Dünyanın ilk kadın teşkilatı Kayseri’de kuruldu

Prof.Dr. Abdülkadir Yuvalı, Ahilik teşkilatının kadın kolu olarak bilinen Bacıyan-ı Rum’un dünyada varlığı bilinen ilk kadın teşkilatlanması olduğunu söyledi

Dünyanın ilk kadın teşkilatı Kayseri’de kuruldu

13’üncü yüzyılda Anadolu’da Selçuklu egemenliği döneminde Kayseri’de kurulan Bacıyan-ı Rum’un, Batılı araştırmacılar tarafından da dünyadaki ilk kadın teşkilatı olarak tanımlandığını belirten Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümünden emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Yuvalı, “Teşkilatın kurucusu Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın hocası Evhadüddîn Kirmânî’dir. Kirmânî bir Yesevî yol evladıdır. Ahi Evran, Evhadüddîn Kirmânî’nin kızı Fatma Hanım’dan dolayı aynı zamanda damadıdır. Bu evlilik, Ahiliğin kadın hareketi kolu kurucusu Fatma Hanım’ı ön plana çıkarmıştır. Ahilik dergâhının mensuplarının eşleri, dergâhın her türlü hizmetindedir” dedi.

Anadolu’nun İslamlaşması ve Türkleşmesinde önemli rolleri olan Bacıyan-ı Rum kadınlarının, konuk hizmetleri, dikiş nakış gibi işlerin yanı sıra sufi geleneği yayma ve savaş becerileriyle de Batılı araştırmacıları şaşırttığını dile getiren Prof.Dr. Yuvalı, “Bacıyanı Rum teşkilatının ilk görevi Ahilerin konuklarının ağırlanması. İkincisi oranın ihtiyacı olan her türlü örgü, dokuma, keçe yapımı gibi el işlerini hazırlamak. Üçüncüsü de askeri ve siyasi faaliyetleri. O günün şartlarında kılıç kullanmayı, ok atmayı, ata binmeyi bir erkekten farksız yaparlardı. Bu özelliklerinden dolayı Bacıyan-ı Rum teşkilatı Anadolu’nun İslamlaşmasında ve Türkleşmesinde önemli hizmetlerde bulunmuştur” diye konuştu. (İHA)

Diğer Haberler

Bedelli askerlik belli oldu

Bedelli askerlik belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili olarak, “25 y...

Darbecileri püskürtme zaferi

Darbecileri püskürtme zaferi

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça, iki yıl önce hain F...

Milletin büyük destanı

Milletin büyük destanı

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm yurtta 15 Temmuz hain kalkışma girişimi...

Elem hazırlığında yakalandılar

Elem hazırlığında yakalandılar

Terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanmasına üye olduğu iddiasıyla 9 şüpheli gözal...

‘Savunma külfeti’ NATO’yu gerdi

‘Savunma külfeti’ NATO’yu gerdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘külfet paylaşımı’ eleştirileri NATO Zirvesi’nin ana...

FETÖ’cülere geçit yok

FETÖ’cülere geçit yok

FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında örgüt üyesi oldukları iddiasıyla hakla...