Bayramı tatili ekonomiyi canlandırdı

Kurban Bayramı tatili iç turizmi hareketlendirirdi. TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Dokuz günlük tatilde 5 milyon kişinin seyahat edeceğini, ekonomiye 9 milyar liralık canlılık katacağını tahmin ediyoruz” dedi

Bayramı tatili ekonomiyi canlandırdı
Tatilcilerin Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı tatilinde de Ege Bölgesi’ni tercih etmesi Egeli turizmcileri mutlu etti. Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde vatandaşların Kuzeyde Assos’dan güneyde Fethiye’ye uzanan coğrafyayı tercih etmesi nedeniyle bölgedeki konaklama tesislerinde boş yer kalmadı.
YÜZDE YÜZ DOLULUK
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, kuzeyden güneye, pansiyonlar ve butik otellerden beş yıldızlı otellere Ege’deki turistik tesislerin yüzde 100 doluluk oranını yakaladığını söyledi. Ege Bölgesi’nin yerli tatilcilerin göz bebeği olduğunu anlatan İşler, bölgenin iklimi, gastronomi zenginliği ve özellikle yaşam tarzıyla tatil tercihlerinde öne çıktığını dile getirdi.
TALEP ARTTI
“Dokuz günlük tatilde 5 milyon kişinin seyahat edeceğini, ekonomiye 9 milyar liralık canlılık katacağını tahmin ediyoruz” diyen Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dövizin lira karşısında değerlenmesi yabancı turistin Türkiye’ye, yerli turistin de yurt dışına çıkışın artan maliyeti nedeniyle iç turizme yönelmesine yol açtı. Yerli turistin tatil için önceliği yine yurt içi, özellikle Ege oldu. Döviz kurlarındaki dalgalanma, dış pazarda son dakika tercihlerini ülkemize yöneltti, İspanya, Hırvatistan, Yunanistan yerine Türkiye’ye olan talebi arttırdı.”
BÜYÜME DEVAM EDECEK
2018 yılında 40 milyon turist hedefine yaklaşıldığını, 2023 yılında “50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir” hedefinin yakalanacağını anlatan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Ülke turizmi 2016 - 2017 yıllarında yaşadığı daralmanın ardından 2018 yılında toparlanmaya başladı. Türk turizmi 2019 yılında da büyümeye devam edecek. Ülke turizmi için 2019 yılı tüm zamanların en iyisi olacaktır. Yaklaşık 54 sektörle işbirliği içinde olan turizm sektörü, iş ve istihdam yaratan, ülkeye döviz kazandıran, cari açığın önemli bölümünü kapatan bir sektör olmayı sürdürecektir.”
Cumhurbaşkanlığı hükümetinin aldığı karar uyarınca 18 Ağustos 2018 Cumartesi günü başlayan dokuz günlük Kurban Bayramı tatili 26 Ağustos 2018 Pazar gününe kadar sürecek. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

Devecilik kültürü sempozyumu başladı 

Devecilik kültürü sempozyumu başladı 

III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu Dok...

Kadınların karar  alma sürecine katılımı 

Kadınların karar  alma sürecine katılımı 

Bornova Belediyesi, “Kadınların Karar Süreçlerine Katılımını Destekleme” atölyes...

BİSİM 5. yaşında 

BİSİM 5. yaşında 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 18 Ocak 2014’te hizmete aldığı bisiklet kiralama...

‘Şampiyonlar Gibi’  beslenmeyi öğretti

‘Şampiyonlar Gibi’  beslenmeyi öğretti

Beko’nun İzmir’de bulunan Dalbudak bayisinde, 17 Ocak tarihinde, çocuklar için k...

Yeşil Bornova’ya,  Çevre Dostu Bank

Yeşil Bornova’ya, Çevre Dostu Bank

Son 5 yılda 41 yeni park, 29 ağaçlandırma sahası yapan Bornova Belediyesi, İlçed...

Toplu ulaşımda “rekorlar yılı”

Toplu ulaşımda “rekorlar yılı”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılında toplu ulaşım araçlarıyla taşıdığı yo...