Bodrum’un begonvili, Dalyan’ın mor salkımı

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’ndeki binaların bahçelerini süsleyen mor salkım çiçekleri, 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, kanalları, caretta kaplumbağalarıyla ünlü beldeye ayrı bir güzellik katıyor

Bodrum’un begonvili, 
Dalyan’ın mor salkımı

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde, baharın gelmesiyle evlerin ve işletmelerin bahçelerini süsleyen mor salkım çiçekleri, 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, kanalları, caretta kaplumbağalarıyla ünlü beldeye ayrı bir güzellik katarak görenleri hayran bırakıyor. Peyzaj Mimarları Odası Muğla Temsilcisi Yüksek Peyzaj Mimarı Figen Uyanık, mor salkımın, peyzajcıların çok sevdiği bir bitki olduğunu belirterek, “Mor salkım çiçeği yapraklanmadan önce mor ve beyaz çiçek açar ve mis gibi kokar. Bu özellikleri bizim bu bitkiyi bol bol kullanmamıza ve sevmemize neden olur” dedi.

Mor salkımın, erken baharın ilk çiçeklerinden olduğunu kaydeden Uyanık, bu yıl havanın biraz daha hızlı ısındığını ve bu nedenle mor salkımın, nisan başından beri bol çiçekleriyle her yerde görülebildiğini söyledi.

Ana vatanı Çin olan bitkinin, son derece kolay yetiştirildiğini dile getiren Uyanık, “Dal çeliği ve yan kök ayırmasıyla rahatlıkla üretilebilir. Toprak istekleri son derece ılımlıdır ve hemen hemen her toprakta yetişir. Bol suyu sever. Uzun yan dallara sahip bir bitki olduğu için kış budamalarını derin yapmak gerekir. İstediğiniz şekilde yönlendirerek duvar kenarları, pergola üstlerine sardırabileceğimiz bu bitkiyle iyi bir peyzaj elde etme şansına sahibiz. Bölgede bol miktarda kullanılan bir bitkidir” dedi.

BÖLGE SAKİNLERİ

Mor salkım tutkunu olan Hüseyin Karabulut, Bodrum’un begonvilleri gibi Dalyan’ın da mor salkım çiçeğinin meşhur olduğunu ve bölgenin simgesi haline geldiğini ifade etti. Dalyan’da yaşayan Maria Jonker ise bu bitkinin Çin, Kore ve Japonya’dan geldiğini, kokusunun ve renginin çok güzel olduğunu dile getirdi. İngiliz Mark Henshaw ise Dalyan’ın kanalı, İztuzu Plajı ve caretta carettalarıyla ünlü olduğunu söyledi. Dalyan’ın aynı zamanda mor salkım çiçekleriyle de ünlü olduğunu vurgulayan Henshaw, “Kafelerde, restoranlarda, evlerde ve bazı bahçelerde bu çiçeği bulabiliyorsunuz. Mor salkım çiçeğinin muhteşem bir kokusu var. Maalesef kısa bir dönem içinde görebiliyoruz ama çok güzel bir çiçek” ifadelerini kullandı.  AA

 

Diğer Haberler

Bedelli askerlik belli oldu

Bedelli askerlik belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili olarak, “25 y...

Darbecileri püskürtme zaferi

Darbecileri püskürtme zaferi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça, iki yıl önce hain F...

Milletin büyük destanı

Milletin büyük destanı

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm yurtta 15 Temmuz hain kalkışma girişimi...

Elem hazırlığında yakalandılar

Elem hazırlığında yakalandılar

Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanmasına üye olduğu iddiasıyla 9 şüpheli gözal...

‘Savunma külfeti’ NATO’yu gerdi

‘Savunma külfeti’ NATO’yu gerdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘külfet paylaşımı’ eleştirileri NATO Zirvesi’nin ana...

FETÖ’cülere geçit yok

FETÖ’cülere geçit yok

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında örgüt üyesi oldukları iddiasıyla hakla...