Bayramı tatili ekonomiyi canlandırdı

Kurban Bayramı tatili iç turizmi hareketlendirirdi. TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Dokuz günlük tatilde 5 milyon kişinin seyahat edeceğini, ekonomiye 9 milyar liralık canlılık katacağını tahmin ediyoruz” dedi

Bayramı tatili ekonomiyi canlandırdı
Tatilcilerin Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı tatilinde de Ege Bölgesi’ni tercih etmesi Egeli turizmcileri mutlu etti. Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde vatandaşların Kuzeyde Assos’dan güneyde Fethiye’ye uzanan coğrafyayı tercih etmesi nedeniyle bölgedeki konaklama tesislerinde boş yer kalmadı.
YÜZDE YÜZ DOLULUK
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, kuzeyden güneye, pansiyonlar ve butik otellerden beş yıldızlı otellere Ege’deki turistik tesislerin yüzde 100 doluluk oranını yakaladığını söyledi. Ege Bölgesi’nin yerli tatilcilerin göz bebeği olduğunu anlatan İşler, bölgenin iklimi, gastronomi zenginliği ve özellikle yaşam tarzıyla tatil tercihlerinde öne çıktığını dile getirdi.
TALEP ARTTI
“Dokuz günlük tatilde 5 milyon kişinin seyahat edeceğini, ekonomiye 9 milyar liralık canlılık katacağını tahmin ediyoruz” diyen Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dövizin lira karşısında değerlenmesi yabancı turistin Türkiye’ye, yerli turistin de yurt dışına çıkışın artan maliyeti nedeniyle iç turizme yönelmesine yol açtı. Yerli turistin tatil için önceliği yine yurt içi, özellikle Ege oldu. Döviz kurlarındaki dalgalanma, dış pazarda son dakika tercihlerini ülkemize yöneltti, İspanya, Hırvatistan, Yunanistan yerine Türkiye’ye olan talebi arttırdı.”
BÜYÜME DEVAM EDECEK
2018 yılında 40 milyon turist hedefine yaklaşıldığını, 2023 yılında “50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir” hedefinin yakalanacağını anlatan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Ülke turizmi 2016 - 2017 yıllarında yaşadığı daralmanın ardından 2018 yılında toparlanmaya başladı. Türk turizmi 2019 yılında da büyümeye devam edecek. Ülke turizmi için 2019 yılı tüm zamanların en iyisi olacaktır. Yaklaşık 54 sektörle işbirliği içinde olan turizm sektörü, iş ve istihdam yaratan, ülkeye döviz kazandıran, cari açığın önemli bölümünü kapatan bir sektör olmayı sürdürecektir.”
Cumhurbaşkanlığı hükümetinin aldığı karar uyarınca 18 Ağustos 2018 Cumartesi günü başlayan dokuz günlük Kurban Bayramı tatili 26 Ağustos 2018 Pazar gününe kadar sürecek. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

Dünya çocukları Karşıyaka’da buluştu

Dünya çocukları Karşıyaka’da buluştu

Uluslararası 23 Nisan Karşıyaka Çocuk Şenliği, 27’nci kez dünya çocuklarını Karş...

‘Çevre dostu’ proje

‘Çevre dostu’ proje

Kariıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Sıfır Karbon Noktası’ başlıklı proje...

Balçova termal yeniden doğuyor

Balçova termal yeniden doğuyor

Türkiye’nin ve İzmir’in sağlık turizminde tarihi en eski ve önde gelen markası B...

Westpark’tan 23 Nisan eğlencesi

Westpark’tan 23 Nisan eğlencesi

Çocuklara özel düzenlediği birbirinden eğlenceli etkinliklerle hem minikleri hem...

Haydi çocuklar lego festivaline!

Haydi çocuklar lego festivaline!

İzmir Optimum’da düzenlenecek Lego Festivali’nde çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemen...

Mis kokulu festival başlıyor

Mis kokulu festival başlıyor

22.Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali 3-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşt...