Tarihi mezarlığın üzerine muhtarlık!

Kibar Mahallesi Muhtarlığının yaklaşık 300 yıllık bir mezarlık üzerine inşa edildiğini görüldü. Mahalle muhtarı Osman Güven, mezarlığı kurtarmak için çok çaba sarf ettiklerini fakat dikkate alınmadıklarını ifade etti

Tarihi mezarlığın üzerine muhtarlık!
YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER
İzmir’in en kalabalık ilçelerinden Karabağlar’da bulunan Kibar Mahallesi’nin eski muhtarlık binasının yaklaşık 300 yıllık tarihi olan bir mezarlığın üzerine yapıldığı iddia edildi. Muhtarlık binasının tarihi bir mezarlık üzerine kurulduğunu ve dolayısıyla bu binada muhtarlık görevini yürütmek istemediğini belirten mahalle muhtarı Osman Güven, bu sebepten ötürü evinin bir odasını muhtarlık binasına çevirdiğini ve mahalleliye burada hizmet verdiğini belirtti. Mezarlığın kurtarılması için insanüstü çaba harcadığını belirten Güven, “Göreve başladığımda muhtarlık binasının bir mezarlı üzerine kurulduğunu gördüm. Bir yıl kadar bu binada hizmet verdim ve birçok kuruma dilekçe yolladım. Vakıflara kadar gittim. Kimse bu tarihi değeri olan mezarlığı kurtarmak için harekete geçmedi. Bende evimin bir odasını muhtarlık binası olarak kullanmaya başladım” diyerek vaziyetin ne kadar tirajik olduğunu gözler önüne sermiş oldu.
MEZARLIK ÜZERİNE MUHTARLIK!
Muhtarlık seçimini kazandıktan sonra muhtarlık binasının bir mezarlık üzerine kurulduğunu gördüğünü ve bu duruma çok şaşırdığını dile getiren Osman Güven, “Yaklaşık 4 sene önce muhtarlık seçimini kazandığımda, muhtarlık binasının o alanda olduğunu gördüm. Benden bir önceki muhtar o binayı oraya yaptırmış ve bir gün bile durmamış. O muhtarlık artık yer bulanamadığı için mi ya da başka bir sebeple mi oraya yaptırıldı bilmiyorum. Ben görevi devir alınca bir yıl kadar o muhtarlık binasını kullandım. Bu süre zarfında ise, belediyeye, Kaymakamlığa dilekçelerimi sundum. Dilekçemde bu binayı muhtarlık binası olarak kullanmak istemediğimi, muhtarlık binamın bir mezarlığın üstüne kurulduğunu ve bu mezarların 280 senelik olduğunu, dolayısıyla bir tarihi eser niteliği taşıdığını bildirdim” dedi.
EVİMİ HİZMETE AÇTIM!
Yaklaşık bir yıl boyunca burada muhtarlık yaptığını fakat bir mezarlığın üzerinde muhtarlık binasının bulunmasını yanlış bulduğunu ifade eden Osman Güven, “Bir dönem belediyeler muhtarlara bize yer gösterin size muhtarlık binası yapalım diyordu. Sanırım bu bina da o dönemde yapıldı. Muhtarlık binası yerinde durmuyor. Duvarları çatladı. Tahminen 10 yıllık bir binanın bu kadar hasar görmesi, bu kadar çabuk yıpranmasının sebebi nedir bilemedim. Bir de tarihi önemi olan bir mezarlığının üzerine muhtarlık binasının inşa edilmesini doğru bulmuyorum. Bu sebeple görevimi orada yapmadım. Kendime ait gecekondu binamda sürdürmeyi daha doğru buldum. Kendi evimin bir kısmında insanlara hizmet vermek için kullanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu.
MEZARLAR TAHRİP EDİLİYOR
Mezarlıkta akrabaları bulunduğuna dair birkaç kişinin dilekçe verdiğini de belirten Osman Güven, “Bizden mezarlığı kurtarmamızı istediler. Ben onlara muhtar olarak ‘elimden ne gelirse yapmaya hazırım ama sen de elden dilekçeni Mezarlıklar Müdürlüğüne ulaştır’ dedim. Zaten bu konuda aramadığımız, başvurmadığımız yer kalmadı. Vakıflara bile bildirdik fakat onlardan da ses çıkmadı. Sanki o mezarlık oradan gitsin, kaybolsun diye uğraşılıyor. Hatta mezarları tahrip ettiler. Mezar taşlarını alıp gidenler olmuş ki kimse mezarın nerde olduğunu bulmasın diye. Mezar taşlarını devirdiğin ya da kaldırdığın vakit o mezarın kime ait olduğunu ya da orada bir mezarlık olduğunu bilemezsin. Bence burada önce mezar taşlarını yok edecekler sonra da mezarların yerini kaybedecekler. Artık kaybolan boşluktan kimler yararlanır bilmiyorum” şeklinde konuştu.
KİMSE İLGİLENMEDİ
Mezarlığın kurtarılması için yaptığı çağrıların ve gönderdiği dilekçelerin bir türlü karşılık bulmadığını belirten Osman Güven, “Mezarlıklar Müdürlüğünü, diğer kurumları vs. sürekli aradım ama bana sürekli başka başka kurumlara dilekçe vermemi söylediler. Mezarlıkta yakını olan bir vatandaş gelip bana bu mezarlığı koruma altına almamı talep etmişti. Biz de bunun için epey çaba sarf ettik. Hatta taşınması mümkünse taşıyalım dedik. En azından taşındığı yerde daha rahat bir vaziyette durur. Mezarlıklar daha fazla tahrip edilmez diye düşündük” ifadelerini kullandı.
MEZARLIK KORUNSUN!
Son olarak mezarların koruma altına alınmasını talep ettiklerini dile getiren Osman Güven, “Yetkilileri göreve davet ediyorum. Mezarlığın tarihi hakkında detaylı bir çalışma yapıp, hangi döneme aitse belirlemelerini talep ediyoruz. Mezarlığı koruma almaları gerektiğini düşünüyoruz. Bizim talebimiz bu kadardır” dedi.

Diğer Haberler

Cem evi müjdesi

Cem evi müjdesi

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Alevi Kültür Derneği Menderes Şubesi’nin...

Akıllı vezne sistemi devrede

Akıllı vezne sistemi devrede

Bornova Belediyesi, vatandaşların vergi ve harç ödemelerini kolaylaştırmak için...

İzmir’in yeni meydanı açılıyor

İzmir’in yeni meydanı açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kentlilerin denizle ilişkisini güçlendirmek ve Kö...

Tanzim satışta 3. yıl

Tanzim satışta 3. yıl

Karşıyaka Belediyesi, hem üretici kooperatiflerini desteklemek hem de halka ucuz...

Bornova’da şubat kardeşliği

Bornova’da şubat kardeşliği

Bornova Belediyesinin 2017 yılında hayata geçirdiği Çocuk Kulübü, her ay düzenle...

“Üniversitemizin önemli payı var”

“Üniversitemizin önemli payı var”

“I. Doğu Anadolu Arkeolojisi Çalıştayı: Prehistorik Dönemlerden Demir Çağlar’ın...