Filiz’den 2’nci kitap

Bilimsel Tiyatro Atölye (BTA) Yönetmeni Hayrettin Filiz, 2’nci kitabını çıkarmanın heyecanını yaşıyor. Duvar Yayınları’ndan çıkacak kitapta 3’ü ödül sahibi 10 adet tamamı Filiz tarafından sahneye taşınmış oyun bulunuyor

Filiz’den 2’nci kitap
ONURHAN ALPAGUT - ÖZEL HABER
Şubat ayında ilk kitabı “Çoban Heybesinde Antigone Dağ Başında Sophokles”i Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Yayınları’ndan çıkaran BTA Kurucu Yönetmeni Hayrettin Filiz, yeni bir kitapla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye’de tamamı Hayrettin Filiz tarafından kaleme alınarak kitap haline getirilen 7 Köy Enstitüsü oyununu Türk edebiyatına kazandıran Yazar, şimdi de muhteşem bir kitapla karşımıza çıkıyor. Duvar Yayınları’ndan çıkacak olan kitapta tamamı Hayrettin Filiz tarafından sahneye taşınmış 10 adet tiyatro oyunu bulunuyor. Bu 10 oyun arasında 3 adet ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Gül Kokusu-Diken Acısı ya da Küçük Kara Samed (2016 Behrengi Yayınları Türkiye Yoldaşı Ödülü – İran) ve Romantik Bir Çocuk, Ölü ve Hayalperest ya da Hikaye-i Heinrich von Kleist (2015 Yılı Direklerarası En İyi Yönetmen Ödülü) oyunlar bulunuyor. “Seni Söyleyemeyen Bütün Sözleri Sustum” adlı kitabın Duvar Yayınları’ndan çıkacağı kesinleşirken, raflarda yer alması ağustos sonunu bulacak.

BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN
Aynı yıl içerisinde “Seni Söyleyemeyen Bütün Sözleri Sustum” adlı 2’nci kitabını çıkarmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Hayrettin Filiz, “Ağustos ayı sonunda raflarda yer alacak. Bu kitapta da oyunlar var. Tamamı benim tarafından yazılmış 140 oyundan 10 tane seçki oyunun yer aldığı bir kitap. 10 oyundan 3 tanesi ödüllü oyunlar. Örneğin, Hikaye-i Heinrich von Kleist 2015 senesi Dileklerarası En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldüğüm bir oyun. Şiir-oyun formunda yazılmıştır. Aynı sene içerisinde Behrengi Yayınları Türkiye Yoldaşı Ödülü’nü kazanan bir oyunum daha kitapta yer alıyor. Gül Kokusu Diken Acısı adıyla Samet Behrengi’nin yaşam öyküsü. Samet Behrengi 29 yaşında öldürülmüş bir öğretmendir. Onu daha çok Küçük Kara Balık kitabıyla biliriz. Kendisi çok önemli bir İran araştırmacısıdır. Azerbaycan manilerini toplamıştır. Bir şiir antolojisi toplamıştır. 29 yaşında da öldürülmüştür. Ben, İran yolculuğunda Behrengi’nin abisinin evini buldum. Onunla üç gün boyunca Samet Behrengi üzerine konuştum. Bunlar da değişik zamanlarda 3 makaleye dönüştüler. Yer alan makalelerde Behrengi’nin Türkiye kaynakçasının yanlış olduğu ortaya çıktı. Örneğin; Kardeş sayısından öldürülme biçimine kadar… Behrengi Türkiye’de yanlış biliniyor. Behrengi için 5 kardeş denir. Halbuki 6 kardeştir. Behrengi’nin başının taşla ezilip ölüsünün Aras Nehri’nde bulunduğu yazılır. Ama sadece Aras Nehri’nde bulunduğu kısmı doğrudur. Kasığından iki mermi ile vurulup, Aras Nehri’ne düşer ve Aras’ta boğularak ölür. Ölüm tarihi yanlıştır. Bunların tamamını Behrengi’nin cesedini Aras Nehri’nden çıkaran abisinden dinledim. Bunun oyun formu 2002’de yazılmıştır. Diğer bir adı Küçük Kara Samed’tir. Sacco ile Vanzetti diye bir oyun yayınlanıyor. Amerika’da 1927 yılında idam edilen iki İtalyan göçmenin hikayesidir. Bir adalet ayıbıdır. Bu oyun’da 2009 yılında 9. Lions En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmiştir” diye konuştu.
BİRBİRİNDEN DEĞERLİ OYUNLAR YER ALIYOR
Kitapta yer alan 7 diğer tiyatro oyunu da art arda sıralayan Filiz, “Dora Gabe’nin ‘Yadis’ adlı hikayesinden tarafımdan oyunlaştırılmış Büyümek İstemiyorum Anne adlı oyunum var. Her şeyi merak eden bir çocuğun yıldızlara gitme düşünü son derece dramatik bir şekilde yazmış Bulgar yazar Dora Gabe bir çocuk hikayesi olarak. Ben bunu oyun formatına getirdim. Oyunda da korkunun çocuk eğitiminde ne kadar ciddi sıkıntılara yer açtığına dair durumlara değindim. Büyük sükse yapan Allah’ın Belası Bir Adam: Moliere ismi ile yer alan oyunum yer alıyor. Moliere’in kekeme olduğunu birçok insan bilmez. O’nun kekeme olma hikayesi ve yükselişini anlattım. Bunu’da iki soytarı üzerinden anlattık. Bir başka oyunumda: Gelmiş geçmiş en büyük kadın tiyatro oyuncusu olarak kabul edilen Sarah Bernard oyunumuz bu kitapta yer alıyor. Sarah Bernard’ın biyografisini yazdım. Jack London’ın bir uyarlaması var. Bu uyarlama Jack London’ın Yaralı Yüz adlı hikayesini ben, Ölümsüzlük Otunun Sırrı adıyla yazdım” dedi.

ARKADAŞLARI DESTEK OLDU
Kitabın çıkmasında destek sağlayan 10 lise arkadaşına teşekkür eden Filiz, “Kitapta adlarına değinmeme istediler. Bende onlara ‘Kitabın Yazarı’ndan mücadele ortaklığına’ teşekkür başlığı adıyla bir tabela yazdım. Kitabın girişinde yer alıyor. Onlar sadece arkadaşlarına yardım etmediler. Yarın kalitesinden kuşku duymadığımız umudunu kaybetmiş toplumumuzda umutlu olmasını istediğimiz çocuklar için yardım ettiler. Çünkü; kitap alt kuşağa aktarılacak en önemli kültür aracıdır. Onların desteklediği buydu. ‘Ekmekleri taze suları berrak olsun’ seslenişiyle teşekkür yazımı bitirdim” diye konuştu.

KİTAPTA HANGİ OYUNLAR YER ALIYOR?
Romantik Bir Çocuk, Ölü ve Hayâlperest ya da Hikâye-i Heinrich von Kleist (*2015 Yılı Direklerarası En İyi Yönetmen Ödülü)
Büyümek İstemiyorum Anne
Sabah Olmadan
Sacco ile Vanzetti (*2009 Yılı 9. Lions En İyi Yönetmen Ödülü)
 Rosa Luxemburg
 Gül Kokusu-Diken Acısı ya da Küçük Kara Samed (*2016 Behrengi Yayınları Türkiye Yoldaşı Ödülü – İran)
 Füruğ
Bir Avuç Kül ya da Sarah Bernhardt
 Allahın Belası Bir Adam: Molière
Ölümsüzlük Otunun Sırrı

Diğer Haberler

Önyargıları yıkan kadın: Elif Gamze Bozo

Önyargıları yıkan kadın: Elif Gamze Bozo

Önce engelleri ardından sınırları aşarak tekerlekli sandalyesiyle yola çıktı. Ca...

Bornova’da ‘Çizgi Film Festivali’ başlıyor

Bornova’da ‘Çizgi Film Festivali’ başlıyor

Bornova Belediyesinin 2017 yılında hayata geçirdiği Çocuk Kulübü, Bornovalı mini...

Her halinizi bu sergide bulacaksınız

Her halinizi bu sergide bulacaksınız

İzmir Fransız Kültür Merkezi, bir ay boyunca ev sahipliği yapacağı Türk fotoğraf...

Kitapseverlerden yoğun ilgi  

Kitapseverlerden yoğun ilgi  

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa altı kitabı aynı anda okuyucu ile buluştu...

Müze örenyeri ziyaretinde rekor artış 

Müze örenyeri ziyaretinde rekor artış 

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof.Dr. İge Pırnar, “Artan kültür turi...

Yazar Yurdakul, Karabağlarlı çocuklarla buluştu

Yazar Yurdakul, Karabağlarlı çocuklarla buluştu

Karabağlar Belediyesi çocukları yazarlarla buluşturmaya devam ediyor