Siğillere dikkat!

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Doktoru Mustafa Torun, insanlar arasında yaygın karşılaşılan fakat çok önemsenmeyen siğiller hakkında gazetemiz okuyucularına bilgiler verdi

Siğillere dikkat!

YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER

Siğiller vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşabilen, genellikle cilt renginde, sert ve pürüzlü olan ve koyu renkte düz ve yumuşak siğil türleri de olabilen bir cilt hastalığıdır. Toplumumuzda çok fazla önemsenmeyen bu rahatsızlık, doğrudan temas etmek ya da siğile değen başka bir şeye temas etmek, virüsün yayılmasına neden olabilir. Ellerde, parmaklarda ve ayaklarda sık görülen siğiller hakkında detaylı bir bilgi veren Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Mustafa Torun, gazetemiz okuyucuları için önemli bilgiler aktardı. Hastalığın virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatta genital (üreme organlarına ait) siğillerin kanser yönünden riskli olduğunu düşünülmediğine dikkat çeken Mustafa Torun, siğilleri dikkate almamız gerektiğini söyledi.

“BULAŞMA YOLLARI”

Hemen herkeste siğil çıkabileceğine vurgu yapan Mustafa Torun, bazı kişilerin siğile neden olan HPV virüsünü kapmaya daha yatkın olduğu düşünüldüğünü söyledi. Mustafa Torun, “Çocuklar, ergenlik çağındakiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi (vücudun savunma mekanizması) zayıf olan kişilerde siğil oluşması riski daha yüksektir. Cinsel organlarında ve makat çevresinde siğili olanlarla cinsel ilişkiye girenler, et, balık ve kümes hayvanları ile uğraşan kimseler                                                  

Bağışıklığı çeşitli nedenlerle baskılanmış (travma, sıkıntı, kanser ilacı kullanma, radyoterapi alanlar, HIV-AİDS liler v.b.) kimseler de görülme riski yüksektir” ifadelerini kullandı.

Tedavi şekilleri!

Siğillerin virüs kaynaklı olduğundan virüslere karşı antiviral ilaçlarla tedavi edilme yöntemlerinin şimdiye kadar çok başarılı olmadığının altını çizen, Mustafa Torun, “Zaten % 100 tam tedavi yoktur. Genellikle sağlıklı yaşam, iyi beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi noktalara dikkat etmekle ( veya kendiliğinden) gerileyebilir. Dış siğillerde sıvı azot ile dondurup sağlıksız dokuyu yok etmek iyi bir yöntemdir. Ayrıca Podofioks(günde iki kere en az üç gün gerekirse dört haftaya kadar tedavi devam ettirilebilir), Podofilin, Triklorasetik asit, Elektrokoter, Karbondioksit lazertedavideki diğer ajan ve yöntemlerdir” dedi.

“KANSER RİSKİ”                          

Son olarak siğillerin kanser yönünden önemli olduğuna da dikkat çeken Mustafa Torun, “Özellikle HPV nin bu yönden üzerinde durulması gereken önemli bir virüs olduğunu akıldan çıkarmamak, rahim ağzı kanserinin “Anogenital siğillerle” ilişkisinin bulunduğunu unutmamak gerekir. Riskli gruplara HPV aşısı yaptırmak bizce uygundur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Düzen değişikliği migreni tetikliyor

Düzen değişikliği migreni tetikliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, migreni genellikle mevsimlerin ve düzen de...

Cildinizin geleceği için güneşten korunun 

Cildinizin geleceği için güneşten korunun 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Atasoy, güneşin ciltte kısa ve uzun vadede bıra...

Cildi çatlatıyor!

Cildi çatlatıyor!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fulya Tezel, “Cildin doğal yapısında bulunan ve esnemeler...

Böbrek taşına iyi geliyor  

Böbrek taşına iyi geliyor  

Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, böbrek taşlarına karşı en etkili önlemlerden olan bo...

Obezite uyarısı

Obezite uyarısı

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, obezitenin yaşlandırdığını söyledi...

Pekdaş’dan ziyaret

Pekdaş’dan ziyaret

Ege Bölgesi Kütahyalılar Federasyonu’nu ziyaret eden Konak Belediye Başkanı Sema...