Ege’den 49 BAŞVURU

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine dayanılarak son beş yılda başvuru sahibi üniversite olan, patent ve faydalı model başvuruları listesi açıklandı.

Ege’den 49  BAŞVURU
Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı.
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, “Üzerinde durduğum, çok önem verdiğim bir konu. Patent ve faydalı model sayıları üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini ortaya koyuyor. Üniversiteler geliştirdikleri teknolojileri patentle koruma altına alarak tescilli ürünleriyle ticaret yapma bilinci oluşturuyor.  Göreve geldiğim günden itibaren akademisyenlerimizi, araştırmacılarımızı ve öğrencilerimizi teşvik ediyorum, onları heyecanlandırıyorum, onları cesaretlendirerek destek oluyorum. Üniversitemizin patent ve faydalı model hedefleri var. Bu konuda birçok yasal, idari ve akademik uygulamayı gerçekleştirdim. Türkiye’nin ikinci, İzmir’in ilk  Model Fabrikasını kampüsümüzde kuruyoruz. Ayrıca mevcut Teknoparkımızın yanı sıra “Küçük Bir Silikon Vadisi” olacak yeni bir teknoparkı faaliyete geçiriyoruz. Yüzde yüz dolu teknoparkımızda Ar-Ge firmaları ile  birlikte araştırmalar yapıyoruz. Üniversite ve sanayi işbirlikleri doğrultusunda üniversitemizin birikimini sanayi ile paylaşıyoruz. Sanayi- üniversite işbirliğinin patent sayılarını arttırdığı bilenen bir gerçek. Ticarileşen her patent ülkemiz ekonomisinde katma değer yaratıyor ve üniversitemizdeki diğer araştırmalar için kaynak oluyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2013–2017 yıllarına ait verilerine göre 206 üniversitenin patent başvuru sayısı bin 735’e ulaştı. 2016 yılında bu sayı 792 idi. Devlet üniversiteleri arasında 538 başvuru ile İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer alırken 81 başvuru ile İstanbul Teknik Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. Sıralamada Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı. Listede vakıf yükseköğretim kurumları dikkat çekti.  Ege Ajans

 

 

Diğer Haberler

Devecilik kültürü sempozyumu başladı 

Devecilik kültürü sempozyumu başladı 

III. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumu Dok...

Kadınların karar  alma sürecine katılımı 

Kadınların karar  alma sürecine katılımı 

Bornova Belediyesi, “Kadınların Karar Süreçlerine Katılımını Destekleme” atölyes...

BİSİM 5. yaşında 

BİSİM 5. yaşında 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 18 Ocak 2014’te hizmete aldığı bisiklet kiralama...

‘Şampiyonlar Gibi’  beslenmeyi öğretti

‘Şampiyonlar Gibi’  beslenmeyi öğretti

Beko’nun İzmir’de bulunan Dalbudak bayisinde, 17 Ocak tarihinde, çocuklar için k...

Yeşil Bornova’ya,  Çevre Dostu Bank

Yeşil Bornova’ya, Çevre Dostu Bank

Son 5 yılda 41 yeni park, 29 ağaçlandırma sahası yapan Bornova Belediyesi, İlçed...

Toplu ulaşımda “rekorlar yılı”

Toplu ulaşımda “rekorlar yılı”

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılında toplu ulaşım araçlarıyla taşıdığı yo...