Tiroid ameliyatlarında riski azaltılabilirsiniz

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Hayrullah Derici, tiroid ameliyatlarında uygulanan ‘sinir monitorizasyonu’ tekniğiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ses kısıklığı riskinin büyük oranda ortadan kaldırılabileceğini söyledi

Tiroid ameliyatlarında riski azaltılabilirsiniz

FADİME DUMLUPINAR

İzmir Özel Can Hastanesinde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Hayrullah Derici, tiroid ameliyatlarının sık uygulanan cerrahi girişimlerden birisi olduğunu, ‘sinir monitorizasyonu’ tekniğiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ses kısıklığı riskinin büyük oranda ortadan kaldırılabileceğini belirtti. Prof.Dr. Hayrullah Derici açıklamasında tiroid hastalıklarının toplumda sık görüldüğünü, ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilen iğne biyopsisiyle tiroid kanserlerinin tanısının hızlı ve pratik bir şekilde konulabildiğini ifade eden Derici, tiroid cerrahisi tekniklerinde çok olumlu gelişmeler olduğunu aktardı. Tiroid nodülünde kanser teşhis edilmesi ya da kanser şüphesinin olması, tiroid nodülünün bası belirtileri meydana getirmesi, hipertiroidinin meydana gelmesi, kozmetik kusur meydana gelmesi durumlarında tiroid cerrahisi uygulamak gerektiğini söyleyen Derici “Tiroid ameliyatında hastalığın durumuna göre tiroid bezinin bir lobunun tamamını ya da bezin tamamını almak gerekebilir. Tiroid ameliyatlarının sık uygulanan cerrahi girişimlerden birisidir. Ancak birtakım riskler içerir. Tiroid bezi ses sinirleri ile çok yakın komşuluk gösterir. Ameliyat sırasında bu sinirlerin zedelenme riski vardır” dedi.

ÖZEL CİHAZLAR

Prof.Dr. Derici, uygulamalarında “sinir monitorizasyonu” tekniğiyle ameliyat sonrası oluşabilecek ses kısıklığı riskinin büyük oranda ortadan kaldırılabileceğini belirtti. Birçok hastanın ses kısıklığı ve nefes darlığı gibi oluşabilecek sorunlar nedeniyle ameliyattan korktuğunu, bu sebeple gerekli tedaviyi alamadıklarını belirten Prof.Dr. Derici, “Kullandığımız özel cihazlar ile özellikle ikincil girişim uygulanan tiroid ameliyatlarında sinirlerin bulunması oldukça kolaylaşmakta ve ameliyatın daha güvenli geçmesi sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Sinir monitorizasyonunun, ameliyatta sinirin gözle görülmesi yönteminin alternatifi değil, tamamlayıcı bir yöntem olduğunu belirten Derici, özellikle ikincil cerrahilerde bu yöntemin çok faydalı olduğunu ifade etti.

RİSKLER AZALIYOR

Ameliyatın bir diğer riski de ameliyat sırasında tiroid bezine yakın komşuluktaki paratiroid bezinin alınması olduğunu belirten Rrof.Dr. Derici, “Paratiroid bezlerinin vücudun kalsiyum dengesinin sağlanmasında önemli bir rolü vardır. Ameliyat sırasında paratiroid bezleri görülmeli ve korunmalıdır” şeklinde konuşan Prof.Dr. Hayrullah Derici, tiroid ameliyatlarında görülenbu risklerin deneyimli bir cerrahi ekiple kolaylıkla aşılabileceğini vurguladı. 

Diğer Haberler

Hamilelikte duruş bozukluğu

Hamilelikte duruş bozukluğu

Uzman Fizyoterapist Aygül, gebelikte vücutta pek çok değişiklik yaşandığını beli...

Hemoroide dikkat edilmeli

Hemoroide dikkat edilmeli

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İlker Pala, halk arasında basur olarak bilinen hemor...

Panik bozukluk hayatınızı zehir etmesin  

Panik bozukluk hayatınızı zehir etmesin  

Yrd.Doç.Dr.Onur Okan Demirci, belirgin bir sebep ya da gerçek bir tehlike yokken...

Diş sağlığını geri plana atmayın

Diş sağlığını geri plana atmayın

Diş Hekimi Zafer Kazak, çürüyen dişlerin başka hastalıkları tetiklediğini söyled...

Ege Üniversitesinden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatı

Ege Üniversitesinden tıp tarihine geçecek robotik izsiz tiroid ameliyatı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Özer Makay ve...

Göz alerjisi ihmal edilmemeli

Göz alerjisi ihmal edilmemeli

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yeşilbakan, göz alerjilerinin önemine dikkat çeke...