Kırık kalpleri bile…

Günümüzün bazen çılgınlığa varan bazen de sahip olduklarımızın değerini tümüyle unutturan aşırı tüketim eğilimlerini kendine özgü mizahi üslubuyla anlatan çocuk kitabı yazarı ve karikatürist Behiç Ak, bu kez ‘Güneşi Bile Tamir Eden Adam’ ile karşımızda

Kırık kalpleri bile…
SULTAN GÜMÜŞ
Uluslararası üne sahip sanatçı Behiç Ak’ın, milyonlarca çocuğun severek okuduğu 10 kitaplık ‘Gülümseten Öyküler’ dizisi ilkokul çocuklarının gözdesi olmaya devam ediyor. Dizinin ilk kitabı olan Güneşi Bile Tamir Eden Adam, tıpkı yazarın diğer eserleri gibi adından söz ettirmeyi başarıyor.  Bir adanın halkı tüketim çılgınlığına kapılırsa neler olur? Behiç Ak, bahsi geçen öykü kitabıyla sadece bir ada halkına değil büyük bir topluma göndermeler yaparak bu soruyu zihinlerimize kazıyor.
‘Herkes eski mobilyalarından kurtulmak istiyordu. Planlar çizildi, biriktirilmiş paralar ortaya çıkarıldı. Evlerdeki lavabolar, lambalar, banyo küvetleri incelenmeye başlandı. Semih Bey bu işe çok memnun olmuştu. Yaşasın! diye bağırdı. Ekonomi canlanıyor!’… Birçok şey kitaptan alıntılanan bu sözlerle başlıyor.
GÜLÜMSETEREK DÜŞÜNDÜRECEK
Bir tamirci düşünün, her şeyi tamir edebiliyor; kırık kalpleri bile. Üstelik bunu eldeki malzemeyle yapıyor ve işçilik de istemiyor. Hatta üstüne, bir de eşyanın geçmişini anlatıyor, kıymetini artırıyor. Böyle bir tamirciyi kim istemez! Ama işte, adalılar bu tamirciden bir süreliğine kurtulmak istiyorlar. Eskilerini çöpe atıp yenilerini almak bütün dertleri; hayatlarını yenilemek ihtiyacındalar belli ki! Adalıların Tamirci Kadir Bey’ den ve eski eşyalardan kurtulup kurtulamadıkları, Tamirci Kadir Bey’in ciğerci, üstelik iddiacı ve alıngan kardeşi Muammer Bey’in girdiği son iddiayı kazanıp kazanmadığı, kedi Mestan’ın biraz saçma başlasa da anlamlı biten konuşması, Adalıların hayatlarını yenileyip yenileyemedikleri, çocukların eşyalar için tuttuğu günlük, çok bilmiş Melisa ve minik Selo’nun konuyla ilgili düşünceleri ve daha neler neler? Japonya’da on binlerce çocuk tarafından okunan, oyunları Avrupa’da sergilenen, kitaplarıyla pek çok ülkede tanınan Behiç Ak’ın yeni öyküsü, geçmişe saygı duyarak yenilenmenin ve değişebilmenin ipuçlarıyla dolu. Büyük küçük hepimizin okuyacağı, keyifli tartışmalara neden olacak bu sevimli öykü özellikle 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerini gülümseterek düşündürecek.
TÜKENMEZ BİR YARATICILIK
Gülümseten Öyküler dizisinin editörü Müren Beykan’dan: “Resimli kitaplar, üstelik yaşam üzerine sonsuzca düşünme olanağı sunan kitaplar deyince akla ilk gelen, Behiç Ak kitaplarıdır çoğu kez. Her yaşa yazabilen, çok yönlü bir mizah ustası, bir düşünür Behiç Ak. Onun kitaplarını hepimiz gülümseyerek ama katmanlı öykülerinin tadını sindire sindire, pürdikkat okuruz. “Gülümseten Öyküler” dizisinin lokomotifi “Güneşi Bile Tamir Eden Adam” da öyle. Yaşadığı mahallede akla gelebilecek her eşyayı tamir edebilen ama iş duygulara gelince durakalan Kadir Bey, düşlerimizden fırlamış “gerçek” bir kahramandır. Onun hayretlere düşüren becerisi nedense çok doğal gelir bize. Bu büyülü algıyı yaratan, dünyayı mizahla irdeleyen Behiç Ak’ın tükenmez yaratıcılığıdır.”

Diğer Haberler

Kaybedenler Kulübü

Kaybedenler Kulübü

‘Bunun Adı Findel’ ve ‘Karne Oyunu’ gibi romanlarıyla çok sevilen Andrew Clement...

Ödüller sahiplerini buldu

Ödüller sahiplerini buldu

“Yeşil Kampüs” temasını Egeli öğrencilerin gözünden görmek, amacıyla gerçekleşti...

Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi

Yarıyıl tatilinde tiyatro keyfi

Yıl boyunca seçkin tiyatro eserlerini İzmirlilerle buluşturan Büyükşehir Belediy...

Nazım Hikmet 117 Yaşında

Nazım Hikmet 117 Yaşında

Türk ve dünya şiirinin unutulmaz ismi Nazım Hikmet Ran, doğumunun 117. yılında e...

“Gelenek İçin Dans”

“Gelenek İçin Dans”

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Böl...

Nazım’ı Anma Gecesi’ne yoğun ilgi

Nazım’ı Anma Gecesi’ne yoğun ilgi

Nazım Hikmet 117. doğum gününde Bornova Belediyesi’nce düzenlenen organizasyonla...