Yasak dönemi korkutmuyor

15 Nisan’da başlayacak balık avlanma yasağı öncesinde balıkçı sektörü, vatandaşları uyardı. Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, yasak döneminin balıksızlık dönemi olmadığını söyledi

Yasak dönemi korkutmuyor
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Denizlerde trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı, 15 Nisan’da başlayacak ve 1 Eylül’e kadar devam edecek.  Yasak öncesi balık tezgahları ise çeşitlilik ve ucuzlukta son günlerini yaşarıyor. Öyle ki hamsi ve sardalye balık türleri, bazı sebze ve meyve fiyatlarından daha ucuza satılıyor. Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, “Domates, biber gibi bazı sebze fiyatları balık fiyatlarının üstüne çıktı. Oysa bir kilo balıkla bir aile doyabilirken bir kilo domatesle bir aile asla doyamaz” diye konuştu.
SEBZE MEYVE DAHA PAHALI
Balıkçılık sektörünün toparlandığı bir zamanda avlanma yasaklarını başlayacağını söyleyen Çakan, “Bu sezon aralık ayının sonuna kadar balıkçılık, hem Ege’de hem de Karadeniz’de iyiydi. Yani sektör çok iyi gidiyordu ancak yılbaşından sonra hava şartlarının müsait olmamasından dolayı doğa buna müsaade etmedi ve balıkçılık sektörü zor günler geçirdi. Sektör, bundan 10 gün öncesine kadar sıkıntılı bir süreç geçiriyordu. Gemiler denize açılamadı, balıkçılar avlanamadı. Ancak son 15-20 gündür yine tekrar bir balıkçılık başladı ama bu kez de 15 Nisan’da yasaklar başlıyor. Şu anda GDO’suz tek doğal ürün balık. Bir kilo balığı da bir aile çok rahatlıkla doyabiliyor. Ama şimdi bir kilo domates ya da patlıcanla bir aile doyamaz. Sebze ve meyve fiyatları balık fiyatlarının çok çok üstüne çıktı. Özellikle sebze fiyatlarında yaşanan artış vatandaşı son 10 gündür aşırı derecede balığa yönlendirmiş durumda. Dolayısıyla artan bir tüketim söz konusu. Yasağa sayılı günler kala hem balık çeşitliliğinde, bolluğunda hem de vatandaşın yoğun talebi balıkçılarımızı mutlu etti. Ama dediğim gibi yasağın gelmesiyle bu çeşitlilik ve bolluğa zaman yetmiyor” ifadelerini kullandı.“VATANDAŞ YANLIŞ BİLİYOR”
Vatandaşların balık yasağı döneminde bilgi kirliliğiyle karşı karşıya kaldığını belirten Çakan, yasakla beraber vatandaşın donmuş balık yemeyeceğini hatırlattı. Çakan, “Yasaktan sonra balıkçılık tam anlamıyla bitmiş değil. Toplumumuzda yanlış bir bilgi kirliliği var. İnsanlarımız balık yasağı başladığında donmuş balık tükettiklerini sanıyorlar. Ancak durum böyle değil. Burada mekanik güç yasak ama yine insan gücüyle olan balıkçılık serbest. Yani burada büyük gemilerin yasağı başladığı zaman ufak balıkçı motorların, kıyıda avlanan balıkçıların avcılığı devam ediyor. Bunun da bilinmesi lazım. Bunun yanı sıra balık çiftlikleriyle balık üretimi de devam ediyor. Yasak tabi ki de balıkçılık sektörünü etkiler, insanların bol balık tüketimini tabi ki de etkileyecek ama sıfırlanmayacak” dedi.
“BALIKSIZLIK DÖNEMİ OLMAYACAK”
Öte yandan Havra Sokağı balıkçıları da son günlerde yaşanan balık bolluğu ile arttan talepten memnun.  Başkan Çakan’ın ifadelerini de doğrulayan balıkçı esnafı, biber ve domates fiyatlarının balık fiyatlarından daha pahalı olduğunu söylüyor. Havra Sokağı Balıkçısı Hasan Kalkan, “Yasaklardan önceki balık çeşitleri şu anda ucuz ancak ayın 15’inden sonra balık çeşitleri azaldığında fiyatlar 2 hafta civarında artış gösterecek. Çeşit az olduğu için fiyatlar bir süre yükselse de ithal ve şoklu balıklar gelir. Yunanistan’ın av yasağı bittiğinde de buraya balık geliyor. Buraya balık geldiğinde de fiyatlar düşecek. 1 Eylül’e kadar idare edeceğiz. Fiyatlar şu an çok ucuz. Balık yasağının geleceğini bilenler kilo kilo balık alıyor, stokluyor. 1 kilo alacağına 4 kilo alıyor, dolabında saklıyor. Sebze meyve çok pahalandı. Bu yüzden vatandaş; patlıcan, biber, soğan alacağına balık alıyor” diye konuştu. Havra Sokağı’nın diğer balıkçılarının görüşü de aynı;: “Fiyatlar düşük ama insanlar balık yasağını farklı algılıyorlar. Balık yasağı olduğunda balığın yenmemesi gerektiğini sanıyorlar. Böyle bir yanlış algı söz konusu. Av yasağı geldikten sonra çeşit azalıyor.İnsanlar, balık yasağı döneminde balıkları bayat sanıyorlar. Çeşitler azalır ancak çiftlikte üretim ve ithal balıklar devam ettiği için fiyatlar çok fazla yükselmeyecek. İnsanların aynı zamanda hala çiftlik balığına da ön yargısı var. O nedenle balık av yasağı döneminde insanlar balık almaya korkuyorlar.”

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...