Dijital sanat şölenine muhteşem kapanış

Cihan Engin’in Atatürk, Çanakkale, Şehitlerimiz, Türk Büyükleri ve Türk Mitolojisi koleksiyonlarından sanatsal süreci dijital teknolojiler ile derlenen 61 eserinin kapanış resepsiyonu gerçekleştirildi

Dijital sanat şölenine muhteşem kapanış
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
Balkan Kulübü 2019 yılının son etkinliğini, yaratıcılığı ve sanatsal süreci dijital teknolojiler yoluyla aktaran ‘Zafer Sergisi’ ile yaptı. Zafer Sergisi’nin kapanış resepsiyonunun yapıldığı Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenen toplam 61 eser, dijital sanat tekniği ile sanatçı Cihan Engin’in Atatürk, Çanakkale, Şehitlerimiz, Türk Büyükleri ve Türk Mitolojisi koleksiyonlarından derlendi. Türkiye’nin uzak geleceğini şimdiki zamanın algısı ile bütünleştirildiği, Van Gogh stilinde çizilen iki adet eserin yer aldığı sergide, eserlerin sanatseverlerle buluşması sağlandı. Eserler 70x100 ile 100x140 cm arasında 6 farklı boyutla kanvas üzerine resmedildi.
UZUN BİR MACERAYA ÇIKIYORUZ
Serginin kapanış gününde verilen kokteylde konuşan Balkan Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzmetaş, zafer sergisinin düzenlemekteki temel amaçlarının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tekrar hatırlamak ve ülke için ödedikleri bedelleri minnet ile yeniden anmak olarak tarif etti. Süzmetaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buraya gelerek bizleri onurlandıran ve şereflendiren tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Değerli dostumuz Cihan Engin’in muazzam ve birbirinden değerli çalışmalarından oluşan sergiyi İzmirlilerle buluşturmaktan dolayı Balkan Kulübü ailesi olarak çok mutluyuz ve gururluyuz. Bizim burada yaptığımız organizasyon, onun verdiği emeği ve ortaya koymuş olduğu vizyonu açığa çıkarmak açısından oldukça anlamlıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarına bizlere bu günleri yaşattıkları için bu vesileyle bir kez daha sonsuz teşekkür ediyoruz. İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül aynı zamanda İzmir’in doğum günüdür. Bu anlamlı günde Cihan Engin ile beraber Balkan Kulübü ve Draftart kanalı ile de uzun bir maceraya doğru adım atıyoruz. 21. yüzyılda bilimde, sağlıkta, bürokraside yaşanan dijital dönüşümü, bu etkinliğimizde sanatla sağlamış olduk. 20. yüzyılda bizlere bu zaferi verenlere selam durmuş olduk. Bu zaferi verenlere verdiğimiz selama ortak olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.”
Cihan Engin’de kapanış resepsiyonuna gelen herkese ve serginin gerçekleşmesinde katkıları bulunan Balkan Kulübü, Draftart Ajans ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerini sundu.
 

Diğer Haberler

Kültürpark’ta Kenan Doğulu rüzgarı esecek

Kültürpark’ta Kenan Doğulu rüzgarı esecek

Kenan Doğulu, Kerki/Solfej konserleri ile İzmir’e geliyor. Doğulu, en sevilen şa...

Etekler ve Pantolonlar İzmir’de sahnelenecek

Etekler ve Pantolonlar İzmir’de sahnelenecek

Nurseli İdiz, Nergis Kumbasar ve Kimya Gökçe Aytaç’ın rol aldığı Etekler ve Pant...

Mahşer-i Cümbüş Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosunda

Mahşer-i Cümbüş Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosunda

Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatrosever...

Apocalyptica, Metallica şarkılarıyla İzmir’de

Apocalyptica, Metallica şarkılarıyla İzmir’de

Apocalyptica, devam eden “Plays Metallica By Four Cellos” turnesi kapsamında İzm...

Oktoberfest, 5-6 Ekim tarihlerinde İzmir Arena’da

Oktoberfest, 5-6 Ekim tarihlerinde İzmir Arena’da

Bavyera’nın dünya çapında ses getiren ve asırlardır kutlanan festivali Oktoberfe...

Evrim Ateşler ‘Harmolipi’ ile Karşıyaka’da!

Evrim Ateşler ‘Harmolipi’ ile Karşıyaka’da!

Müzik çalışmaları ve yönettiği projelerle Türk-Yunan kültürleri arasında köprü o...