üyeleri katıldı.

40 BİNİ AŞKIN ÜYE ŞİRKETE ULAŞTIK

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şükrü Ünlütürk, TÜRKONFED’in 25 yıldır Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal konularına eğildiğini belirterek, “Göreve geldiğimizde bölgesel ve sektörel olmak üzere 22 federasyon, 150 dernek ve 30 bin şirketin üye olduğu TÜRKONFED’e, bugün 29 federasyon, 235 dernek ve 40 bini aşkın şirket üye. Üç yılda 200’ün üzerinde geniş katılımlı etkinlik düzenledik, dokuz araştırma raporu ile KOBİ’lerimizin ve ülke ekonomisinin sorunlarına çözüm önerileri, yapıcı bakış açıları getirdik. TÜRKONFED International üye yapımızı genişleterek, 20 ülkedeki 13 derneğimizle iş dünyasının sesi olmaya gayret ettik” dedi. İçeride ve dışarıda pek çok sorunla aynı anda mücadele ederken, seçim ortamına girilen bu süreçte, ülkenin huzuru, refahı ve kalkınması için herkese tarihi sorumluluklar düştüğünü kaydeden Ünlütürk, şöyle devam etti: “Seçimler demokrasinin en önemli unsurlarından biridir ancak bilindiği üzere tek başına yeterli değildir. Seçim sürecinin özgür, demokratik ve adil bir atmosferde gerçekleşmesi, toplumsal uzlaşma açısından son derece önemli. Demokrasinin alanının genişletildiği, hukuk devletinin, adil ve bağımsız yargı sisteminin hiçbir tereddüde izin vermeyecek biçimde tesis edildiği, fikir, ifade, medya ve internet özgürlüğünün tartışılmadığı, tüm vatandaşların özgürlükler, inançlar, kültürel değerler, eğitim ve iş olanakları açısından eşit olduğu bir Türkiye, tüm sorunlarını aşabilecek güçtedir. Adil rekabet ortamının sağlandığı, kadın erkek cinsiyet eşitliğini her alanda sağlamış, kadınlarımızın, işgücüne ve hayatın her alanına etkin katılımını sağlamış bir Türkiye, tüm sorunlarını aşabilecek güçtedir. Olağan üstü hal döneminin sona erdiği, güvenlik-özgürlükler dengesini gözeten, ayrıştıran - kutuplaştıran değil, birleştiren bir siyaset dilinin tercih edildiği, bütün ülkemizin birlik ve beraberlik içinde olduğu bir Türkiye, tüm sorunlarını aşabilecek güçtedir. Gelişmiş bir ekonomi, ancak gelişmiş bir demokrasi ile mümkündür.”

SEÇİM SONRASI REFORMLARA ODAKLANILMALI

Toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise, seçim sürecinin özgür, demokratik ve adil bir ortamda gerçekleşmesini temenni ettiklerini belirterek, “İlk defa yeni anayasal çerçevede ve OHAL ortamında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinin güven, hukuk, adil koşullar ile düşünce özgürlüğü ortamı içinde gerçekleşmesi için devletimize ve tüm siyasi partilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Seçimin ardından ülkemizi demokratik, ekonomik ve sosyal alanlarda güçlendirecek reformlara odaklanılmasını talep ediyoruz. Ekonominin tedavisi, yapısal reformlara bağlıdır. Tedavide günler değil, emin olun saatlerin bile önemi vardır. Reformları tamamlayan, demokrasi ve özgürlükler ülkesi olarak güçlenen bir Türkiye, dünyada yüksek siyasi etki ve ekonomik rekabet gücüne sahip olacaktır. Küresel rekabette yerinde saymak gibi bir durum yoktur. Seçim sürecinin getirdiği rekabet ortamı içinde, toplumsal kutuplaşmanın keskinleşmemesi için, üslupların karşılıklı saygı ve hoşgörüyü esas almasını diliyoruz. Zor zamanlar geliyor, geçiyor. Özellikle böyle dönemlerde, herkesin daha pozitif olmasına ihtiyacımız var. Birlik, beraberlik içinde, konuşup anlaşmayı başarırsak, Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir meselesi yoktur. Sakin, uzlaşmacı ve huzurlu bir ortamda her sorunumuzun üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.

BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERE BAĞLI KALACAĞIZ

TÜRKONFED’de başkanlık bayrağını devralan Orhan Turan ise Genel Kurul’un sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi: “Bizler, TÜRKONFED’i oluşturan her bir sivil toplum gönüllüsü, gücümüzü aldığımız temel ilkenin; bağımsızlık ve gönüllülük esaslı yapımız olduğunun bilincindeyiz. Bizler, asıl potansiyelimizin, birlikte çalışarak üretmekten, bizi “biz” yapan temel değerlere bağlı kalmak ve geleceğe taşımaktan geçtiğini biliyoruz. TÜRKONFED’in en önemli başarısının Türkiye’nin farklı bölgelerinden sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası örgütlerini yani SİAD’ları konfederasyon çatısı altında “biz” olma bilinciyle bir araya getirmesinden kaynaklanmaktadır.”  HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçede bir ilk: Aqua Yaşam

İlçenin güzelleşmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren Karabağlar Belediyesi...

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesinde bayramlaşma

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Kurban Bayramı öncesinde EÜ men...

Kursa yoğun ilgi

Kursa yoğun ilgi

Bergama Belediyesi tarafından üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilere de...

70 yıldır bağış yapıyorlar

70 yıldır bağış yapıyorlar

Bugüne kadar sevgi dolu kalbi ile her ihtiyaç sahibin yanına koşan ve ayaklı tar...

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Diyetisyen Derya Zünbülcan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı. B...

Hayalet İlçe: Çeşme

Hayalet İlçe: Çeşme

İzmir 'in tatil cenneti Çeşme'de esnaf tam manasıyla kan ağlıyor. Okulların kapa...