İşte Kaftancıoğlu için istenen ceza

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Kaftancıoğlu'nun 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İşte Kaftancıoğlu için istenen ceza
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanık Canan  Kaftancıoğlu ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bazı  müştekilerin avukatları hazır bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bazı CHP milletvekilleri  ve belediye başkanları da duruşmayı izledi.

Kaftancıoğlu'nun savunmasının ardından esas hakkında mütalaasını  açıklayan Cumhuriyet Savcısı İlkay Özcan, sanığın Twitter hesabından farklı  tarihlerde yazdığı tweetleri okuyarak, bu tweetlere ilişkin 27 Nisan 2009'da bir  televizyon kanalında katıldığı programa telefonla bağlanarak açıklamalarda  bulunduğunu belirtti.

Sanığın aynı kasıt altında değişik tarihlerde birden çok kez yayın  yoluyla "silahlı terör örgütü propagandası" yaptığı anlatılan mütalaada, sanığın  beyanlarına yer verilerek suçlamaları kabul etmediği bildirildi.

Mütalaada sanık Kaftancıoğlu'nun üzerine atılı "zincirleme şekilde  alenen cumhurbaşkanına hakaret", "zincirleme şekilde alenen kamu görevlisine  karşı görevinden dolayı hakaret", "zincirleme şekilde alenen Tu?rkiye Cumhuriyeti  Devletini, devletin askerini veya emniyet teşkilatını aşağılama", ''halkı kin ve  du?s?manlıg?a alenen tahrik etmek'' ve ''silahlı terör örgütü propagandası  yapmak'' suçlarını işlediği kaydedilerek, bu suçlardan  4 yıl 10 aydan 17 yıla  kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sanık avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini  reddeden mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu'nun esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma  hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.

CANAN KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, duruşmanın ardından  Çağlayan Meydanı'nda kendisini bekleyen partililere hitap etti.

Mücadelesine devam edeceğini aktaran Kaftancıoğlu, "Hayallerimden de  düşüncelerimden de asla vazgeçmeyeceğim. Sizlerin, Cumhuriyet Halk Partisi'nin,  burada bulunan diğer siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, meslek  odalarının, İstanbul dışından gelen herkesin bugün burada olması şahsıma ve bu  mücadeleye destek vermesi Türkiye'de hak ve adalet arayışındaki milyonlar için de  umut ışığıdır." diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de davayı haksız bulduğunu  anlatarak, "Bu davada il başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu'nun yıllar önce  attığı tweetler yargılanıyor. Bu davada düşünce yargılanıyor, eleştiri  yargılanıyor." dedi.

Adalet yürüyüşünü sürdürdüklerini dile getiren Erkek, "Bu davalar  ülkemizin itibarına da büyük zarar veriyor. Hukuk devletine ve adalete olan  güveni temelinden sarsıyor. Türkiye, bu tabloyu asla ve asla hak etmiyor."  değerlendirmesinde bulundu. AA

Diğer Haberler

YPG/PKK’dan kaçan  5 terörist teslim oldu

YPG/PKK’dan kaçan 5 terörist teslim oldu

Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 4, Suriye’nin kuzeyindeki terör g...

Kargo teslimat süreleri  rutine dönecek açıklaması

Kargo teslimat süreleri rutine dönecek açıklaması

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekme...

Katı atık miktarı 22,9  milyon tonu buldu

Katı atık miktarı 22,9 milyon tonu buldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin “imalat sanayi su, atık su...

Sosyal korumaya 2018’de  442,6 milyar lira harcandı

Sosyal korumaya 2018’de 442,6 milyar lira harcandı

TÜİK verilerine göre sosyal koruma harcaması 2018’de bir önceki yıla göre yüzde...

PKK operasyonunda 17 kişi gözaltında

PKK operasyonunda 17 kişi gözaltında

Diyarbakır’ın Dicle, Lice, Hani, Kocaköy, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde terör...

Hac ön kayıtları  için son 3 gün

Hac ön kayıtları için son 3 gün

Hacca, gelecek yıl gitmek üzere bu yıl ilk defa kayıt yaptıracaklar için 2 günlü...