47 oyun, 16 dalda ödül

2. Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri 9 Haziran Pazar günü çok kalabalık bir katılım ile Kültürpark İzmir Sanat’ta sahipleriyle buluştu

47 oyun, 16 dalda ödül
ASİYE ARSLAN
Prof.Dr. Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri’nin ikincisi çok kalabalık bir katılım ile Kültürpark İzmir Sanat’ta sahipleriyle buluştu. Bu yıl 47 oyunun girdiği yarışmada 16 dalda ödüller verildi. Görkemli gecede aday ekipler dışında İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Prof.Dr. Semih Çelenk ve çok sayıda öğretim üyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Protokol Müdürü Lütfü Ünal, sanatçı Orhan Alkaya, yazar - sinema eleştirmeni Vecdi Sayar, sanatçı Mehmet Özgür, Tiyatro Gazetesi kurucusu Nazif Uslu ve salonu dolduran tiyatro emekçileri Özdemir Nutku’yu yalnız bırakmadı.
HOCANIN ŞİİRLERİ SESLENDİRİLDİ
İzmir Sanat’ın bahçesinde müzik eşliğinde kokteyl ile başlayan gece Özdemir Nutku’nun hayat öyküsüyle sahneye taşındı. Kıvanç Hekim’in sunumuyla başlayan ve Jüri başkanı Prof.Dr. Hülya Nutku’nun dilek ve temenni içeren açılış konuşmasından sonra Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Başkanı ve Ödül Koordinatörü Metin Güler jüriye ve ödül sekreterine birer teşekkür şilti sundu. Sonrasında videolar eşliğinde ödül törenine geçildi. Ödüllerini alan sanatçıların heyecanlarını gizleyemediği ve çığlıklar eşliğinde ödüllerine kavuştuğu gecede Cem İdiz’in piyanosuna Elif İdiz ve Ercüment Birsel eşlik etti. Utku Haser ise hocanın şiirini seslendirdi.

“BÜYÜK SANATÇILAR MÜTEVAZI OLUR”
Türk tiyatrosunun yaşayan en önemli değerlerinden, yazar, yönetmen, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nın kurucusu değerli Prof.Dr. Özdemir Nutku adına 16 branşta verilen ödüller, sekiz aylık bir oyun izleme sürecinin sonunda akademisyen, yönetmen, oyuncu, tasarımcılardan oluşan ve başkanlığını Prof.Dr. Hülya Nutku’nun yaptığı yedi kişilik bir jüri tarafından belirlendi. Ege bölgesi kapsamında yapılan ve hem Özdemir Nutku’nun ismini nesilden nesile taşımak için, hem de bölgede ki sanatsal çıtayı yukarılara taşımak için yapılan ödüllere bu sene çok yoğun bir katılım sağlandı. 47 oyunun girdiği yarışmada 16 dalda ödüller verildi. İzmir değer Ödülü Tiyatrohane’ye verildi. Geçen sene Hüseyin Avni Danyal’a verilen Özdemir Nutku Emek ödülü ise bu sene hocanın öğrencisi ve aynı zamanda İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı İbrahim Raci Öksüz’e verildi. Özdemir Nutku Bölge Özel Ödülü de Akdeniz Bölgesi / Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in telgraf yolladığı gecenin sonunda kendisine iletilmesi için sevgili Lütfü Ünal’a bir ödül verildi. Ayrıca kütüphane için bir koli kitap hediye edildi. Gecenin sonunda konuşan Özdemir Nutku, “Büyük sanatçılar mütevazı olur. Alçakgönüllü olur. Herkesi çok seviyorum. Çünkü tiyatro yapan insanları seviyorum” dedi. Ödülle ilgili konuşan Özdemir Nutku Tiyatro Ödülleri Koordinatörü Metin Güler ise, “Tiyatronun doğduğu topraklardan dünya tiyatrosuna ışık tutmak bizim borcumuz. O ışığın kaynağı ise çok uzaklarda değildi zaten. Özdemir Nutku’ydu. Bizler sadece o ışığın önünde ki duvarları yıkıyoruz. Başta jürimiz olmak üzere emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
ÖDÜL ADAY LİSTESİ

* Özdemir Nutku Yılın Kadın Oyuncusu Gülin Bakkaloğlu – Sessizlik / BBŞT
* Özdemir Nutku Yılın Erkek Oyuncusu Mehmet Duran – Victoria Hikayeleri / Bazı Şeyler Tiyatrosu * Özdemir Nutku Yılın Yardımcı Kadın Oyuncusu Aslıhan Kumtepe- Çelebi / Karya Tiyatro Atölyesi (Milas)
* Özdemir Nutku Yılın Yardımcı Erkek Oyuncusu Hakan Taner Yıldırım – Sessizlik / BBŞT
* Özdemir Nutku Yılın Genç Kuşak Kadın Oyuncusu Eda Aydınlı – 39 Basamak / Denizli Büyükşehir Bld. Şehir Tiyatrosu
* Özdemir Nutku Yılın Genç Kuşak Erkek Oyuncusu Oğuzhan Özer – Uçurtmanın Kuyruğu / Han Tiyatrosu
* Özdemir Nutku Yılın Yönetmeni Can Dalkılıç – Victoria Hikayeleri / Bazı Şeyler Tiyatrosu
* Özdemir Nutku Yılın Yapımı Yine Başladılar Şarkılarına / Efeler Belediye Tiyatrosu (Aydın) * Özdemir Nutku Yılın Dekor Tasarımı Tayfun Çebi - Domuz Ahırı / Dram Oyuncuları
* Özdemir Nutku Yılın Kostüm Tasarımı Selin Eder – Yine Başladılar Şarkılarına / Efeler Bld. Tiyatrosu (Aydın)
* Özdemir Nutku Yılın Işık Tasarımı Cevat Özalp – Dünyanın Ortasında Bir Yer / Denizli B. Bld. Genç Denizli Tiyatrosu
* Özdemir Nutku Yılın Müzik Tasarımı Sam Alty- Hiç Kimse / Vol.5 Tiyatro
* Özdemir Nutku Yılın Oyun Yazarı Dağlar Uygur – Çelebi / Karya Tiyatro Atölyesi (Milas)
* Özdemir Nutku Yılın Dramaturgu Zafer Menek - İçerdekiler / Ege Sanat Atölyesi
* Özdemir Nutku Yılın Ensemble Ödülü Babil / Arte Oyuncuları
* Özdemir Nutku Yılın Afiş Tasarımı Alpgiray Kelem –Hanımlar ve Hizmetçiler/Ege Sanat Atölyesi


 

Diğer Haberler

‘Kent Söyleşileri’nin konukları Gülsin Onay ve Erhan Güzel

‘Kent Söyleşileri’nin konukları Gülsin Onay ve Erhan Güzel

Medical Park İzmir Hastanesi ve Mövenpick Hotel İzmir sponsorluğunda her ay düze...

Tiyatro, insanlarla  iletişim kurduğum araç

Tiyatro, insanlarla iletişim kurduğum araç

Balçova Gençlik Tiyatrosu Sanatçısı ve oyun yazarı Necdet Erdeniz ile tiyatro ve...

“Ferhangi Şeyler” İzmir’de sahnelenecek

“Ferhangi Şeyler” İzmir’de sahnelenecek

Ferhan Şensoy, 33 yıldır aralıksız oynadığı Ferhangi Şeyler 2 bin 400. oyunu ile...

Ziynet Sali Çeşme’de  rüzgar gibi esecek

Ziynet Sali Çeşme’de rüzgar gibi esecek

Türk pop müziğinin en başarılı yorumcularından biri olan Ziynet Sali İzmir’e gel...

Koray Avcı Jolly Joker Alaçatı sahnesinde

Koray Avcı Jolly Joker Alaçatı sahnesinde

Kendine has tarzı ve yenilikçi yorumuyla son yıllara damgasını vuran Koray Avcı,...

“İkinin Biri” oyunu izleyicisiyle buluşacak

“İkinin Biri” oyunu izleyicisiyle buluşacak

Bora Severcan’ın yönettiği İkinin Biri oyunu, izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıy...