Üretim artarsa ekonomi büyür

Ekonominin 2020’de yüzde 5 büyümesinde sanayicinin yapacağı katkının önemine vurgu yapan Türk EximBank eski Genel Müdürü Yıldırım, büyüme hedefinin sanayicilerin katkısına bağlı olduğunu söyledi

Üretim artarsa ekonomi büyür
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
2019 yılını geride bırakan Türk sanayicisi, 2020’de ekonomi verilerinin olumlu geçeceğine inanıyor. EBSO’nun meclis üyelerine yaptırdığı ankete göre; 2020 yılının olumlu geçeceğine inanan üye oranının yüzde 50’ye yükseldiği görüldü. Sanayici ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi değerlendiren Türk EximBank eski Genel Müdürü Adnan Yıldırım, sanayi üretimi ne kadar artarsa ekonomik büyümenin de o oranda artacağının altını çizdi. 
ARTMADAN BÜYÜME OLMAZ
Sanayi üretimindeki değişim ile ekonomik büyüme performansı arasında doğrusal bir ilişki olduğunun altını çizen Yıldırım, “Sanayi üretim endeksinin ise bir önceki yılda Eylül 2018 ile Ağustos 2019 yılları arasında kesintisiz, bir yıllık düşüşün ardından Eylül 2019’dan itibaren baz etkisiyle de olsa tekrar pozitife dönmüş olması sevindiricidir. Sanayi üretimindeki değişim ile ekonomik büyüme performansı arasında doğrusal bir ilişki vardır. Sanayi üretimini ve döviz varlığımızı artırmadan ekonomiyi büyütemiyoruz. Değişik vesilelerle vurguladığımız gibi ekonominin büyütülmesinde iç tüketim harcamalarını vergi, faiz, kredi, kredi kartı düzenlemeleri ile kolayca artırmak mümkündür ve kısa vadede hızlı sonuç verir. Ancak sanayi üretiminin kısa vadede ani artışını, alınan ya da alınacak önlemlerin tüketim harcamaları kadar hızlı etli yapmasını beklememek gerekir. Enflasyon ve faiz oranları yanında maliyetler, karlılık, politik, jeopolitik riskler, beklentiler, yatırım ortamı, finansmana erişim kolaylığı gibi pek çok faktörün olumlu oluşuna, ayrıca bu durumun sanayicilerimizi yeni yatırıma ikna edecek kadar makul bir süre istikrarlı hale gelmiş olmasına da bağlıdır. Tabii ki yabancı sermaye girişini artırmak için dışarıdaki yatırımcıları ikna etmek önemlidir, ancak daha önemlisi ve öncelikli olan, yatırım yapmasını beklediğimiz içerideki kendi sanayicilerimizi ikna etmektir” ifadelerini kullandı.
İÇ TÜKETİM HARCAMALARI ÖNEMLİ!
“2020’den ortak beklentimiz, her alanda 2019’dan daha iyi bir yıl olması ile geçmişten gelen kronik sorunlarımızı geride bırakmış olabilmektir” diyen Yıldırım, “Güven endeksleri, maliyetler, finansmana erişim, iç ve dış talep, rekabetçi koşullar gibi faktörlere ek olarak, bölgesel ve global riskler de ekonominin büyüme performansı ile sanayicilerimizin üretim göstergelerine doğrudan ve dolaylı etkiler yapmaktadır. Uluslar arası ilişkiler ve dünya ticaretinde yaşanan son gelişmeler nedeniyle bu dönemde ülkeleri,  diğer ülkelerle daha iyi ikili ilişkiler, yeni anlaşmalar yanında yurt içinde kendi ekonomik çıkarlarına uygun uygulamalarla yoluna devam etmeye çalışmaktadırlar. 2020-22 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da ekonomisinin ve ihracatımızın 2020’de yüzde büyütülerek, yılsonunda ekonomik büyüklüğün 812 milyar dolara, ihracatımızın da 190 milyar dolara ulaştırılması hedeflenmiştir. Programda 2020 yılında ekonomik büyüme hedefinin yakalanabilmesi için özel sektörün, diğer bir deyişle sanayicilerimizin yatırım harcamalarını artırarak büyümeye yüzde 12,1 katkı yapacağı öngörülüyor. 2020’deki büyüme hedefinin diğer pozitif kalemi ise, yılsonunsa yüzde 4,6 artması beklenen iç tüketim harcamalarıdır. İç tüketim artışını ve etkilerini bir tarafa bırakırsak, 2020’de yüzde 5’lik büyüme hedefine asıl katkı sanayicilerimizin yatırımlarını artırmalarına bağlıdır. Sanayicilerimizden beklentiyi değerlendirebilmek için sanayi üretiminde kapasite kullanımı, PMI ve sanayi üretim endekslerinin 2019 yılı sonu itibariyle güncel durumuna bakmak gerekir” diye konuştu.
EBSO SEVİNDİRDİ
Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) üye anketinde çıkan 2020’nin olumlu geçeceği beklentisinin son derece sevindirici olduğunu aktaran Yıldırım şöyle konuştu: “EBSO’nun üye anketinde, 2020’nin olumlu olacağını bekleyen sanayicilerimizin oranının yüzde 50’ye yükseldiğinin görülmesi olumlu bir gelişmedir. 2019 yılını düşüşle kapattığı anlaşılan özel sektör yatırımlarının ekonomik büyümeye katkısının, orta vadeli programda öngörülen yüzde 12,1 oranına ulaşması için önceliğimizin, 2020’den olumlu beklentisi olan sanayicilerimizin oranında biraz daha artış sağlanabilmesine öncelik verilmesi gerekiyor.”
 

Diğer Haberler

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Bornova Belediyesi, İzmir’in sosyal ve eğlence yaşamının en yoğun olduğu Küçükpa...

11 Amerika ülkesi  İzmir’de buluştu

11 Amerika ülkesi İzmir’de buluştu

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘İzmir’e Yeni Hedefler- Yeni Pazarlar’ toplan...

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Menemen Belediyesi, şehitler Murat Şengün ve Fikri Şengül anısına yapımını tamam...

Yeni iş birliklerinin temeli  HORECA’da atıldı

Yeni iş birliklerinin temeli HORECA’da atıldı

İzmir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel...

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Ege Üniversitesinde (EÜ) 2015 yılında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybede...

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Aliağa’ya inşa edilecek olan 75...