Yazar Nöstlinger hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü çocuk ve gençlik edebiyatı yazarı Christine Nöstlinger, 81 yaşında yaşamını yitirdi

Yazar Nöstlinger hayatını kaybetti
Milyonlarca çocuğun ve gencin severek okuduğu, Hans Christian Andersen (1984) ve Astrid Lindgren Anma (ALMA-2003) gibi dünyanın saygın edebiyat ödüllerinin sahibi yazar, yarım asırlık verimiyle bugünün yaratıcılarına da ilham kaynağı olmayı başardı. Son söyleşisinde, artık çocuk kitabı yazmak istemediğini, çünkü kendi yaşamının bir çocuk romanı haline geldiğini söyleyen Nöstlinger, kitaplarının konu olduğu pek çok gençlik filminde de ufak rollerde, sürprizlerle sevenlerini şaşırtmıştı.
KÖŞE TAŞLARINDAN…
Çocuklar ve gençler için kaleme aldığı 100’den fazla kitabında, her yaştan okuru ortak duygu ve düşüncelerde birleştirdi. Eserleri pek çok dile çevrilen Avusturyalı yazarın ilk kitabı 1970’te yayımlandı, Türkçe’ye Günışığı Kitaplığı tarafından “Alev Saçlı Çocuk” başlığıyla kazandırıldı, çocuk edebiyatının köşe taşlarından biri oldu. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan “Kim Takar Salatalık Kral’ı” ile 1973’te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandı.
 Kitaplarında yarattığı gerçekçi karakterleri ve olay örgüsünü, büyülü gerçekçi öğelerle ve çok katmanlı mizahi bir anlatımla kurguladı. Romanlarındaki incelikli, zekice sosyal eleştiriyle kuşaklararası iletişimi yüceltti, yetişkinlerin önyargılarını ve kalıplarını kırarak çocukların ve gençlerin yanında durdu. Onlara üstlerindeki baskılara nasıl karşı koyabileceklerinin ipuçlarını işaret etti.
KİTAPLARINDAN BAZILARI
 1936’da Viyana’da dünyaya gelen Nöstlinger’in çocukluğu, 2 yaşından itibaren Hitler’in ordusunun işgali altındaki Avusturya’da sığınaklarda geçti. Polonya’ya kaçmak zorunda kalan babasının yokluğuyla ağırlaşan savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. İster istemez izlerini taşıdığı, siren sesleriyle geçen bu zor zamanlarla ilgili, “Çocukluğumda daha sonra hiç hissetmediğim derecede mutlu anlarım oldu, tabii bu mutsuzluklarım için de geçerli...” dedi.
 Okumaya yeni başlayan çocuklar için kaleme aldığı Franz dizisi geçtiğimiz günlerde ilk kez Türkçe’de yayımlanan Nöstlinger’in milyonlarca çocuğun ve gencin unutulmazları arasına giren diğer kitaplarından bazıları: “Aklından Düşünceler Geçen Çocuk”, “Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk”, Mini dizisi, “Konuk Değil Baş Belası”, “Lollipop”, “Saklı Miras”, “Hadi Ama Baba”, “Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Macera”. HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

Torbalı Belediyesinden sanat seferberliği

Torbalı Belediyesinden sanat seferberliği

Torbalı Belediyesi, bu kez hiç tiyatroya gitmemiş çocukları, tiyatro ile buluştu...

Yeşilova Höyüğü’ne yoğun ilgi

Yeşilova Höyüğü’ne yoğun ilgi

İzmir’de yerleşik hayatın 8500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların...

Sebahattin Ali unutulmadı

Sebahattin Ali unutulmadı

Karşıyaka Belediyesi, Türk edebiyatının unutulmaz değerlerinden Sabahattin Ali’y...

Hem masal hem tiyatro

Hem masal hem tiyatro

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Kültürpark Ahşap Sahne’de gerçekleştirdiği tiyatr...

Piyano kurslarına yoğun ilgi

Piyano kurslarına yoğun ilgi

Bornova Belediyesinin Hobi ve Beceri Edindirme Kursları’nda kış dönemi başladı....

Ozan Toylan’dan ilk şiir kitabı

Ozan Toylan’dan ilk şiir kitabı

Asıl mesleği tarih öğretmenliği olan ancak yaklaşık 6 yıldır İzmir’de esnaflık y...