Unutulmuş bisikletler “yüz” güldürecek

ETİ Sarı Bisiklet Projesi ile kullanılmayan bisikletler hayata dönüyor. İzmir’de 100 çocuğun bisiklet hayalini gerçekleştirebilmek üzere Geri Dönüşüm Noktaları’na teslim edilen bisikletler, tamir istasyonlarında yepyeni bir hale getirildikten sonra ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edilecek

Unutulmuş bisikletler “yüz” güldürecek
E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Türkiye’de pek çok evde herhangi bir arızası nedeniyle kullanılmayan 2 milyon bisiklet atıl durumda bekletiliyor. Bu tespitten hareket eden Eti Sarı Bisiklet, kullanılmayan bisikletleri gün ışığına çıkarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmek ve ihtiyacı olan çocuklarla buluşturmak amacıyla 2014 yılında “Geri Dönüşüm Kampanyası” başlattı. Eti Sarı Bisiklet sponsorluğunda, Aktif Yaşam Derneği tarafından hayata geçirilen kampanya kapsamında; toplanarak tamirle yenilenen bisikletler İstanbul Beykoz Ali Bahadır Köyü, Zerzevatçı Köyü ve İshaklı Köyü’nde öğrenim gören ilkokul çocuklarına hediye edildi. Bisiklet aracılığıyla hareket eden sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak ve atıl bisikletlerin geri dönüşümle sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası, bu yıl 3 şehirde yaygınlaştırdı. Eskişehir, İzmir ve Konya’da başlayan kampanya için her şehirde “Bisiklet Geri Dönüşüm Noktaları” belirlendi. Tamir istasyonlarında bakıma alınan atıl bisikletler, zımparadan boyamaya, gidon ve sele ayarından jant ve lastik yenilemeye, pedal ve zincir bakımından vites ve fren değişimine kadar kapsamlı bir tamirden geçirilerek yepyeni bir hale getirilecek. Geri Dönüşüm Noktaları’nda toplanıp yenilenen tüm bisikletler, her şehirde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenecek okullardaki ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edilecek.
İZMİR’DE HEDEF 100 BİSİKLET
Siz de kullanmadığınız bisikletinizi şehrinizdeki ETİ Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Noktaları’na teslim edebilir, bir çocuğun bisiklet hayalini gerçekleştirebilirsiniz. İzmir’de bu Geri Dönüşüm Noktaları’nın adresi Sundu Bisiklet. Ağustos sonuna kadar İzmir’de yaklaşık 100 atıl durumda bisiklet toplamayı hedeflediklerini belirten yönetici Hüsnü Sundu, “Bu işe sosyal sorumluluk projesi kapsamında girdik. İş yükümüz çok fazla ama asla şikayetçi değiliz. Evde duran bisikletlerini getiren insanlar, ihtiyacı olan birilerine ulaşacak diye çok mutlu oluyorlar. Kimi çocuğuyla geliyor. Çocuklar ellerindeki eski bisikletlerini bize teslim ediyor. Çok duygu dolu anlar yaşanıyor. Ramazan Bayramı’ndan sonra geri dönüşüm noktalarımızda eski bisikletleri toplamaya başladık. Ağustos ayı sonuna kadar toplamaya devam edeceğiz. İzmir’de hedeflediğimiz bisiklet sayısı 100. Şu an 50 civarında atıl durumdaki bisiklet üst kattaki depomuzda bekliyor. Biz bu işe sosyal sorumluk gözüyle bakıyoruz. 4 kişilik servis ekibimiz var, bisikletlerin tamirini burada yapacağız” ifadelerini kullandı.
PAYLAŞIM KÜLTÜRÜ ARTIYOR
Aktif Yaşam Derneği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada kampanyanın önemine dair şu ifadelere yer verildi: “2013 yılından beri devam eden proje kapsamında her yıl birbirinden farklı birçok bisiklet etkinliği düzenlendi. Geçtiğimiz sene İstanbul’u pilot bölge seçerek 2. El Bisiklet Kampanyası yaptık. 2017 yılında İstanbul’da bağışçılarımızdan toplanan 500’den fazla bisikleti Kadir Has Üniversitesi öğrencileri ile tamir ettik ve İstanbul’da bulunan 3 okula teslim ettik. 2018 yılında kapsamını genişleterek Eskişehir, İzmir ve Konya olmak üzere 3 ilde Bisiklet Geri Dönüşüm Kampanyası başlattık.  Bu illerde Sarı Bisiklet Teslim Noktaları oluşturarak bağışçıların bisikletlerini bu noktalara teslim etmeleri için duyurular gerçekleştirdik. İzmir’in kampanyaya olan ilgisi gerçekten çok sevindirici. Birçok kişi İzmir’deki tedarikçi firmamız Sundu Bisiklet şubelerine bisikletlerini teslim etmek için başvuruyor. Geri Dönüşüm Kampanyası’nı düzenlemekteki hedefimiz, atıl durumdaki bisikletlerin geri dönüşümünü sağlamak üzere kamuoyunda farkındalık yaratmak. Toplanan bisikletlerin adetlerinden çok bu bilincin yaygınlaşması, insanların evlerinde tuttukları ve kullanmadıkları bisikletleri çevrelerindeki ihtiyaç sahibi kişilerle paylaşmalarına katkı sağlamak bizim için büyük önem taşıyor. Unutulan bisikletler ekonomik ve çevresel olarak da sorun teşkil ediyor. Birçok konut sitesinin altında yüzlerce unutulmuş bisiklet var. Bu bisikletlerin geri dönüşmesi fiziksel aktiviteye ve çocukların bisiklet sahibi olmasına katkı sağlıyor. Ayrıca bu kampanya paylaşım kültürünü artırıyor.”
NEREYE BAŞVURABİLİRİZ?
Eti Sarı Bisiklet Geri Dönüşüm Noktaları
İZMİR SUNDU BİSİKLET
Çankaya-1 1361 Sok. No:12 Çankaya, Konak, İzmir
Çankaya-2 1361 Sok. No:12/B Çankaya, Konak, İzmir
Bornova Sakarya Cad. No:45/B Bayraklı, İzmir
Karşıyaka Atakent Mah. Cengiz Topel Cad. No.42/A Bostanlı, İzmir

Diğer Haberler

MTK’dan Başkan Atila’ya teşekkür

MTK’dan Başkan Atila’ya teşekkür

Bornova Belediyesinin kadınların meslek sahibi olmaları ve istihdamına yönelik o...

“Yatırım yapmak için ihtiyacımızdı”

“Yatırım yapmak için ihtiyacımızdı”

Yeni proje ve yatırımlar için ihtiyaç duyulan her yerde arazi ve bina kamulaştır...

Aliağa cazibe merkezi olacak

Aliağa cazibe merkezi olacak

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Eğitim-Bir-Sen Aliağa Temsilciliği’ne ziyar...

20 yaş dişlerine dikkat   

20 yaş dişlerine dikkat   

Diş Hekimi Dr. Umut Şimşek, 20’lik dişlere dikkat edilmesi konusunda uyardı. Baz...

Geniz etine dikkat edin

Geniz etine dikkat edin

Dr. Burak Kocagözoğlu, “Çocuk burnundan rahat nefes almıyorsa, haftada 4-5 gün a...

Teknoloji dünyasının yeni mesleği: SEO uzmanlığı

Teknoloji dünyasının yeni mesleği: SEO uzmanlığı

İnternet sitelerinin adreslerinin dijital arama motorlarında daha üst sıralarda...