Yönetmelikte değişiklik oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren karar ile imar barışı yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.  Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk’ün de İmar Barışı ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda dile getirdiği sorunlar, İmar Barışı’nın usul ve esaslarında değişiklik yapılarak giderildi

Yönetmelikte değişiklik oldu
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda, Tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesinin düzenlenmesi gerektiğini, alınacak bedelin de sadece aykırı alan üzerinden hesaplanması gerektiği gibi birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirmişti.
Yeni düzenlemeye göre, tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen alışveriş kompleksi, hastane, otel, fabrika, imalathane gibi yapılarda, yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesinin yolu açıldı. Bedel de sadece aykırı alan üzerinden hesap edilebilecek.
Yapı Kayıt Belgesi bedelini eksik ödeyenlere düzeltme olanağı sağlanırken, eksik olan meblağın ödenmemesi halinde Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek ve yatırılan bedel de iade edilmeyecek. Yalan beyanda bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. Yapı Kayıt Belgesi bedelini fazla ödeyenler iade alabilecek.
Yönetmelik ile ilgili detaylı bilgilere, 20 Eylül 2018 Tarihli ve 30541 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar Yönetmeliğinden ulaşılabilir. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...