Eşrefpaşa pazarının taşınmasına ‘bir’ kaldı

Yıllardır sit alanı olan tarihi Roma Yolu üzerinde kurulan Eşrefpaşa semt pazarının taşınması için başlatılan çalışmalarda mutlu sona ulaşmak için iddialara göre tek engel kaldı

Eşrefpaşa pazarının taşınmasına ‘bir’ kaldı
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Konak Belediyesi 2016 yılında Güneşli Mahallesi’nde Jandarma Alay Komutanlığı olarak kullanılan araziyi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) yüzde 20’si peşin kalan miktarı da 4 yılda ödenmek üzere 11 bin 750 TL’ye satın almıştı. Tarihi Roma Yolu üzerinde kurulan Eşrefpaşa semt pazarının taşınması için başlatılan çalışmalar kapsamında yapılan plan değişikliği ile toplam bin 19 metrekarelik alan da 3 milyon 105 bin 615 TL bedelle kamulaştırılmıştı. Öte yandan Konak Belediyesinin kendi öz kaynakları ile yaklaşık 19 milyon TL yatırım yaparak ilçeye kazandırdığı 6 dönümlük kamusal alan üzerinde yapılacak tesisin uygulama projelerinin hazırlanması ve yapım işlerine başlanması için tek engel kaldı. Edinilen bilgiye göre Yağhaneler’deki Jandarma Alay Komutanlığı boşatıldığı anda Konak Belediyesi hemen Eşrefpaşa semt pazarının taşınmasına başlayacak. 
PROJE GÖRKEMLİ OLACAK
Proje, vatandaşın semt Pazar ihtiyacı dışında sosyal hayatını da birçok açıdan kolaylaştıracak. Satın alınan arazi üzerine yıllardır tarihi İpek Yolu üzerine kurulan Eşrefpaşa pazarının taşınması planlanıyor. Konak Belediyesi tarafından Belediye Hizmet Alanı (pazar, sosyal - kültürel tesis, otopark ve çok amaçlı salon) olarak belirlenen alan için çok görkemli bir proje hazırlandı. İnşa edilecek tesiste pazaryerinin yanı sıra bölge halkının yüzünü güldürecek büyük bir otopark, düğün salonu ve nikah salonu da yapılacak.
HER ŞEY HAZIR
Son olarak alan içerisindeki Maliye Hazinesine ait 16,5 metrekarelik hissenin de satın alma işlemleri tamamlanınca, toplam 6 bin 146 metrekarelik alandaki 14 adet taşınmazın tapularının tamamı Konak Belediyesi adına tescil edildi. Kamulaştırma ve satın alma işlemleri için tamamı Konak Belediyesi bütçesinden olmak üzere bu zamana kadar 13 milyon 7 bin 876 TL ve vadesi geldiğinde TOKİ Başkanlığına ödenecek olan 3 taksit bedeli ile birlikte yaklaşık 19 milyon TL’lik yatırım yapıldı. 

Diğer Haberler

Konak’ta, siyasette kadın konuşuldu

Konak’ta, siyasette kadın konuşuldu

Konak Belediyesi Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan, Türk kadının...

Seçilmiş kadınlar deneyimlerini anlattı

Seçilmiş kadınlar deneyimlerini anlattı

Gaziemir’de seçilmiş kadınlar, 5 Aralık kadına seçme seçilme hakkının tanınmasın...

Kadınlar haklarını Selçuk’ta kutladı

Kadınlar haklarını Selçuk’ta kutladı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakk...

İzmir’den Ankara’ya cinsiyet eşitliği talebi

İzmir’den Ankara’ya cinsiyet eşitliği talebi

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 85. yıl dönümünü nedeni...

Konaklı öğrenciler köşkü ziyaret etti

Konaklı öğrenciler köşkü ziyaret etti

Konak Belediyesinin ilkokul dördüncü sınıflar için 15 yıldır aralıksız düzenledi...

Menderes’te hem  açılış hem kutlama

Menderes’te hem açılış hem kutlama

Menderes Belediyesi tarafından Şehit Ömer Halisdemir Parkı içerisinde yer alan v...