Gıda israfı büyüyor

Gıda israfının dünyadaki boyutlarının giderek büyüdüğüne dikkat çeken Prof.Dr. Harun Uysal çözümün, toplumun bilinçlenmesi ve tarımda kooperatifleşmeden geçtiğini söyledi

Gıda israfı büyüyor

Her yıl ekim ayının ikinci haftası dünyada ‘’Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme’’ haftası olarak kutlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Harun Uysal dünya çapında meydana gelen gıda israfının asıl nedenini gıdanın dünya üzerinde dengesiz dağıtılmasına bağladı.  Prof. Dr. Harun Uysal, “Afrikaya baktığımız zaman 9 milyon insan aç 2,5 milyon insan yetersiz besleniyor ancak Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine baktığımız zaman obezitenin artması ve fazla kalori alımı nedeniyle israf gerçekleşiyor” dedi.

Prof.Dr. Harun Reşit Uysal  “Dünyada silahlanmaya ayrılan paydan sadece yüzde 10’luk bir kısım aç insanlar için kullanılsa dünyada ne açlık olur ne israf’’ dedi. Birleşmiş Milletler’e bağlı ülkeler silahlanmaya harcadığı paralardan belli bir kısmı açlık için ayırmış olsaydı dünya üzerinde açlık olmayacağını söyledi. Birleşmiş Milletler’in en önemli görevlerinden birinin açlığı bitirmek olduğunu belirten Prof.Dr. Uysal “Birleşmiş Milletler, ülkelerin silahlanmaya ayırdıkları bütçelere kısıtlama koymalı silahlanma yerine açlık için bir fon oluşturulmalı ve aç insanlara yardım edilmeli” diye konuştu.

ÇÖZÜM KOOPERATİFLEŞME

Prof.Dr. Harun Uysal, gıda israfının önüne geçilebilmesi için toplumun bilinçlenmesi ve tarımda kooperatifleşmenin yaygınlaşması gerektiğini vurguladı. Ülkemizde üretimden tüketime kadar uzanan zincirde tarım ürünlerinin önemli ölçüde israf edildiğine de dikkat çeken Prof.Dr. Uysal, “50 Milyon ton üretimin yaklaşık 18 Milyon tonu israf ediliyor. Böyle devam ederse 10-20 sene sonra ülkemiz tüm ürünleri dışardan ithal eden bir  ülke haline gelecek.. Obezite tedavileri için de yıllık 12 Milyar TL harcama yapılıyor bu hastalar iş yerlerinde çalışamıyor ve zincirleme bir israf oluşuyor” diye konuştu.  Hem ülkemiz için Hem dünya üzerinde gıda israfının çözümünün tek yolunun tarımda kooperatifleşme olduğunu belirten Prof. Dr. Harun Reşit Uysal ‘’Kooperatifler insanların bilinçlenmesini sağlayarak gıda israfında önemli bir yol kat etmemizi sağlar. Çözüm ancak kooperatifleşme sayesinde sağlanabilir’’ dedi. (Ege Ajans)

Diğer Haberler

Liposuction ile formda kalın

Liposuction ile formda kalın

Fazla yağlardan kurtulmak için en etken yöntemlerden biri olan Liposuction hakkı...

Hamilelikte duruş bozukluğu

Hamilelikte duruş bozukluğu

Uzman Fizyoterapist Aygül, gebelikte vücutta pek çok değişiklik yaşandığını beli...

Hemoroide dikkat edilmeli

Hemoroide dikkat edilmeli

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İlker Pala, halk arasında basur olarak bilinen hemor...

Panik bozukluk hayatınızı zehir etmesin  

Panik bozukluk hayatınızı zehir etmesin  

Yrd.Doç.Dr.Onur Okan Demirci, belirgin bir sebep ya da gerçek bir tehlike yokken...

Diş sağlığını geri plana atmayın

Diş sağlığını geri plana atmayın

Diş Hekimi Zafer Kazak, çürüyen dişlerin başka hastalıkları tetiklediğini söyled...

Ege Üniversitesinden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatı

Ege Üniversitesinden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Özer Makay ve...