Yönetmelikte değişiklik oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren karar ile imar barışı yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.  Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk’ün de İmar Barışı ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda dile getirdiği sorunlar, İmar Barışı’nın usul ve esaslarında değişiklik yapılarak giderildi

Yönetmelikte değişiklik oldu
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ege Bölge Toplantısı’nda, Tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesinin düzenlenmesi gerektiğini, alınacak bedelin de sadece aykırı alan üzerinden hesaplanması gerektiği gibi birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirmişti.
Yeni düzenlemeye göre, tek bir bağımsız bölüm olarak işlenen alışveriş kompleksi, hastane, otel, fabrika, imalathane gibi yapılarda, yapının tamamı için değil imara aykırı bölümleri için Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesinin yolu açıldı. Bedel de sadece aykırı alan üzerinden hesap edilebilecek.
Yapı Kayıt Belgesi bedelini eksik ödeyenlere düzeltme olanağı sağlanırken, eksik olan meblağın ödenmemesi halinde Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek ve yatırılan bedel de iade edilmeyecek. Yalan beyanda bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacak. Yapı Kayıt Belgesi bedelini fazla ödeyenler iade alabilecek.
Yönetmelik ile ilgili detaylı bilgilere, 20 Eylül 2018 Tarihli ve 30541 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar Yönetmeliğinden ulaşılabilir. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

“Türk dünyası  için çok önemli”

“Türk dünyası için çok önemli”

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından “Bir Bilge...

Bakanlık ilk  kez yer alacak

Bakanlık ilk kez yer alacak

Türkiye’nin tek su ürünleri fuarı Future Fish Eurasia Uluslararası Su Ürünleri İ...

İçmimarlar,  Havagazı’nda buluştu

İçmimarlar, Havagazı’nda buluştu

TMMOB İçmimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 6. Sektörel Buluşma Etkinliği, Tarihi Ha...

İAOSB’den sanayiye  nitelikli iş gücü katkısı

İAOSB’den sanayiye nitelikli iş gücü katkısı

İAOSB’nin düzenlediği Dayanışma Gecesi’nde açıklamalarda bulunan İAOSB Başkanı H...

Down sendromlu  gençler mask yaptı

Down sendromlu gençler mask yaptı

Down sendromlu gençler, el becerilerini kullanarak tiyatro maskı yaptı, maskları...

Palyatif hastalar  moral depoladı

Palyatif hastalar moral depoladı

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Dünya Palyatif Bakım Günü münasebe...