“Vatandaşın talebi kentsel dönüşüm”

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Batur, “Vatandaşın en önemli talebi kentsel dönüşüm” dedi

“Vatandaşın talebi kentsel dönüşüm”
NURETTİN BAKİ
CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Batur, Konak için 9 maddelik manifestoyu açıkladı. Vatandaşın bir numaralı isteğinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Başkan Batur, “Büyükşehir’in 25 milyona yakın yatırımı var Konak’a. Kast ettiğim vatandaşlarımız ekonomik ömürlerini doldurmuş, hiçbir sosyal tesis alanı bırakılmamış alanlarda yaşamak istemiyorlar. Anketlerde ortaya çıkan sonuçlar da böyle. Sadece Gültepe planları yapılmış. Uygulanabilirliği konusunda oradaki vatandaşlarımızın tereddütleri var. Vatandaşın bir numaralı isteği dönüşüm. Başka bir şey istemiyor. Hiçbir güç çeperlerdeki sorunları 5 yılda çözemez. Bir yerden başlayacağız dedik. Gültepe’de, Toros’ta, Yenidoğan’da her tarafta vatandaşlarımızın tek isteği dönüşüm. Biz daha güzel ve rahat evlerde oturmak istiyoruz dediler. Biz beş yılda değil 10-15 yılda ancak toparlanır. Ama biz birkaç noktadan başlayacağız. Projeleri masamıza koyup nereden başlanması gerekiyorsa başlayacağız” dedi.
GÜLTEPE’DEN BAŞLAYACAĞIZ
Kentsel dönüşümde ilk duraklarının Gültepe olacağını anlatan Başkan Batur, “Konak sınırları içinde her taraftan başlamaktansa bir noktadan başlamak lazım. Vatandaş görmeden inanmıyor çünkü. Hedefimiz Gültepe’yi beş yıl içinde tamamlamak” bilgisini verdi. Narlıdere’de 5 bine yakın oturulamayacak durumdaki konutu yenilediklerini anlatan Abdül Batur, başlayacakları kentsel dönüşümde vatandaşın benimsemediği hiçbir işe kalkışmayacakları sözünü verdi. Batur, “O bölgede yaşayan insanların benimsemediği projeler hiçbir zaman başarılı olmaz. Kentsel dönüşümde de böyle yaptık Narlıdere’de. 5 bine yakın oturulmayacak durumdaki binaları değiştirdik. Rantı vatandaşla paylaştık. Şimdi o mahallede yaşayan vatandaşlarımız bizim en büyük referansımız. Kimsenin burnu kanamadan, mahallesinden uzaklaştırılmadan o kentin içinde yaşamaya devam ediyor. Yani biz kentsel dönüşümde bu işi yaparız diye yola çıkmıştık. Konak’ta da en başarılı işimiz kentsel dönüşüm olacak. Yaptığımız anketlerde ön plana çıkan ihtiyaç ve istek kentsel dönüşüm” diye konuştu.
“KONAK’TA YÜKSEK YAPILAŞMAYA HAYIR”
Zorlu Holding’in yapmak istediği 60 katlı gökdelen ve Konak’ta yüksek yapılaşmaya izin verip vermeyeceği sorusu sorulan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, kentin siluetini bozacak yüksek yapılaşmaya yakın durmadığı mesajını verdi. Batur, konuyla ilgili olarak, “Bayraklı bölgesi yüksek yapılaşmaya açıldı. Kentin içinde yeniden kentin siluetini bozacak, kent görüntüsüne bir katkı sağlamayacak yapılaşma tarzı doğru bir yaklaşım değil. Mimar olarak bakıyorum. Orada ayrılan bir bölge var yapımı devam eden. Bayraklı bölgesindeki yapılaşma için odalar ve belediyenin ortak vizyonuyla ortaya çıkan yapılaşma tarzı orada devam ediyor. Ruhsat başvurusu var. Gelince bunu bir daha irdeleriz. Konak’ın içine yakışmıyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“9 MADDELİK MANİFESTOMUZ VAR”
“50 günlük süre kaldı. Bu süre içinde özellikle Konak’ta 9 maddelik manifestomuz var. Yapacağımız çalışmalar bu temel maddeler üzerinden oluşacak. Konak’ı bir baştan bir başa dolaşarak vatandaşlarımızın aktaracağı sıkıntıları da not alarak vizyonumuzu ve çalışma sürecimiz belirleyeceğiz” diyen Batur, önceliklerinin daha az hizmet alan bölgeler olacağını vurguladı. Başkan Batur, “Konak’ta birinci öncelliğimiz daha az hizmetin gittiği bölgelerdeki vatandaşlarımızın ve onlara yönelik hizmetlerin arttırılması bizim için öncelik olacak. Belediye başkanlığı adaylığımız açıklandıktan sonra ilk ziyaretimizi de Gültepe ve Toros bölgesine yaptık. En büyük sıkıntı planlama. Mimar vizyonuyla o bölgelere bakarak, dönüşüm için çalışmalarımıza başlayacağız. Vatandaşların en büyük sıkıntısı doğalgaz bile o bölgeye gitmemiş. Çarpık yapılaşma nedeniyle” dedi.

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...