Fotoğraf dolu bir gün

Canon, üstün görüntü kalitesine sahip EOS ailesini, İzmirli fotoğraf severlerle ‘EOS Günleri’nde buluşturdu

Fotoğraf dolu bir gün

EMİNE YALÇIN

Fotoğraf severler ‘EOS Günleri’nde birbirinden renkli ve keyifli fotoğraf atölyelerine katılarak, fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi oldu. Hilton Otel’de düzenlenen ‘EOS Günleri’nde ilk önce yemek ve still life fotoğrafçısı Barış Can Delice tarafından yemek fotoğrafçılığı atölyesi düzenlendi. Ardından Kutay Kösem, D-SLR Fotoğraf Makineleri ile video çekimi tekniklerini anlattı.

Güner Gülyeşil de Manzara Fotoğrafçılığı Atölyesi’nde, manzara fotoğrafçılığının inceliklerini paylaştı. Canon ürünleri hakkında merak edilen soruları ise Mert Gündoğdu yanıtladı.

DOĞRU MESAJ VERMEK ÖNEMLİ

‘EOS Günleri’ çerçevesinde yemek ve still life fotoğrafçısı Barış Can Delice tarafından düzenlenen yemek fotoğrafçılığı atölyesine, İzmirli fotoğraf severler büyük ilgi gösterdi. Delice, yaklaşık 7 yıldır fotoğraf ile ilgilendiğini yemek alanında da yaklaşık 2 yılı geride bıraktığını belirterek, yemek alanının çok başka bir alan olduğunu söyledi. Delice, “Ürün fotoğrafını doğru bir mesaj ile vermek çok önemli. Bunun içinde doğru ışık ve doğru açı gibi kriterleri belirliyoruz. Yemek fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken en önemli ayarlardan bir tanesi de beyaz ayarıdır. Ekipman konusu ise çok geniş bir konudur. Tripot ürün çekiminde büyük bir öneme sahip. Ancak alan dar ise ürünü çekerken istediğinizi yakalayamayabilirsiniz” diye konuştu.

TEK BİR ALANA BAĞLI KALMAYIN

Ürün çekiminde ışık kaynağının da önemine dikkat çeken Delice, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ben sık sık doğal ışığı kullanıyorum. Doğal ışığı da tavsiye ediyorum. Işık kaynağı seçildikten sonra mutlaka bir yan ekipman belirlenmesi gerekiyor ki ışığı yönlendirebilelim. Ayrıca genellikle kuzeye bakan pencereler tercih ediliyor. Çünkü doğu ve batıdan güneş direk içeri girdiği için kuzeyden yansıyan bir ışık alınıyor. Fotoğraf çekerken kendimize biraz zaman tanımalıyız. Zamanla fotoğraf çekme yeteneğiniz gelişiyor. Ve hala yeni yeni şeyler keşfediyorum. Gün geçtikçe kendime yeni bilgiler katıyorum. Gerçekten çok fotoğraf izlememiz gerekiyor. Uzmanlaştığınız bir alan olabilir ancak tek bir alana bağlı kalmayın.”

Kutay Kösem, D-SLR Fotoğraf Makineleri ile video çekimi tekniklerini fotoğraf severlere anlattıktan sonra Güner Gülyeşil de Manzara Fotoğrafçılığı Atölyesi’nde, manzara fotoğrafçılığının inceliklerini paylaştı. ‘EOS Günleri’ çerçevesinde düzenlenen etkinliğin son kısmında da Canon ürünleri hakkında merak edilen soruları Mert Gündoğdu yanıtlayarak, bilinmeyenleri anlattı.

 

Diğer Haberler

Hayal gücünün rüzgarına  kapılıp uçanların öyküsü!

Hayal gücünün rüzgarına kapılıp uçanların öyküsü!

Müren Beykan’ın editörlüğünü yaptığı, Mustafa Delioğlu’nun resimlediği, Suzan Ar...

Kıbrıslı yazar İngiliz Lordlar Kamarası’na davet edildi

Kıbrıslı yazar İngiliz Lordlar Kamarası’na davet edildi

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak dünyanın birçok yerinden aldığı davetler neticesinde...

Ege’de “Renklerimle Duyumsuyorum” sergisi

Ege’de “Renklerimle Duyumsuyorum” sergisi

Ege Üniversitesinde Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Ece Bak...

Yazarlık; bir iç çekiş, içini dökmek

Yazarlık; bir iç çekiş, içini dökmek

Yazar, Psikoloji Danışmanlığı yapıyor, çok yönlü bir kişilik; Haydar Ersöz 8 kit...

Çizerler mecra değiştirdi

Çizerler mecra değiştirdi

Karikatüre 38 yılını adayan usta çizer Sadık Pala ile karikatür üzerine konuştuk...

Ruhunda İzmir olan bir şehir tiyatrosu

Ruhunda İzmir olan bir şehir tiyatrosu

Mesleği için bedeller ödeyen tiyatro emekçisi Metin Güler, 26 yıldır seyircisine...