Yönetmelikte değişiklik oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren karar ile imar barışı yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.  Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk’ün de İmar Barışı ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda dile getirdiği sorunlar, İmar Barışı’nın usul ve esaslarında değişiklik yapılarak giderildi

Yönetmelikte değişiklik oldu
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda, Tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesinin düzenlenmesi gerektiğini, alınacak bedelin de sadece aykırı alan üzerinden hesaplanması gerektiği gibi birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirmişti.
Yeni düzenlemeye göre, tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen alışveriş kompleksi, hastane, otel, fabrika, imalathane gibi yapılarda, yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesinin yolu açıldı. Bedel de sadece aykırı alan üzerinden hesap edilebilecek.
Yapı Kayıt Belgesi bedelini eksik ödeyenlere düzeltme olanağı sağlanırken, eksik olan meblağın ödenmemesi halinde Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek ve yatırılan bedel de iade edilmeyecek. Yalan beyanda bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. Yapı Kayıt Belgesi bedelini fazla ödeyenler iade alabilecek.
Yönetmelik ile ilgili detaylı bilgilere, 20 Eylül 2018 Tarihli ve 30541 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar Yönetmeliğinden ulaşılabilir. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

“Başka zam yok”

“Başka zam yok”

Başkan Kocaoğlu, “70 yıllık sendika sadece İzmir’de grev yapıyor. Bir sene için...

AK Kadınlar seçime hazırlanıyor

AK Kadınlar seçime hazırlanıyor

Yerel seçim çalışmalarına hız veren AK Parti İzmir Kadın Kolları’nın eğitim ve m...

“İzmir’in içmesuyu problemini çözdük”

“İzmir’in içmesuyu problemini çözdük”

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yapılan çalışmalar hakkında bilgi ve...

Olgun: Önemli olan Torbalı’nın kazanması

Olgun: Önemli olan Torbalı’nın kazanması

Seçim kampanyası kapsamında çalışmalarına devam eden AK Parti’den Torbalı Beledi...

Hizmetler dijitalleşecek, Balçovalı rahat edecek

Hizmetler dijitalleşecek, Balçovalı rahat edecek

CHP’den Balçova Belediye Başkan Aday Adayı olan Endüstri Mühendisi Şenol Aslanoğ...

Karadeniz gecesinde birlik beraberlik mesajı

Karadeniz gecesinde birlik beraberlik mesajı

Tire Küçük Menderes Karadenizliler Derneği’nin düzenlediği yemek iş ve siyaset d...