Kağıttan heykeller

Kağıttan demir ve metal görünümlü geri dönüşüm heykelleri yapan 23 yaşındaki Cem Yıldırım, bu projeye nasıl başladığını ve ileride neler yapmak istediğini anlattı

Kağıttan heykeller
BURCU YANAR/ÖZEL HABER
Evinizdeki işe yaramayan kağıtlardan ne yapıyorsunuz? Muhtemelen ya çöpe atıyor ya da biraz geri dönüşüm meselelerine ilgili biriyseniz geri dönüşüm konteynırlarına atıyorsunuzdur. Annesiyle yaşayan 23 yaşındaki Bulgar göçmeni Cem Yıldırım o kağıtlardan aklınıza bile gelmeyecek heykeller yapıyor. Lise öğrenimine dışarıdan devam eden ve bir kozmetik firmasında çalışan Yıldırım, boş zamanlarını kağıttan heykellerini yaparak değerlendiriyor. Henüz üç aydır bu işle uğraşan Yıldırım, bir anda ortaya çıktığını söylediği bu projenin gelişimini şu şekilde anlatıyor: “Bir gece saat iki üç gibi evde otururken elimde bazı kağıtlar vardı bende bu atık kağıtlardan neler yapabilirim diye düşünüp araştırma yaparken karşıma bu fikir çıktı. Her şey bir anda ortaya çıktı. Ben de kendi hayal gücümü kullanarak bunları geliştirip daha değişik tasarımlar yapmaya başladım.”
EN BÜYÜĞÜ 1.75 BOYUNDA
Genellikle gazete, kitap, dergi atıklarını kullandığını ifade eden Yıldırım, yapıştırıcı olarak sadece silikon kullanıyor. Tasarımlarına son görünümünü vermek için ise renkli boyalar kullanıyor. Heykellerdeki demir görünümünün aslında boyanın yapısından kaynaklandığını söyleyen Yıldırım, “Bu boyaları birkaç kat sürdüğünüzde sertleşerek istenilen görünüme ulaşıyor. Tasarımlarımın en yükseği Frida Kafe için yapmış olduğum 1.75 boyundaki Afrikalı Kadın figürü.  Ben sadece kadın ve erkek figürleri yapıyorum, normalde boyutları 30 santimetre ile 60 santimetre arasında değişiyor” diye konuştu. Yıldırım, üç ayda herhangi bir eğitim almadan sadece el becerisi ve hayal gücünü kullanarak bu seviyeye geldiğini belirterek. Dansçı, savaşçı veya kafasında odun taşıyan bir kadın, çiçek taşıyan bir kadın olarak tasarımlarını çiçek, kumaş vs. gibi şeyler ekleyerek süslediğini dile getirdi. Çalışmalarımı genellikle evde ya da Frida Kafe’de yapan Yıldırım’ın tasarımlarını yapabileceği başka bir alana sahip değil. İlerleyen zamanlarda bir atölye çalışması yaparak sergi açmak istiyor ve Frida Kafe’deki kadın heykelinin yanına bir de erkek figürü eklemek istiyor. Sizler de mekanlarınıza, evlerinize farklı bir hava katmak istiyorsanız veya tiyatro dekoru olarak kullanmak istiyorsanız Cem’in tasarımlarına göz atabilirsiniz.

Diğer Haberler

İzmir’in İtalyanı artık Alaçatı’da

İzmir’in İtalyanı artık Alaçatı’da

Bayraklı’da İtalyan mutfağını meraklılarına sunan Murano’s, İtalyan esintisini A...

Game of Thrones finaline tepki yağdı

Game of Thrones finaline tepki yağdı

Son 10 yılın en önemli dizilerinden birisi olan Game of Thrones, önceki gün yayı...

İMA/Implication sergisi final yaptı

İMA/Implication sergisi final yaptı

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Ege Üniversite...

Oğuzhan Koç’la bayram havası

Oğuzhan Koç’la bayram havası

İzmir Agora AVM, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Oğuzhan Koç...

Aliağa’da film gösterimleri başladı

Aliağa’da film gösterimleri başladı

Aliağa Belediyesi tarafından projelendirilen Aliağa Gençlik Merkezindeki sinema...

“Aykut Enişte” vizyona giriyor

“Aykut Enişte” vizyona giriyor

Yılın bir numaralı eniştesi “Aykut Enişte”, yılın en komik ailelerinin arasına d...