Ege’den 49 BAŞVURU

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine dayanılarak son beş yılda başvuru sahibi üniversite olan, patent ve faydalı model başvuruları listesi açıklandı.

Ege’den 49  BAŞVURU
Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı.
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, “Üzerinde durduğum, çok önem verdiğim bir konu. Patent ve faydalı model sayıları üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini ortaya koyuyor. Üniversiteler geliştirdikleri teknolojileri patentle koruma altına alarak tescilli ürünleriyle ticaret yapma bilinci oluşturuyor.  Göreve geldiğim günden itibaren akademisyenlerimizi, araştırmacılarımızı ve öğrencilerimizi teşvik ediyorum, onları heyecanlandırıyorum, onları cesaretlendirerek destek oluyorum. Üniversitemizin patent ve faydalı model hedefleri var. Bu konuda birçok yasal, idari ve akademik uygulamayı gerçekleştirdim. Türkiye’nin ikinci, İzmir’in ilk  Model Fabrikasını kampüsümüzde kuruyoruz. Ayrıca mevcut Teknoparkımızın yanı sıra “Küçük Bir Silikon Vadisi” olacak yeni bir teknoparkı faaliyete geçiriyoruz. Yüzde yüz dolu teknoparkımızda Ar-Ge firmaları ile  birlikte araştırmalar yapıyoruz. Üniversite ve sanayi işbirlikleri doğrultusunda üniversitemizin birikimini sanayi ile paylaşıyoruz. Sanayi- üniversite işbirliğinin patent sayılarını arttırdığı bilenen bir gerçek. Ticarileşen her patent ülkemiz ekonomisinde katma değer yaratıyor ve üniversitemizdeki diğer araştırmalar için kaynak oluyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2013–2017 yıllarına ait verilerine göre 206 üniversitenin patent başvuru sayısı bin 735’e ulaştı. 2016 yılında bu sayı 792 idi. Devlet üniversiteleri arasında 538 başvuru ile İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer alırken 81 başvuru ile İstanbul Teknik Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. Sıralamada Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı. Listede vakıf yükseköğretim kurumları dikkat çekti.  Ege Ajans

 

 

Diğer Haberler

Dünya çocukları Karşıyaka’da buluştu

Dünya çocukları Karşıyaka’da buluştu

Uluslararası 23 Nisan Karşıyaka Çocuk Şenliği, 27’nci kez dünya çocuklarını Karş...

‘Çevre dostu’ proje

‘Çevre dostu’ proje

Kariıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Sıfır Karbon Noktası’ başlıklı proje...

Balçova termal yeniden doğuyor

Balçova termal yeniden doğuyor

Türkiye’nin ve İzmir’in sağlık turizminde tarihi en eski ve önde gelen markası B...

Westpark’tan 23 Nisan eğlencesi

Westpark’tan 23 Nisan eğlencesi

Çocuklara özel düzenlediği birbirinden eğlenceli etkinliklerle hem minikleri hem...

Haydi çocuklar lego festivaline!

Haydi çocuklar lego festivaline!

İzmir Optimum’da düzenlenecek Lego Festivali’nde çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemen...

Mis kokulu festival başlıyor

Mis kokulu festival başlıyor

22.Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali 3-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşt...