Yıldırım’dan canlı bağlantılı açılış

İzmir’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı okulun açılışını yapan İzmir Milletvekili Binali Yıldırım aynı zamanda yangın bölgesine bağlandı

Yıldırım’dan canlı bağlantılı açılış
SULTAN GÜMÜŞ
28. Dönem TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, İzmir Karşıyaka’da hayırsever tarafından yaptırılan 32 derslikli Kaptan Altay Altuğ İlkokulunun açılışına katıldı. Okulun açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantısıyla gerçekleştirildi. Dört şehirle birlikte İzmir’deki açılışa da canlı bağlanan Erdoğan, Yıldırım’dan okul hakkında bilgi aldı. Erdoğan, Yıldırım ve bir öğrenci arasında yaşanan esprili diyalog ise herkesi güldürdü. Menderes’de yaşanan yangın bölgesine de canlı yayınla bağlanan Yıldırım, “Yangınların arkasında bölücü terör örgütü var” diyerek asıl fidan dikiminin 24 Kasım’da yapılacağının müjdesini verdi. Açılış törenine Yıldırım’ın yanı sıra eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan , İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak ve AK Parti İzmir Milletvekilleri katılırken okul bahçesinde fidan dikimi de gerçekleştirildi.
“DAHA DA BÜYÜYOR VE GÜÇLENİYORUZ”
Karşıyaka’da bulunan ve yeni eğitim-öğretim yılına başlayan Kaptan Altay Altuğ İlkokulunun açılış töreninde ilk konuşmayı İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi yaptı. Kürsüye davet edilen Yahşi, şunları söyledi: “İzmir eğitim ailesi olarak 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının, şehrimiz için çok önemli bir gün olan 9 Eylül tarihine tesadüf etmesi, hepimiz için ayrı bir heyecan ve gurur vesilesidir. 97 yıl önce bu topraklarda Hasan Tahsin’in attığı o ilk kurşunun sesi, hâlâ kulaklarımızda ve kalplerimizde yankılanmaktadır. Anadolu'nun batısını Ege Denizi’ne mühürleyen Çaka Bey’den ‘Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bu vatan, bağrında nice kahramanlar yetiştirmiştir. Mazimizden gelen derinliğimiz, bu coğrafyaya aidiyetimizi daha da güçlendirirken bizler de bu toprakların her karışı için kan ve can veren ecdadımızın kutlu emanetini atiye taşımanın derdindeyiz. Vatanı sevmek önce onun evlatlarına sahip çıkmakla başlar. Nitelikli eğitim imkânına kavuşturduğumuz her çocuk ile daha da büyüyor ve güçleniyoruz.”
“TÜM İNSANLIĞA HAYIRLI OLSUN”
Açılışta konuşan Yıldırım ise “Bugün 2019 eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Eğitim-öğretim yılımız, İzmir’e, İzmir’de eğitim göre 850 bin öğrencimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olsun. 18 milyonu bulan öğrencimiz, 1 milyon öğretmenimizle ilk ders zilini çaldık. Evlatlarımız okula başlıyor. Dersler, ödevler, çeşitli etkinliklerle geleceğimiz, yavrularımızı, gençlerimizi hayata hazırlıyoruz. Okulda sadece eğitim olmayacak. Aynı zamanda kültür, spor ve sosyal faaliyetler de olacak, yavrularımız arkadaşlıklarını pekiştirecek. Hepimizin amacı evlatlarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, hayata hazırlamak, insanlığa faydalı bir insan olarak onları görmek. Bu konuda okullarımız önemli ancak başarının sırrı öğretmen-öğrenci-veli üçgeninde geçiyor. Sadece öğrenciyle, öğretmen değil veli de çok önemli. Bir öğretmen eşi olarak öğretmenliğin ne kadar ulvi bir görev olduğunu iyi bilirim” dedi.
“SADECE GENÇLERİMİZİ DAĞA ÇIKARMIYOR”
Son yıllarda çevre konusunun çok önemli hale geldiğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küresel iklim değişikliği sebebiyle mevsimler değişiyor, yazın ortasında kış, kışın ortasında yaz yaşar hale geldik. İzmir Menderes bölgesinde birçok yangın oldu. Yüzlerce hektar yeşil alan kül oldu gitti. Adeta ciğerimiz yandı. Yeşillerimiz karaya dönüştü, küle dönüştü. Hepimiz biliyoruz ki bu yangınların arkasında da alçak, bölücü terör örgütü var. Terör örgütü sadece gençlerimizi dağa çıkarmıyor. Sadece polisimizi askerimizi, güvenlik korucumuzu şehit etmiyor, aynı zamanda akciğerimiz olan ormanlarımızı da yakmaktan geri kalmıyor.”
YILDIRIM’DAN MÜJDELİ HABER
Konuşmasında 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşuna da değinen Yıldırım, “9 Eylül tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ordumuz, aldığı talimatla İzmir’e girmiş ve İzmir’i düşman işgalinden kurtarmıştır. Cumhuriyeti kuran, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Bu güzel vatanı bize emanet eden ve teröre karşı amansız mücadele veren bütün güvenlik güçlerimize Allah’tan kolaylık diliyorum. Bu açılışla beraber, yanan yakılan ormanların tekrar yeşertilmesi için, farkındalık oluşturulması için yangının olduğu bölgeye bir canlı bağlantı yaparak hem yanan yerleri göreceğiz hem de sembolik olarak fidan dikimini başlatacağız. Asıl fidan dikme kampanyası 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde olacak” diye konuştu.
 “HENÜZ İŞİMİZ BİTMİŞ DEĞİL” 
İzmir’in eğitimde önemli mesafe aldığını ifade eden Yıldırım, “3 bin 350 civarında okulumuz, 850 bin öğrencimizle eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Ancak İzmir’de henüz işimiz bitmiş değil. İzmir’in bazı ilçelerinde, göç alan ilçelerinde yeni okullara ihtiyacımız var. Buradan İzmir’in iş adamlarına, hayırseverlerine çağrı yapmak istiyorum. Nice hayırsever böyle güzel okullar yapacak ve İzmir’in okul ihtiyacı tamamlanacak. Okul yapanlar için başbakanlığım döneminde KDV muhafiyeti getirdik. Yani okul yaparsanız kullandığınız malzemelerde KDV ödemiyorsunuz” dedi.
ERDOĞAN’LA ESPİRİLİ DİYALOG 
Dört şehirle birlikte İzmir’deki açılışa da canlı bağlanan Erdoğan, Yıldırım ve Nizam Efe isimli bir öğrenci ile konuştu. Erdoğan’a sesleneceğini belirterek mikrofonu eline alan öğrenci, “Ben Binali Yıldırım’ı çok seviyorum, onu televizyonda görüyorum” dedi. Binali Yıldırım da “Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı” diye düzeltirken, Erdoğan ise öğrenciye, “Ama sen beni kıskandırıyorsun” yanıtını verdi. Bunun üzerine Yıldırım, gülerek, “Baltayı taşa vurduk” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Tarım nüfusu yaşlanıyor acil önlem alınmalı!

Tarım nüfusu yaşlanıyor acil önlem alınmalı!

İzmir tarımının gücüne vurgu yapan İTB Başkanı Kestelli, tarımla uğraşan nüfusun...

Ege İhracatçı Birlikleri’nin  başarısı tescillendi

Ege İhracatçı Birlikleri’nin başarısı tescillendi

Ege İhracatçı Birlikleri kalitesini ve başarısını uluslararası standartlara taşı...

Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştu

Bayraklı da Masal Evi’ne kavuştu

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent merkezindeki ikinci Masal Evi’ni Bayraklı’da aç...

Kiraz’a çok yakıştı

Kiraz’a çok yakıştı

İzmir Kiraz’ı hem taşkın riskinden kurtarmak, hem de daha çağdaş bir görünüme ka...

Ödemişli üretici patatese yöneldi

Ödemişli üretici patatese yöneldi

Yaklaşık 70 bin dekar alanda patates tarımı yapılan Ödemiş’te, kış patatesi hasa...

Bu yıl temamız “Cerrahi hemşireliği sanattır”

Bu yıl temamız “Cerrahi hemşireliği sanattır”

İEÜ Hemşirelik Bölümü, Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği ve İKÇÜ...