Yardımlar geliyor

6 yaşındayken balkondan düştü, 12 yıl sonra denge bozukluğu kendini göstermeye başladı. Yüzde 95 bedensel engelli Betül Tarman hayatın tüm zorluklarına rağmen şimdi mutlu. Çünkü kendisine yardımlar gelmeye başladı

Yardımlar geliyor
SULTAN GÜMÜŞ  ÖZEL
44 yaşındaki engelli Betül Tarman’ın haberini 20.02.2019 tarihinde ‘Dışarıya Hasret’ başlığıyla duyurmuştuk. Yaşlı annesiyle birlikte yaşam mücadelesi veren Tarman, dairelerinin 4. katta olması ve apartmanda asansör bulunmaması nedeniyle yıllardır dışarıya çıkamıyordu. Her şeyden önemlisi Betül’ün bir tekerlekli sandalyesi dahi yoktu. Değil dışarıya balkona çıkmaya bile hasret kalan Betül, hiçbir ihtiyacını karşılayamadığı için tamamıyla annesine muhtaç yaşıyordu. Kızının hastalığı bir tarafa kendi rahatsızlıklarıyla da baş etmeye çalışan yaşlı anne Lütfiye Tarman, Betül’ü teslim edeceği kimse olmadığı için hastaneye dahi gidemiyordu. Ancak günler sonrasında Lütfiye Tarman’ın sesi duyuldu, o acı manzara mutluluk tablosuna dönüştü. AK Parti Bayraklı Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Hakan Aydın ile gönüllü yardımsever Sinan Aktaş, Tarman ailesine tekerlekli sandalye desteğinde bulundu. Betül için şimdi hedeflenen ise apartmana bir asansör yapılmasını sağlamak ve 2 yıl önce kaybettiği konuşma yetisini tekrar kazandırmak. Bedenen engelli olan Betül’ün her şeyi anlıyor olması, beyin fonksiyonlarını kaybetmemesi ve gözleriyle bulmaca dahi çözüyor olması umudu artırıyor. Özel eğitime ihtiyaç duyan ancak maddi imkansızlık nedeniyle eğitim alamayan Betül’ün tekrardan sesini duymak mümkün olabilir.
“ÇOK ÜZÜCÜ BİR KAREYDİ”
Betül’ün yaşam haberini gördükten sonra harekete geçen Başkan Hakan Aydın, sağ ayağı olmamasına rağmen 4. kata kadar çıkıp, sandalyeyi teslim etti. “Çok üzücü bir kareydi” diyen Aydın, şöyle ekledi: “Gördüğümde inanılmaz etkilendim. Annemiz çok yaşlı, kızımız ise bedenen engelli. Kimseleri yok. Anne yaşama veda ettiğinde kızı ne olacak? Birçok kişinin destek vermesi lazım. Bizler tekerlekli sandalye getirdik ancak ilerisi de düşünülmeli. Ben kendim de engelli olduğum için yaşanan zorlukları biliyorum. Ancak kızımız daha kötü durumda. Yıllardır dışarıya çıkmamış bir insan. Fizik tedavi sayesinde az da olsa iyi duruma getirilebilir. Yanlış müdahaleler sonucu bu hale gelmiş. İki yıl öncesine kadar konulabilen bir insan şimdi de konuşabilir. Asansör ve özel eğitim için de bir şeyler yapılmalı.”
NE OLMUŞTU?
80 yaşındaki anne Lütfiye Tarman, kızı Betül’ün doğuştan değil sonradan engelli olduğunu belirterek şunları söylemişti: “6 yaşındayken kurban bayramında kesilen koyunlara bakmak için balkondan aşağıya sarktı. 1. kattan düştü. Düşer düşmez hastaneye götürdük. 1 gün hastanede kaldı. Sonraki gün hap verilerek taburcu edildi. 12 sene sonra hastalık denge bozukluğu ile ortaya çıktı. Tökezleyip düşmeye başlıyordu. İyi ki küçükken okutmuşum. Yoksa şimdi ilgilenecek hiçbir şeyi olmazdı. Doktor da sürekli bir şeyler okumasını, zihnin yetilerini kaybetmemesini söyledi. Her gün gazete alıp önüne koyuyorum. Gözleriyle bulmaca çözüyor. Zeka ile alakalı hiçbir problem yok. Her şeyi anlıyor, dinliyor. Sadece bedensel engelli ve konuşamıyor.”

Diğer Haberler

Atık malzemeyle  tasarlanan kıyafetler 

Atık malzemeyle  tasarlanan kıyafetler 

İzmir’de ortaokulu öğrencileri tarafından geri dönüşüme dikkati çekmek amacıyla...

10 günde 18 bin 500 ton atık çıkarıldı

10 günde 18 bin 500 ton atık çıkarıldı

İZSU Genel Müdürlüğü Meles ve Arap derelerinde temizlik çalışması başlattı. İZSU...

Çiğli’de vezneler hafta sonu açık

Çiğli’de vezneler hafta sonu açık

Emlak ve çevre temizlik vergilerinin birinci taksitlerinin ödenmesi için tanınan...

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un talimatı ile beraber ilçedeki sokak hay...

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

AB’den 210 bin 453 avro hibe almaya hak kazanan ve Karşıyaka’da hayata geçecek “...

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

25- 31 Mayıs Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle açıklamalarda bulu...