Ege’ye çağrı yaptılar

Ege Üniversitesi yerleşkesi içerisindeki zeytinliğin otoparka dönüştürülmesi ile ilgili açıklama yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Çiftçi, yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi

Ege’ye çağrı yaptılar
HALİL YAYLAK
Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, yerleşke içerisindeki zeytinliğin otoparka dönüştürülmesi ile ilgili TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, basın açıklaması yaptı. Şube adına açıklamasını yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan zeytinlik sahanın otopark yapımı amacıyla asfaltlandığı haberlerinin basına yansımasının ardında hemen kampüse giderek yerinde inceleme yaptıklarını söyledi. Çiftçi, “Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak’a çağrımızdır. Lütfen yanlıştan dönün zeytinlerimizi otoparka ve asfalta kurban etmeyin” dedi. Kendi öğrencilik döneminde dikilen ve yıllarca öğrencilerin uygulama alanı olarak yararlandıklarını ve üretim yapılan zeytinlik alanın bir kısmının asfaltlandığı ve çalışmaların da devam ettiğini belirten Ferdan Çiftçi, “Eğitim Fakültesi yakınındaki Ege Üniversitesi zeytinliğimiz bir kısmı asfaltlanmış bir haldeydi ve çalışma devam ediyordu. Zeytinliğimiz asfaltla kaplanarak resmen katlediliyordu. Bu yetmezmiş gibi 2014 yılında zamanın Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr Akın Olgun tarafından aynı alana öğrencilerle birlikte dikilmiş olan 285 adet zeytin fidan da yerinde yoktu. Yani alandan sökülmüştü. O fidan dikim töreninde Rektör Candeğer Yılmaz ‘Ege Üniversitesi 1955 yılında 1 zeytin ağacı dikilerek kurulmuştur, bizde şimdi buraya ölümsüzlük ve sonsuzluk dikiyoruz’ demişti. Yani Ege Üniversitesinin temelinde zeytin ağacı vardı. Ancak ne üzücüdür ki geldiğimiz noktada ölmez ağaç zeytin bir otoparka kurban edilmiştir. Ege Üniversitenin tarihine de sahip çıkılmamıştır. Geçmişine sahip çıkmayanlar geleceği kuramazlar. Bunu kabul etmiyoruz. Bu bizi üzmüş, içimizi acıtmıştır. Bu katliama sessiz kalmayacağız” diye konuştu.
YANLIŞ TERCİH
Alanın otopark yapılmasını asla doğru bulmadıklarını belirten Çiftçi, ancak teknik bir değerlendirmenin yararlı olacağını düşündükleri söyledi. Otoparkın zorunluluktan kaynaklı yapılacak olsa bile ağaçların zarar görmemesi için bazı çalışmaların yapılması gerektiğini aktaran Çiftçi, “Ağaçların taç izdüşümlerine denk düşen bir havuz, her ağaç için ayrılmalı ve diğer alanlar toprak havalanmasını ve su geçirgenliği sağlayacak kilit taşla kaplanmalıydı. Ancak ne yazık ki çok hoyratça davranılarak zemin asfaltla kaplanmış ve ağaçlar için yeterli kök boğazı havuzu bırakılmamıştır. Asfaltın neden olduğu sıcaklıktan ağaçların yüzeysel ve kılcal kökleri zarar görecek, asfaltın su geçirimsizliği ve yeterli genişlikte bırakılmayan kök boğazı havuzları nedeniyle iyi beslenemeyecek uzun vadede zeytin ağaçları kuruyacaktır” dedi. “Tüm bunlar yapılırken Ziraat Fakültesi’nden görüş, sökülen zeytinler için 3573 Sayılı Zeytincilik Kanunu 20. Maddesine göre Tarım Orman İl Müdürlüğünden söküm izni alınmış mıdır” diye soru soran Ferdan Çiftçi şöyle devam etti: “Eğer İl Tarım Müdürlüğünden izin alınmamışsa 3573 sayılı kanuna göre suç işlenmiştir. İl müdürlüğü izin verdi ise bunu hangi gerekçelerle vermiştir. Bu soruların yanıtlarını da tüm kamuoyu gibi bizde bekliyoruz. Bu sürece nasıl gelindiğine baktığımızda ise şunu görüyoruz. Ege Üniversitesi içerisinde bir süredir takip ettiğimiz şekliyle yol kenarlarındaki otoparklar kaldırılmış beton mantar ve plastik engellerle araç parkları engellenmiştir. Bize bu durumu öğrenci otoparkları kaldırılıyor diye gelen öğrencilerimize de gayet iyi niyetli bir şekilde kampüse metro ve toplu ulaşım imkanı olduğunu ve bunları kullanmalarını önermiştik. Ancak görüyoruz ki rektörlük bir ticari işletme mantığıyla hareket etmiştir. Yol kenarlarına araç parkı engellenerek, araçların yapılacak otoparka yönlendirilmesi amaçlanmıştır.” Ferdan Çiftçi, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak meslektaşlarının ve kamu adına sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Diğer Haberler

Zaferin 104. yılı

Zaferin 104. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla, Ç...

Türkiye’de yaşlı nüfus arttı

Türkiye’de yaşlı nüfus arttı

Türkiye’de 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus 5 yılda yüzde 16 artarak, geçen yıl 7...

17 Aralık davası sonuçlandı

17 Aralık davası sonuçlandı

Takipsizlikle sonuçlanan “17 Aralık soruşturması”nda kumpas kurup usulsüzlükler...

İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi solladı

İstanbul nüfusuyla 131 ülkeyi solladı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerinden yaptığ...

Trafik polisleri yeni kıyafetleriyle

Trafik polisleri yeni kıyafetleriyle

Trafik polisleri 81 ilde yeni kıyafetleriyle göreve başladı

Yeni Zelanda’da silah düzenlemesi

Yeni Zelanda’da silah düzenlemesi

Yeni Zelanda'da hükümet, Chirstchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği, i...