Geleceğin piyanistlerini ASEV yetiştiriyor

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin verdiği piyano kursları her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen piyano dersleri kursiyerlerle birebir olarak işleniyor

Geleceğin piyanistlerini ASEV yetiştiriyor

Aliağa Belediyesi Sanatevi’nin (ASEV) verdiği piyano kursları her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Kursiyerler, ASEV yılsonu etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserlerde sahnede performanslarını sergileme olanağı buluyor.

NOTA BİLGİSİ

ASEV dersliklerinde verilen piyano kurslarında bu yıl 9 yaş ve üzeri 117 kursiyer eğitim görüyor. Çocukların ağırlıkta olduğu kurslarda kursiyerlere ilk etapta nota bilgisi öğretiliyor. ASEV’de solfej dersleri de alan kursiyerler öğrenme aşamasında hızlı ilerliyor.

Derslerde eserleri ve bestecileri de tanıma imkanı bulan kursiyerler, iki sene içerisinde birçok eseri çalabilecek kabiliyete ulaşıyor.

GELECEĞE DESTEK

Piyano kurslarına özellikle çocukların ilgi gösterdiğini belirten ASEV Piyano Eğitmeni Nilhan Erten, kurslara avukat, doktor gibi birçok meslek grubundan katılımcının da olduğunu söyledi. Küçük yaşta piyano çalmanın özellikle çocuklara büyük katkı sağladığını ifade eden Erten, “Piyano eğitimi alan çocukların ileriki yaşlarda ille de performans piyanisti olmaları gerekmiyor. Ancak çocukların erken yaşlarda aldıkları piyano eğitiminin birçok faydası bulunuyor. Piyano çalmak; Vücut koordinasyonunu geliştirir, konsantrasyon süresini arttırır, işitsel ve sözel becerileri geliştirir, hızlı okuma becerisi kazandırır, sayısal zekayı geliştirir, çalışma disiplini kazandırır, hafızayı geliştirir ve soyutlama yeteneği geliştirir” dedi. (İHA/İZMİR)

Diğer Haberler

Yazar Nöstlinger hayatını kaybetti

Yazar Nöstlinger hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı Christine Nöstlinger, 81 yaşında...

İzmir’in müzikleri APİKAM’da

İzmir’in müzikleri APİKAM’da

Büyükşehir’in kuruluşunun 150. yılı kapsamında kent kültürünü ve tarihini konu a...

Sanat sokakta

Sanat sokakta

Büyükşehir tarafından 150. yıla özel “Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalışta...

Konak’ta sinema keyfi başlıyor

Konak’ta sinema keyfi başlıyor

İzmir’in sıcak yaz akşamları Konak Belediyesince düzenlenen Yazlık Sinema Günler...

BBŞT İzmirli sanatseverlerle

BBŞT İzmirli sanatseverlerle

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu birbirinden güzel oyunları sanatseverlerle bu...

Sinema keyfi mahallelere taşınıyor

Sinema keyfi mahallelere taşınıyor

Aliağa Belediyesi, yaz ayı kültür sanat faaliyetleri kapsamında sinema keyfini m...