Bedelli askerlik belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili olarak, “25 yaş 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor” dedi

Bedelli askerlik belli oldu
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de gazetecilere açıklama yaptı. Turan, bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü bildirdi. Turan, OHAL teklifine ilişkin eleştirilere cevap vererek, CHP’li yetkililerin çok sert eleştiriler yönelttiklerini ifade etti. Turan, “Metni daha görmeden, okumadan, incelemeden eleştirmeye başladıklarını gördük. Muhalefet iktidarın yaptığı her şeye ‘hayır’ demek değildir. Muhalefet 81 milyonu ilgilendiren konularda beraber aynı heyecanı duymaktır, yanlışımıza ‘yanlış’ derken, doğrumuza ‘doğru’ denmesi gerekir diye düşünüyorum. Özellikle gördük ki terörle mücadele için verilen 28 maddelik kanun teklifimiz Olağanüstü Hal’in kalıcı hale gelmesi, Olağanüstü Hal’in devamı gibi yorumlandı. Bu çok haksız, yersiz bir yaklaşım olur” ifadelerini kullandı.
Yargının daha rahat hareket etmesi gerektiğini söyleyen Turan, “CHP’nin zaman zaman ‘iktidarın terörle mücadelede yanındayız’ diyor ama kanun teklifi geldiğinde ipe unu seriyor” şeklinde konuştu.
Bedelli askerlikle ilgili olarak Turan, “Sağlık Bakanlığımızın sağlık turizmini geliştirmek için ısrarla teklif ettiği birkaç madde var. Onun dışında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yasa dışı bahislerle mücadele için yasamız var. Bunları bir araya getirdiğimizde Plan ve Bütçe Komisyonumuzda görüşme imkanı hasıl oldu. Dolayısıyla Ekim ayında Meclisin açıldığı ilk günlerde gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelli askerlikte gençlerimizin beklentileri doğrultusunda bu yasaya ekleme kararı aldık. Bugün birkaç saat içerisinde Meclisimize, Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderiyoruz” diye konuştu.
25 YAŞ 15 BİN TL
Askerlikle ilgili olarak Turan, “İstiyoruz ki Türkiye’de profesyonel askerliğe geçiş için adım olsun. Türkiye’de bedelli talep eden yasalar değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun” ifadelerini kullandı. Bedelli askerlikle ilgili olarak Turan, “25 yaş 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor” dedi. İHA
 

Diğer Haberler

Herkesin cevabını aradığı soru: Kaşıkçının cesedi nerede?

Herkesin cevabını aradığı soru: Kaşıkçının cesedi nerede?

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayıyla ilgilenen aktivistler, yazarlar...

Sürücüsüz metronun ikinci etabı açılıyor

Sürücüsüz metronun ikinci etabı açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu Üsküdar-Üm...

Eşten gizli kredi çekmek boşanma sebebi sayıldı

Eşten gizli kredi çekmek boşanma sebebi sayıldı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinden habersiz kredi çeken kocanın bu gizli hareket...

Sapkınlığın bu kadarı!

Sapkınlığın bu kadarı!

FETÖ elebaşı, imanın şartlarını “Fetullah Gülen’in varlığına ve olağanüstülüğüne...

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına protesto

Danıştay'ın 'Öğrenci Andı' kararına protesto

İstanbul'da Özgür-Der üyesi bir grup, Danıştay'ın "Öğrenci Andı"nı kaldıran yöne...

Kaşıkçı 'boğularak öldürüldü' iddiası

Kaşıkçı 'boğularak öldürüldü' iddiası

Amerikan CNN televizyonuna konuşan Suudi Arabistan Kraliyet Divanı'na yakın bir...