Barışı çizdiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatın yaratıcı gücüyle dünya barışına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Barış ve Çocuk” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. Bulgar karikatürist Ivalio Tsetkov birinci oldu

Barışı çizdiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş kentler arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek, barışa yönelik duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla ilkini düzenlediği “Uluslararası Karikatür Yarışması”nın sonuçları belli oldu. Tüm karikatüristlere açık olan ve jürisinde Türkiye’den ve yurtdışından seçkin karikatüristlerin yer aldığı yarışamaya başta İzmir’in kardeş kentleri olmak üzere 72 ülkeden 670 karikatürist 1400’ün üzerinde eserle katıldı. Ukrayna’dan Vladimir Kazanevsky, Almanya’dan Valeriu Kurtu, Belçika’dan Luc Descheemaeker ile birlikte Türkiye’den Eray Özbek, Ömer Çam, Mustafa Yıldız, Sadık Pala, Dr. Pınar Meriç’ten oluşan jürinin internet üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren ilk üç eser belirlendi. Değerlendirme sonucunda, Bulgaristan’dan Ivalio Tsetkov birinci,  İran’dan Ali Mirae ikinci, Kazakistan’dan Galym Boranbayev ise üçüncü oldu.

ÖDÜL TÖRENİ DÜNYA BARIŞ GÜNܒNDE

Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül töreni ise 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek. Yine aynı gün dereceye giren ve değerlendirilmeye layık görülen eserlerin yer aldığı bir sergi açılacak. Ödül töreni sonrasında ise dereceye giren karikatürlerin yanı sıra yaratıcı bulunan eserlerinde yer aldığı albüm basılacak. Barışa dikkat çekmek için oluşturulan albüm, dünyanın farklı köşelerine gönderilecek. (HABER MERKEZİ)

Diğer Haberler

Manisa’da tarihi cami yok oluyor

Manisa’da tarihi cami yok oluyor

Manisa bölgesinin en önemli kültür varlıkları arasında yer alan ve 20 yıl öncesi...

Yazar Metin Hara İzmirlilerle buluşacak

Yazar Metin Hara İzmirlilerle buluşacak

Yazar Metin Hara, İzmirlilerle “Düşünce Gücünü Aktive Etmek” konferansı ile bulu...

Atatürk ve Moda fotoğraf sergisi

Atatürk ve Moda fotoğraf sergisi

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamınd...

Barış Sarıbaş’tan İzmir’e yeni sergi

Barış Sarıbaş’tan İzmir’e yeni sergi

Jules Verne’in “Seksen Günde Devr-i Alem” ve “Balonla Beş Hafta” romanlarından i...

500 yıl geriye  götüren buluş

500 yıl geriye götüren buluş

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde ya...

İzmir’de UNICEF sergisi açıldı

İzmir’de UNICEF sergisi açıldı

İzmir’de, “İhsan Doğramacı’dan Günümüze (1958-2018) UNICEF Türkiye Milli Komites...