Yaşanılacak şehirde yaşananlar

Karşıyaka’nın Alaybey semti 1696 Sokak sakinleri, güne iş makinelerinin sesleriyle uyanıyor. Neredeyse 3 aydır başlatılan kanalizasyon çalışması yolu yürünemez hale getirirken esnaf, “Buradan CHP’ye oy yok” dedi

Yaşanılacak şehirde yaşananlar
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
İzmir Alaybey’de kanalizasyon borularını yenilemek amacıyla 3 ay önce başlatılan yol çalışmaları halen devam ediyor. 1696 Sokak’ta yapılan çalışmalar Tuna Mahallesi sakinlerini çileden çıkarırken, esnaf ise dışarıda sergiledikleri ürünlerin çamurdan dolayı heder olmasından şikayetçi. Park edilen araçların çamura battığı, yayaların özellikle de yaşlı, engelli, çocuklu kimselerin yürümekte zorlandığı yol için Karşıyaka Belediyesine ve İzmir Büyükşehir Belediyesine şikayetler yapıldı ancak hiçbir geri dönüş olmadı.
Diğer bir iddia ise yıkılan Cumhuriyet İlkokulunun bahçesine molozların dökülmesi ve yeni okul için getirilen malzemelerin yol için kullanılması. Vatandaş konuya ilişkin, “Yolu tamamlamak için malzemeleri yok, gidip okulun malzemesinden alıyorlar. Diğer bir nedense Belediye ‘ödenek yok’ diyor. Ayrıca yol dar olduğu için esnafların ürün getirttiği araçlarla iş makineleri karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle de iş yavaşlıyor” dedi. Belediyenin yola koyduğu tabelalarda ‘Özveri ve dayanışmanız için teşekkür ederiz’ yazıyor ancak vatandaşın artık sabrı kalmadı.“HASTA MI OLALIM?”
3 aydan fazla bir süredir Tuna Mahallesi’nde kanalizasyon borularını yenilemek amacıyla çalışmaların başladığını ve halen plansız bir şekilde devam ettiğini vurgulayan esnaf, muhatap bulamamaktan şikayetçi. Yol üzerindeki kapaklardan sokaklara atık sular çıktığını ve çevreye pis kokular yaydığını vurgulayan esnaf, “İnanmaları için ille hasta mı olalım. Şu rezilliği bir an önce halletsinler. Anayol üzerindeki çalışmalar ayrı bir alem, çalışmalar sırasında oluşan trafik ayrı bir alem. O sürücülere, yolculara yazık değil mi? Kış mevsiminde aylarca toz soluduk, yağmurda çamur çiğnedik bu anlaşılamaz durumun ne kadar süreceğini kimse de bilmiyor” cümlelerini kullandı. “O kadar düzensiz ve kötü çalışılıyor ki, sürekli su kesintileri yaşatıyorlar” diyen esnaf, şöyle ekledi: “Hele bir de hafta sonuna denk geldi mi evlerde tartışmalar başlıyor. Vatandaşlarımızın canı burnunda, öfke dolular. Bu uygulamalar, gerekli olan her yerde elbette yapılır. Ancak bu kadar uzun süreli ve kötü bir halde değil. İlçe insanımız tozlu bir yaz geçirdi, bol çamurlu bir kışa da böyle böyle hazırlanıyor. Ne olur bu çalışan ekiplerin yanına belediyelerden görevli verin, denetleyin. İnsanımız böyle anlaşılmaz bir kirlilik içinde yaşamayı asla hak etmiyor. Yeter artık. Bıktık ve yorulduk.”
“CANIMIZDAN BEZDİK”
Karadeniz Bölgesi’nden kalkıp İzmir’e geldiğini ve yıllardır Alaybey’ de esnaflık yaptığını vurgulayan bir diğer esnaf ise, “Karadeniz’in yağışına rağmen ben orada bile böyle yollar görmedim. Canımızdan bezdik. Ne müşteri gelebiliyor, ne biz gidebiliyoruz. Karşıyaka’nın en işlek caddesidir burası. İzmir gibi bir yerde olacak iş mi bu? Yaşayan, yaşanılacak şehir diyoruz. Böyle de yaşanılmaz ki. Araçlar çamur içinde. Vatandaş çamura basa basa yürüyor. İzmir’in her yeri böyle. Bu da bir CHP klasiği işte. Ama artık buradan CHP’ye oy falan yok. ‘Ceketimi assam alırım’ anlayışıyla ilerleyip her türlü pisliği yapıyorlar. Artık göz yummayacağız. Güzel İzmir’imizi yok etmelerine izin vermeyeceğiz” sözlerini kullandı.MOLOZLAR OKUL BAHÇESİNE
Defalarca şikayette bulunduklarını ancak ‘ödenek yok’ cevabıyla karşılaştıklarını kaydeden esnaf, “İlk şikayet ettiğimiz zamanlar cevap dahi vermiyorlardı. Şimdi ise ödenek olmadığını söylüyorlar. 4 adamla yolu tamamlamaya çalışıyorlar. Malzeme yetersiz. Tüm bunların ceremesini de bizler çekiyoruz. Yıllardır bu sokakta manavlık yapıyorum. Şimdi ürünleri dışarıya çıkarmaya korkar oldum. Hepsi toz içinde. Doğru düzgün satış yapamıyoruz” dedi. Mahallede bulunan Cumhuriyet İlkokulunun yıkılmasıyla kanalizasyon çalışmasında ortaya çıkan molozların okul bahçesine götürüldüğünü, yeni okul için getirilen malzemelerin yol çalışmasında kullanıldığını, bu nedenle çalışmaların aksadığını kaydeden esnaf, “Yeni okul için kullanılacak taşlar buraya geliyor. Malzeme yetersiz kalınca da kimse ne yapacağını bilemiyor” diye aktardı.
Araçların çamurlu yollarda bata çıka ilerlediği Alaybey’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerin molozları da yola taşınca sokak görenleri hayretler içerisine düşürmeye devam ediyor. Vatandaş biran evvel bu görüntü ve ses kirliliğinden kurtulmak istiyor.  

Diğer Haberler

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İBB itfaiyesi, Türkiye’de hiçbir...

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağa’da görev yapan muhtarlar iftar yemeğinde bir araya geldi

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Çiğli Belediyesi bu hafta sonu hayvanseverler ile patili dostları bir araya geti...

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 2 Haziran’da seçimlerin yenileneceği Denizli...

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Türkiye Bilişim Derneği koordinatörlüğünde düzenlenecek 8. Genç Beyinler Yeni Fi...

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihisar Belediyesi, görev yapan personelin moral ve motivasyonunu artırmak i...