“Gladyatörler Şehri”ne tarihi yolculuk

Geçmişte bölgenin en büyük spor okulunu bünyesinde barındırması dolayısıyla “Gladyatörler şehri” olarak adlandırılan Stratonikeia Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı ziyaretçilerini doyumsuz bir tarih yolculuğuna çıkarıyor

“Gladyatörler Şehri”ne tarihi yolculuk

Kazı Başkanı Prof.Dr. Bilal Söğüt, Eskihisar Mahallesi’ndeki antik kentin birçok bölgesinde kazı çalışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi.

Helenistik dönem ile Roma, Bizans, Anadolu Beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden kalan yapıların bir bütün olarak korunduğuna dikkati çeken Söğüt, Beylikler dönemine ait Selçuklu Hamamı, Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi, Erken Cumhuriyet dönemine ait Bılla Evi ve kentteki bir evde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Ziyaretçilerin, hamam, cami, ev ve antik dönemden günümüze ulaşan bütün yapıları bir arada görebildiğini anlatan Prof.Dr. Söğüt, 2 bin 400 yıllık süreçteki tüm yapıların aynı alanda bulunduğunu dile getirdi.

OSMANLI’NIN TAŞ DÖŞEMELİ YOLLARI

Söğüt, tarihi kentleri gezen birisinin dünyada ziyaret edebileceği herhangi bir kentte en fazla 3 dönemi bir arada görebileceğini belirterek, “Türkiye’nin en çok bilinen antik kentine giden birisi, en fazla Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eser ve yapılar görebiliyor ama buraya geldiklerinde, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserler görebiliyor. Bu özellik dünyada sadece burada var. Kente gelen birisi, antik dönemden günümüze bütün yapıların tamamını, Osmanlı dönemi taş döşemeli yollarında yürüyerek gezebiliyor. Bu yol dokusunun olduğu bir başka yer daha yok. Başka yerde Helenistik, Roma ve Bizans yolları var ama burada Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait taş döşemeli yollar da bulunuyor. Burayı diğer antik kentlerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de bu” şeklinde konuştu.

Kentin barındırdığı özelliklerden dolayı farklı ziyaretçi gruplarının olduğunu ifade eden Bilal Söğüt, incelemede bulunmak için kente çok sayıda akademisyenin geldiğini söyledi.

Gelin ve damatların antik kentte fotoğraf çektirdiğini, nikah ve nişan törenlerinin burada yapıldığını vurgulayan Söğüt, “Herkes burada kendisi için bir şeyler buluyor. Devam eden kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan eserlere ilgi giderek artıyor. Bu yıl kenti 20 bin kişi ziyaret etti.” dedi. (AA/MUĞLA)

Diğer Haberler

Sanat sokakta

Sanat sokakta

Büyükşehir tarafından 150. yıla özel “Uluslararası İzmir Duvar Resimleri Çalışta...

Konak’ta sinema keyfi başlıyor

Konak’ta sinema keyfi başlıyor

İzmir’in sıcak yaz akşamları Konak Belediyesince düzenlenen Yazlık Sinema Günler...

BBŞT İzmirli sanatseverlerle

BBŞT İzmirli sanatseverlerle

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu birbirinden güzel oyunları sanatseverlerle bu...

Sinema keyfi mahallelere taşınıyor

Sinema keyfi mahallelere taşınıyor

Aliağa Belediyesi, yaz ayı kültür sanat faaliyetleri kapsamında sinema keyfini m...

Sunay Akın’dan unutulmaz gece

Sunay Akın’dan unutulmaz gece

Ünlü yazar ve şair Sunay Akın, Aliağa Belediyesinin kültür sanat etkinlikleri ka...

Kırık kalpleri bile…

Kırık kalpleri bile…

Günümüzün bazen çılgınlığa varan bazen de sahip olduklarımızın değerini tümüyle...