Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü

Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer, İzmir vizyonunu Kadifekale'de düzenlenen ‘3.Cemre Buluşması’ programıyla kentte tanıttı

Üçüncü cemre Kadifekale’ye düştü
E. ÇAĞLA GENİŞ
İzmir projelerinin tanıtımını ‘üç cemre’ olarak bölümlere ayıran ve ilkini 26 Şubat’ta Tepekule Kongre Merkezi’nde, ikincisini de 9 Mart'te Ödemiş’te kamuoyuyla paylaşan Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soyer, Kadifekale Kaleiçi’nde düzenlenen renkli programda önemli mesajlar da verdi. Soyer’in 17 başlık altında 165 projesini anlattığı programa; Kafkas dans grubu, Roman dans grubu ve Zeybek ekibi de renk kattı. Programa; CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri; İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray, CHP’li belediye başkan adayları, ilçe başkanları, il yöneticileri, partililer ve vatandaşlar da katıldı. Ayrıca Ünlü Gazeteci Uğur Dündar da programda hazır bulundu. Millet İttifakı Büyükşehir Adayı Soyer’in seçilmesi durumunda ilk 100 gün içinde tamamlayacağını ifade ettiği projelerinin listesi oluşturan başlıklar arasında ulaşım ve altyapıdan, demokrasiye, kültür sanata, gençlik ve doğaya kadar uzanan farklı konular bulunuyor. 
İZMİR DEVLETİ DESTEKLİYOR
Konuşmasının başında hükümet tarafından İzmir’e yapılan yatırımlara ilişkin rakamlar paylaşan Soyer, “Hükümet İzmir’e şu kadar yatırım yaptı diyorlar ama resmi rakamlar başka bir şey söylüyor. 2004-2018 arasında İzmir’den merkezi hükümete giden miktar 477 milyar lira. Merkezi yönetimden gelen ise 117 milyon lira. İzmir çalışmış, üretmiş. Güzel. Doğru olan da bu... Ama öyle demiyorlar. İzmir devlet bütçesine aldığının üç katı koydu demiyorlar. Bugün gelinen nokta hükümet İzmir’i desteklemiyor, İzmir hükümeti destekliyor. Bu açıdan baktığımızda hükümet İzmir olmadan ayakta duramaz. Ama biz hem kendi imkanlarımızla şehrimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Hem de hükümetle İzmir kent vizyon ortaklığını kuracağız” dedi.
GECE BOYU ULAŞIM DÖNEMİ
Gece boyu ulaşım seferlerinin başlayacağının müjdesini veren Soyer, “Evde sağlık ve bakım hizmetleri hazırlıyoruz. Kimsesiz yaşlı hemşerilerimizi yalnız bırakmayacağız. Buca, Konak ve İnciraltı’ndaki engelli hizmet merkezlerinde sürdürülen çalışmaları güçlendireceğiz. Meslek fabrikamız gençlerin işsizliği ile mücadele için yeni bir rol üstelenecek. Ara eleman yetiştirilmesi konusunda sertifika programları hazırlayacağız. Ulaşımda amacımız güvenli rahat ucuz ve doğayı kirletmeyen bir ulaşım sistemi olacak. Gecenin geç saatlerinden sabahın erken saatlerine kadar ulaşım devam edecek. Halk taşıt projesi ile sabah erken saatlerde işe gitmek zorunda olan akşam eve geç dönen emekçi kardeşlerimiz için toplu taşıma ücretlerini yarıya indireceğiz. Akıllı trafik uygulamasını geliştireceğiz. Yol altyapısı yetersiz yerlerde yeni arterler açacağız. Buca, Bayraklı ve Karabağlar arasında 29 kilometrelik bir arterin projesini hazırladık” ifadelerini kullandı.
TRAFİK YER ALTINA ALINACAK
Soyer, “Otoparklarımızı yüz bin araç kapasitesine ulaştıracağız. Yeni katlı veya yer altı otoparklarla İzmirliyi buluşturacağız. Birçok notada trafiği yer altına alacağız. İlki Alsancak Garı’nın önündeki trafiği yer altına alacağız Basmane Dokuz Eylül Meydanı’ndaki ve Karşıyaka Vapur İskelesi önünde de yer altına alacağız. Hem trafik akışını hızlandıracağız hem de üstte yayalaştırılmış alanlar kazandıracağız. İzmir bir bisiklet şehri olsun istiyoruz. Sahilde 50 km güzergaha ek olarak iç kısımlara da ulaşım imkanı sağlayacağız. 200 kilometrelik bir bisiklet yolu projesini hayata geçireceğiz. İzmirlileri denizle daha fazla buluşturacağız. Hat sayısını 10’dan 20’ye çıkaracağız. İskele sayısını 17’ye çıkaracağız ve İzmir deniz ulaşım filosunu iki yeni tekne ile genişletmeye başlayacağız. Körfez canlanacak, cıvıl cıvıl olacak. Şehrimizde çukurları olan bozuk yol kalmayacak” dedi.


KOKU SORUNUNU TAMAMEN ÇÖZECEĞİZ
İçme suyu ve kanalizasyon yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Soyer, “İçme suyu ve kanalizasyon yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğiz. İzmirlileri yeniden içilebilir musluk suyuna kavuşturmaya hedefinden vazgeçmeyeceğiz. Son 20 yılda ciddi orandan azalan İzmir’in koku sorununu tamamıyla çözeceğiz. Körfez’e akan tüm dereleri ve büyük arıtma kanalını kapsayan bir çalışma yapacağız” dedi. Anıtlar Kurulu ile sorunu aşabilirsek Agora yanındaki katlı otoparktan Kadifakale’ye bir teleferik kuracağız. Bütçesi projesi hazır. Kadifekale’yi yeniden bir turizm cazibesi haline gelecek” ifadelerini kullandı.
İZMİR TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK
İzmir’e teknoloji ve inovasyon üssü kuracaklarını açıklayan Soyer, devamında şunları söyledi: “Özkanlar pazaryerini tekrar kuracağız. Üstü açık hiçbir pazar yeri bırakmayacağız. Hepsinin çatılarında güneşten enerji elde edeceğiz. ‘Askıda iş var’ projesini mahalle muhtarı aracılığıyla hayata geçireceğiz. Halımıza yarı zamanlı iş olanakları oluşturacağız. Sinema ve müzik sektörünün kalbi İzmir’de atacak. Pek çok gence istihdam olanakları açacağız. Fuar İzmir, yeni projelerle büyüyüp gelişerek devam edecek. İzmir temalı ürünler üreterek kadın kooperatifleri kuracağız. Kadınlar ürettikçe toplum daha çok üretiyor ve barış daha çok güçleniyor. Kadınlara mikro krediler sağlayarak pazarlama olanaklarını geliştireceğiz. Gençler ve çocukları yönetim sürecine dahil ederek İzmir’i yarınlara hazırlayacağız. Her genci kadar alma süreçlerine mutlaka dahil edeceğiz. Türkiye’de bir ilk olan Seferihisar Çocuk Belediyesi’ni tüm ilçelere yayacağız. Tarım ve deniz bilimleri üniversitelerini İzmirlilerle buluşturacağız. Eksikleri bulunan okulların ihtiyaçlarını gidereceğiz. Çocukları kooperatiflerimizin ürettiği sağlıklı gıdalarla kavuşturacağız.”
MAHALLELERİ YERİNDE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ
İzmir kulüplerine destek olacaklarını ifade eden Soyer, kentsel dönüşüm konusunda ise yerinde dönüşüm vurgusu yaparak, “Kurumsal yapılarını sürdürülebilir hale getirecek destekler vereceğiz. Kulüplerimiz her daim İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yanlarında bulacaklar. İzmir Körfezi su sporlarının da merkezi olacak. yeni spor sahaları yapacağız. Biri Kemer’de diğeri Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda olmak üzere şehrin tamamına olimpik ve yarı olimpik havuzlar yapacağız. Bir yüzme havuzu da Kadifekaleli çocuklarla buluşacak. Herkesin doğduğu mahallede komşusuyla yaşama hakkını koruyacağız. Adil paylaşımı esas alan planlama ve dönüşüm anlayışından asla vazgeçmeyeceğiz. Şehrin içinde kalmış atıl alanları yüksek kaliteli ve planlı iskan alanlarına dönüştüreceğiz. Çarpık kentsel yayılımın önüne geçeceğiz. Sandıkta oy hakkı olmayan canlıların da belediyesi olacağız. Şehrimizin doğasına sımsıkı sahip çıkacağız. Dünyada yaşayan her 10 flamingodan bir tanesi Gediz Deltası’nda yaşıyor. Buraya Avrupa’nın en büyük parklarından birini kuracağız. Gediz Deltası’nın Unesco dünya mirası ilan edilmesini sağlayacağız” dedi.


ZEKİ MÜREN DE SİZİ GÖRECEK
Yenilebilir temiz enerji kaynaklarına yöneleceklerini vurgulayan Soyer, kültür sanat projelerinden bahsederek, “Belediyenin kendi üretimin yetmediği durumlarda temiz kaynaklardan enerji alacağız. Bu anlamda Türkiye’ye örnek bir kurum haline geleceğiz. Hem temiz enerji üreteceğiz hem de hemşerilerimizin kazanç sağlamasının önünü açacağız. Biyogaz tesisleri kuracağız; bu sayede sıcak su, merkezi ısıtma ve benzeri hizmetler üretebileceğiz. İzmir’i tasarım ve inovasyon kenti yapacağız. Temeli atılan Opera İzmir projesine Tiyatro İzmir, Plato İzmir, Konservatuar İzmir ve Atölye İzmir projelerini ekleyeceğiz. İzmir’de şehir tiyatrolarını mutlaka kuracağız. Her günü sanatsal etkinliklerle dolu capcanlı bir şehir yaratacağız. Eski Elektrik fabrikasıyla bir kültür vahası yaratacağız. Bir zamanlar Türkiye’de popüler müziğin kalbi olan Kültürpak bir müzik okuluna dönüşecek. Sanatçılarımız, İzmir müzikleri alanında kendini yetiştirmek isteyenlere dersler verecek. Popüler müzik müzesi kuracağız. Zeki Müren de sizi görecek” diye konuştu.
EXPO’YU MUTLAKA ALACAĞIZ
Turizm ve sağlık alanında hayata geçirilecek projeleri açıklayan Soyer, şu ifadeleri kullandı: “İzmir’in turizm potansiyelini mutlaka gün ışığına çıkaracağız. Lezzetlerimizi bir dünya markası haline getirip turizm enstrümanı olarak kullanacağız. İzmir’in turizmden aldığı payı mutlaka büyüteceğiz. İzmir, kruvaziyer için ana durak noktası olacak. Şehrin ticari hayatını canlandıracağız. Sağlık turizmi yatırımcılarını şehrimize davet ederek yatırım ortamı sağlayacağız. Organize sağlık bölgeleri kurarak yatırımcıların İzmir’e gelmesini sağlayacağız. Dünyanın en önemli gastronomi fuarını ilk defa İzmir’e getireceğiz. Tüm Türkiye’nin en özel lezzetlerini burada dünya ile buluşturacağız. İzmir hastanelerinde uzun süre tedavi görenlerin konaklaması için hastane yakınlarında misafirhane kuracağız. EXPO’ya yeniden aday olacağız ve mutlaka alacağız. Büyükşehir bünyesinde ihracat destek ofisleri kuracağız. Düşük fiyatlı ürün satış noktaları oluşturacağız. İzmirliler sağlıklı gıdalara aracısız ulaşacak. Alıp satmayacağız, üretip satacağız. Halk ekmek, halk et, halk süt, halk balık projelerini derhal hayata geçireceğiz.”

DEMOKRASİ PROJELERİ
Soyer, “Bütün bunları demokrasi ile yapacağız. Demokrasi yoksa bir kentin yaratacağı refah bir seçkin zümreyi zengin eder. Oysa demokrasi o refahın kentin arka sokaklarına ekmek olarak döner. İzmir en çok demokrasinin kalesi olacak. Demokrasiyi en gelişmiş teknoloji ile buluşturup en yaygın biçimde İzmirliler ile buluşturtacağız. ‘Seyyar Makam’ ile başlıyoruz Düzenli olarak birim müdürlerimizle İzmir’in mahallelerine gideceğiz sorunları yerinde inceleyeceğiz, vatandaşların taleplerini yerinde dinleyeceğim. Kent konseylerini güçlendireceğiz ama mahalle imece meclisleri de oluşturacağız. Doğduğumuz gün hiçbirimizin alnında hangi partiye oy vereceğimiz yazmaz. Her bebek tertemiz ve üzerinde sıfat olmadan doğar. İşte ben sizlerin bu yanını seviyorum. Kimseyi ayırt etmiyorum. Her birinizi insan olduğunuz için bağrıma basıyorum. Benim siyaset ve hizmetten anladığım budur. Bu nedenle canla başla aşkla İzmir diyorum. Mega projen ne diye soruyorlar. Tek tek her birinizin İzmir’i sevdiğinizi biliyorum.  İşte benim mega projem bu; sevgiyle, bilgiyle, fikirle koskocaman bir ortak akıl büyük İzmir yaratmak” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...