Konak 16. kez öyküyle buluşuyor

Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat organizasyonları arasında yer alan İzmir Öykü Günleri, Konak Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 16’ncı kez düzenlenecek. Öykü Günleri, 16-17 Şubat’ta gerçekleşecek

Konak 16. kez öyküyle buluşuyor

NİLGÜN TAZE

Konak Belediyesinin ev sahipliğini yapacağı İzmir Öykü Günleri’nde, yerli ve yabancı öykücüler ve edebiyatseverler bir araya getirilirken ‘Edebiyatta yersizlik, yurtsuzluk’ temalı öyküler de yer alacak. Öykü Günleri’nin tanıtımı ile ilgili Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın yanı sıra Düzenleme Kurulu temsilcileri Gazeteci Yazar Yunus Bekir Yurdakul, Ahmet Büke, Eser Atak, Yıldız İlhan, Kerem Işık katıldı. Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, şimdiye kadar yapılan 15 öykü günüyle kendi öyküsünü yarattığını ifade ederek, “Bugüne kadar 15 öykü günü yaşamışız ve şimdi sıra 16’ncısında. Öykü Günleri, içinde pek çok öykü barındıran bir kurum haline gelmiş. Öyküyü yaşatmak insanı insan yapan değerleri yaşatmak demek bizim için. Biz öykü günlerinde bir tema etrafında toplantılar düzenledik ve kaybettiklerimizi andık. Minnetimizi saygımızı sunduk. Hem İzmir’den hem İzmir dışından katılacak 30 konuğumuz var. 40 yılda öldükten sonra büyüyen bir yazar olan değerli yazarımız Oğuz Atay’ı da ölümünün 40. yılında anıyoruz” dedi.

ZOR SÜREÇ

Coğrafyanın çok zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Pekdaş, bu nedenle düzenleme kurulunun edebiyatta yersizlik, yurtsuzluk temasını belirlediğini açıklayarak, “Cemil Kavukçu edebiyatın her alanında ürün vermiş bir önemli edebiyat insanı. Bildirgeyi ise Feyza Hepçilingir kaleme alacak. Bu senenin bildirgesinde Feyza Hepçilingir, ‘Öykünün çıktığı yerde de insan vardır. Ulaştığı yerde de herkeste ayrı ayrı yaşayan hep aynı insandır’ yazmıştı. İnsana hasret kaldığımız, insanlığı yükselttiğimiz bu günlerde öyküyle buluşmak çok değerli. İnsan öyküdür” ifadelerini kullandı.

“ÖYKÜ İYİLEŞTİRİR”

Pekdaş, belirlenen temanın savaşları, göçleri ve mültecileri içinde barındırdığını belirterek şunları söyledi: “Bu coğrafya hiç olmadığı kadar da ateşten günler içinde. Bu günlerden çıkışın insanın kendini diri tutmasının yolu da öyküye sığınma. Bu edebiyat günleri bu anlamda bizim kendimizi iyileştirmemizi sağlaması bakımından da önemli. Öyküye ihtiyacımız olan ve diri kalacağımız günlerde edebiyat günleri hepimize ilaç olur diye düşünüyorum. Bu nedenle kurulsallaşmayı sağlamak ve İzmir’e ait kurum haline gelmesi de önemli bu çabanın. İzmir insana dair pek çok şeyi barındırıyor. Öyküde, insana dair çabamızın hep yaşaması için.”

HÜZÜNLÜ OLACAK

Öykü Günleri’nin düzenleme kurulunda yer alan Gazeteci Yazar Bekir Yurdakul ise, “Savaş öyküleri keşke yazılmasa. Ama ateş topuna dönmüş bir coğrafyada yaşıyoruz. Dayanmanın, direnmenin, sağlıklı kalabilmenin bir yolu sanata sığınmak. Bu süreç biraz daha hüzünlü olacak. Bu yıl çocuk yazınımızın ustası olan Muzaffer İzgü’yü uğurladık. Onsuz bu etkinliğimizi yapmış olacağız. Tüm etkinliklerimiz Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapılacak” diye konuştu.

“EDEBİYATTA YERSİZLİK YURTSUZLUK”

İzmirli Edebiyatçı Yıldız İlhan, Öykü Günleri’nin teması olarak “Edebiyatta Yersizlik Yurtsuzluk” konusunun neden seçilmesine değinerek, “Yer kabuğu adeta yerinden oynuyor yıllardır. Bizim bölgemizi de kapsayan savaşlar, mülteci akınları, göçler, sürgünler tüm bunlar en önce dili vuruyor. İnsan dili ile anavatanına hakim. Diliyle anavatan ediniyor. Başka bir kente ülkeye göç edip yaşamak zorunda kalan insanların ilk sorunu dil. Kendi dillerinde rüyalar görürken başka bir coğrafyada göz açıp kapıyorlar. Bu nedenle tema ve konu başlıkları çok önemli. Yurt dışından seslenecek konuklarımız da olacak. Dilerim uğraşımıza değer ve gerçekten donanımlı birkaç gün yaşarız. Öykü günlerinin benim için anlamı uzun süreçli olması. Bazen zihninize takılan bir sözcük yaşama bakışınızı değiştirebiliyor. Yeniden yapılandırıyor. Umarım böyle günler bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

USTA KALEMLER YER ALACAK

16-17 Şubat’ta gerçekleştirilecek ve iki gün sürecek 16. İzmir Öykü Günleri’nin bu yılki ana teması “Edebiyatta Yersizlik, Yurtsuzluk’ olarak belirlendi. Etkinliğin onur konuğu ise usta edebiyatçı ve yılların öykü emekçisi Cemil Kavukçu oldu. Büyük eleştirmen Fethi Naci’nin “Elini neye değdirse öykü oluyor” dediği usta yazar İzmirlilere konuk olacak. 16 yılı geride bırakan İzmir Öykü Günleri’ne bugüne kadar Adalet Ağaoğlu, Adnan Özyalçıner, Erhan Bener, Füruzan, Osman Şahin, Tarık Dursun K., Leyla Erbil, Selim İleri, Murathan Mungan, Nursel Duruel, Nacati Tosuner ve Ayla Kutlu gibi Türk edebiyatının önemli isimleri onu konuğu olmuştu. Etkinliğin tüm Türkiye’de okunacak Dünya Öykü Günü Bildirisi’ni, İzmir Öykü Günleri onuruna Feyza Hepçilingirler kaleme aldı.

ÖYKÜLER DİLE GELECEK

16-17 Şubat 2018 tarihlerinde Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca sürecek olan edebiyat etkinliklerinde, ‘Ölümünün 40. Yılında Oğuz Atay’ın Issızlığı’, ‘Öykünün Anayurdunda Düşkaçıran Bir Yazar: Cemil Kavukçu’, ‘Göç ve Sürgün Edebiyatı’, ‘Yersiz Yurtsuzluğa Düşünsel Bakış’, ‘Öykünün Anayurduna Yolculuk’ ve ‘Dilini Yurt Yapanlar’ isimli oturumlar gerçekleşecek. Ayrıca Öykü Tiyatro Grubu tarafından Samim Kocagöz ve Cemil Kavukçu’nun birer öyküsü seslendirilecek.

EDEBİYAT BULUŞMASI

Yaklaşık 30 edebiyatçının katılacağı 16. İzmir Öykü Günleri’nde yer alacak yazar ve sanatçılardan bazılarının isimleri şöyle: Cemil Kavukçu, Feyza Hepçilingirler, Hidayet Karakuş, Müge İplikçi, Süreyya Berfe, Jale Özata Dirlikyapan, Melike Koçak, Nursel Duruel, Feridun Andaç, Behçet Çelik, Kamil Erdem, Yavuz Ekinci, Kamil Erdem, Günay Çetao Kızılırmak, Hakkı İnanç, Menekşe Toprak, Yiğit Yavuz, Muzaffer Kale. I6. İzmir Öykü Günleri düzenleme heyeti ise Ahmet Büke, Hülya Soyşekerci, Kerem Işık, Y. Bekir Yurdakul ve Yıldız İlhan’dan oluşuyor.

Diğer Haberler

Levent: Sanat nedir bilmiyoruz

Levent: Sanat nedir bilmiyoruz

Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Kuzguni Sanat Cafe’de Çağdaş Drama Derneği oyuncul...

Çakmaklı’da sinema keyfi

Çakmaklı’da sinema keyfi

Aliağa Belediyesinin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Aliağa’da...

Sanat ile destek

Sanat ile destek

Gündoğdu Rotary Kulübü üniversite öğrencilerine burs sağlamak amacıyla kulüp üye...

Oral’dan 6 yeni kitap

Oral’dan 6 yeni kitap

Gazeteci Yazar Uğur Oral, ilerleyen günlerde başta İzmir’in değerli isimlerinden...

Bodrum Kenan Doğulu ile coştu

Bodrum Kenan Doğulu ile coştu

Yaz konserleri kapsamında bu yıl 20’ye yakın konser veren Kenan Doğulu, geçtiğim...

Ağapark’ta müzik coşkusu yaşandı

Ağapark’ta müzik coşkusu yaşandı

İzmir’in en çok tercih edilen tatil mekanlarından Mavi Bayraklı Ağapark, Türkiye...