Çocuğunuzla ilişkinize zarar vermeyin!

Prof.Dr. İrem Yaluğ Ulubil, “Aileler karneyi bir övünç ya da utanç kaynağı olarak değerlendirmemelidir ve bazı soruların cevaplarıyla yüzleşmekten kaçınmamalıdır” dedi

Çocuğunuzla ilişkinize zarar vermeyin!
EKREM GÜL/İSTANBUL
Bir ders yılının daha sonuna gelindiği bugünlerde öğrenciler de veliler de karne heyecanı içerisinde. Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr. İrem Yaluğ Ulubil, karne dönemindeki doğru yaklaşımları anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Prof.Dr. Ulubil, çocukları için gelecek kaygısı yaşayan ebeveynler üzerinde akademik başarının sakinleştirici bir etki yarattığının aşikar olduğunu belirterek “Oysa unutulmamalıdır ki karne sadece çocuğumuzun yeterli olduğu ya da geliştirmesi gereken alanları belirten bir bilgilendirme mektubudur. Aileler karneyi bir övünç ya da utanç kaynağı olarak değerlendirmemelidir ve bazı soruların cevaplarıyla yüzleşmekten kaçınmamalıdır” dedi.
KİŞİLİĞİNİ ELEŞTİRMEKTEN KAÇININ
Prof.Dr. Ulubil, “Karnesindeki zayıf notları nedeniyle zaten endişeli ve üzgün olan çocuk, bir de anne babasından cezalandırıcı bir tutum görürse baş etmede zorlanacağı yetersizlik duyguları yaşayabilir, davranım sorunları geliştirebilir. Kötü karne notlarıyla hayal kırıklığı yaşasanız da, bunu tamamen çocuğun başarısızlığı olarak değerlendirip çocuğun kişiliğine yönelik suçlama ve eleştirilerde bulunmaktan kaçının. Çocuğunuzu dinleyerek anlamaya çalışın, yetersiz olduğu alanlarda destekleyin. Çocuğunuzla ilişkinize zarar vermeyin. Çocukların kendilerini ifade etmeleri desteklenmeli, söylediklerine değer verildiği hissettirilmelidir. Öğrenmenin, kendisini geliştirmenin, iyi bir insan olmanın notlardan daha değerli olduğu vurgulanmalıdır. Ve asla unutulmaması gereken; çocuklarımız biz anne babaların paha biçilmez armağanlarıdır. Bizlerin hayatına kattıkları anlam için onlara fazlasıyla borçluyuz” açıklamalarında bulundu.
 

Diğer Haberler

Susuzluk baş ağrısı sebebi

Susuzluk baş ağrısı sebebi

Her türlü stresör faktörün baş ağrılarımızı arttırabileceğini belirten Uzm.Dr. D...

Sıcaktan kaçıp klimaya tutulmayın

Sıcaktan kaçıp klimaya tutulmayın

Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr. Yusuf Şentürk, sıcak havalarda klima kul...

Boyun ağrıları için yeni klinik yöntemler

Boyun ağrıları için yeni klinik yöntemler

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabi...

Gözlüklerden kurtulun

Gözlüklerden kurtulun

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. İlker İncebıyık, akıllı merceklerle ömür boyu uza...

Botoks uygulaması ile çizgilerden kurtulun 

Botoks uygulaması ile çizgilerden kurtulun 

Op.Dr. Atilla Fesli, botoks ile kırışıklıklardan ve çizgilerden kurtulmanın mümk...

Mutsuzluğun sebebi D vitamini eksikliği olabilir  

Mutsuzluğun sebebi D vitamini eksikliği olabilir  

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal, sık sık enfeksiyonlara yakalanma, depr...